Viešosios tvarkos specialistas Gintaras Leperskas LRT RADIJO laidoje „DUK“ sako, kad nors auginamas šuniukas gali būti mažas ir mielas, pavadėlis lauke būtinas. „Nėra jokių išlygų pagal veisles, dydžius, plaukų spalvą ir pan.“, – patikina pašnekovas ir tėvams primena, kad išleisdami vaiką iki 16 metų į lauką su augintiniu, šie prisiima atsakomybę už būsimus nepadarytus arba neteisėtai padarytus vaiko veiksmus.
Nors atskirose šalies savivaldybėse kiek skiriasi gyvūnų augintinių laikymo ir priežiūros reikalavimai, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos grupės vyresnysis patarėjas G. Leperskas supažindina su bendromis, galiojančiomis visoje Lietuvoje.
Nuo kelerių metų galima vedžioti šunis? Ar galiu vedžioti didelį keturkojį be antsnukio, jei jis, mano nuomone, nekelia pavojaus? Ar privalu atsiklausti kaimynų prieš įsigyjant šunį? Šie ir daugiau klausimų dažnai sukasi atsakingų gyvūnų laikytojų galvose arba juos užduoda tie, kas ketina įsigyti keturkojį draugą.
Šuo automobilyje / „Shutterstock“ nuotr.
Laidos svečias G. Leperskas visų pirma prašo nepirkti ir nedovanoti gyvūnų. Pasak jo, taip, kaip neperkame ir nedovanojame savo šeimos narių, to nereikėtų daryti ir su keturkojais gyvūnais, jei juos laikome tikrais šeimos nariais.
„Taigi, elkimės atitinkamai – nedovanokime šeimos narių, – į LRT RADIJO klausytojus kreipiasi sostinės savivaldybės administracijos atstovas. – Juk augintinis nėra mikrobangų krosnelė.“
Šuo / L. Bartkaus / LRT nuotr.
Įsigyjant augintinį, sako G. Leperskas, būtina nepamiršti, kad šis turi būti registruotas. Pašnekovas primena, kad tas, kuris parduoda ar perleidžia, gali tai daryti tik su registruotu gyvūnu.
„Visi augintiniai turi būti registruoti. Negalima laikyti neregistruotų gyvūnų augintinių. Taip pat visi pasiutlige galintys susirgti gyvūnai turi būti paskiepyti nuo pasiutligės. Skiepijami taip, kaip nurodo vakcinos gamintojo reikalavimai“, – gyventojams primena laidos svečias.
Šuo / E. Blažio / LRT nuotr.
G. Leperskas patikina, kad norint laikyti šunį, katę ar net nuodingą gyvatę, jokio kaimynų sutikimo gauti nereikia. Pasak jo, net ir gyvenant daugiabutyje, kaimynų atsiklausti dėl to nereikia. „Jei nusprendžiate laikyti gyvūną ar bute, ar namuose, tik su namiškiais ir suderinate tą klausimą“, – aiškina pašnekovas.
O štai Kauno mieste gyvūnus laikyti daugiabučiuose galima laikantis šių reikalavimų: bute leidžiama laikyti tik ne ūkinius ir nepavojingus gyvūnus, laikyti gyvūną bute, kuriame gyvena kelios šeimos leidžiama tik turint raštišką visų jame gyvenančių pilnamečių asmenų sutikimą, draudžiama šunis ir kates laikyti bendrabučiuose, išskyrus tuos bendrabučius, kurie yra be bendrų virtuvių arba jų vidaus taisyklėse numatyta kitaip.
Šuo / „Unsplash“ nuotr.
G. Lepersko pasiteiravus, nuo kelerių metų leidžiama vedžioti šunis, savivaldybės atstovas patvirtina, kad teisės aktai nenumato amžiaus, nuo kurio būtų galima tai daryti. Tačiau laidos svečias čia pat primena, kad nepilnametis, vedžiojantis gyvūną, už jį yra lygiai taip pat atsakingas, kaip ir atsakingas už visų taisyklių laikymąsi.
„Asmuo nuo 16 metų jau pats atsako už nepadarytus arba padarytus neteisėtus veiksmus. O iki to laiko už asmens veiksmus atsako tėvai, – primena Vilniaus savivaldybės atstovas. – Jei tėvai patiki vaikui gyvūną, o gyvūnas, pavyzdžiui šuo, apkandžios kitą asmenį, tai tėvams, be abejo, už tai teks atsakyti. Tėvams teks atsakyti už tai, jei vaikas iki 16 metų nesurinks gyvūno ekskrementų.“
Vaikas ir šuo / „Shutterstock“ nuotr.
Turbūt visi esame ne kartą susidūrę su tuo, kad keturkojo šeimininkas vedasi savo augintinį be pavadėlio. Neretai atsakoma, kad šuniukas mažas, draugiškas, tad pavadžio jam visai nereikia. Pasak G. Lepersko, visi šunys be išimties turi būti vedžiojami su pavadėliu.
„Nėra jokių išlygų pagal veisles, dydžius, plaukų spalvą ir pan. Vienintelė galimybė paleisti šunį laisvai – šunų vedžiojimo aikštelė. Jei tokioje aikštelėje yra kitų šunų, būtina suderinti su visų šunų savininkais, kad jie neprieštarauja. Visose kitose vietose pavadėlis yra privalomas visų rūšių ir veislių šunims.
Šuo / J. Stacevičiaus / LRT nuotr.
Visai kitas reikalas – antsnukiai. Jie nėra privalomi visiems šunims. Jie privalomi tik pavojingų veislių šunims. Yra aštuonios pavojingos šunų veislės – tai amerikiečių stafordšyro terjeras, stafordšyro bulterjeras, amerikiečių buldogas, Argentinos dogas, brazilų mastifas, turkų aviganis, Kaukazo aviganis ir Pietų Rusijos aviganis“, – aiškina sostinės administracijos Viešosios tvarkos grupės vyresnysis patarėjas.
Visas pokalbis su G. Lepersku apie gyvūnų laikymą ir daugiau patarimų šia tema – LRT RADIJO laidos „DUK“ radiotekos įraše.