Jei norisi ko nors egzotiško, siūlome paragauti sraigių. Šio delikateso nebūtina važiuoti į Prancūziją ar ieškoti prabangiuose Lietuvos restoranuose – sraigių patiekalą galima pasidaryti ir savo virtuvėje. Kaip paruošti sraiges, „Trijų kampų” skaitytojams pasakoja Rimutis Martišius, o kaip jas valgyti – jo žmona Gražina.
Sraigės ypač mėgiamos Prancūzijoje, Burgundijoje. Legenda byloja, kad jas valgyti pradėta per atsitiktinumą. Vienam kalnuose įsikūrusiam vienuolynui kaimiečiai siųsdavo po statinaitę sūdytų žuvų. Kartą žuvų neprigaudė, tad prisūdė sraigių. Vienuoliams patiko, jie paprašė dar. Tuomet ir kaimiečiai ėmė valgyti sraiges.
Prieš keletą šimtmečių iš Prancūzijos vynuoginių sraigių buvo atvežta ir į Lietuvos dvarų parkus. Gal ant dvarininkų stalo ir būdavo sraigių, bet daugeliui lietuvių jos ir dabar yra tik dailus šliaužiantis gyvūnėlis, nuvalgantis gėles darželyje, bet niekaip netinkantis į lėkštę.
Smalsumas paragauti sraigių Rimučiui Martišiui kilo prieš keletą metų, kai Smalininkų parkuose, pievose ir soduose jų itin daug prisiveisė, o verslininkai ėmė jas supirkinėti ir gabenti į Prancūziją ir kitus užsienius. „Pirmasis bandymas nebuvo labai pavykęs – žmona ragauti atsisakė”, – prisimena Rimutis, vėliau sraigių ruošimo receptą ištobulinęs taip, kad bent kartą per sezoną (sraigės renkamos nuo gegužės 1 iki liepos 1 d.) pasigardžiuodama jomis mėgaujasi ne tik žmona Gražina, bet ir šeimos bičiuliai.
Paruošti sraiges – ilgas ir kruopštus darbas, o sraigių delikatesas – tikrai ne krizinis patiekalas, nes kad būtų skanu, reikia dar šio to pridėti.
Sraigių pririnko šeimos bičiulė Onutė ir Rimučio uošvė savo sodeliuose, Rimutis sudėjo į kibirą, uždengė dangčiu ir užrito didoką akmenį, kad sraigės neišsivaikščiotų. Kibire uždengtas jas laikė keturias paras.
Po keturių parų sraiges reikia labai švariai nuplauti ir nuvarvinus vandenį pasūdyti maždaug dviem saujomis druskos. Pasūdžius gyvosios sraigės sulenda į kriaukles, jas palikti, kitas – nebegyvas – išmesti, jos patiekalui netinka. Pasūdytas laikyti pusvalandį, po to vėl nuplauti ir suversti į puodą su verdančiu vandeniu. Virti pusę valandos, vis nugraibant putas.
Išvirus sraiges išgriebti, o skystį, kuriame jos virė, supilti į ąsotėlį – jo prireiks.
Atvėsusias sraiges šakute ištraukti iš kriauklės. Valgomas sraigės padukas (kojelės), tad jį nupjauti ir dėti į puodą, kitą dalį išmesti. Kriaukles pasilikti. Sraigių kojeles dar kartą nuplauti ir apipylus baltuoju sausu vynu, kad apsemtų, virti ant labai lengvos ugnies 2-3 val.
Kol sraigės virsnoja, ruošti įdarą – „Smetonišką” (kitoks sugadins skonį) sviestą išsukti su krapais ir česnakais. Dalį įdaro pasilikti, kitu plonai užtepti suraikytą prancūzišką batoną. Kad neprailgtų laukti, ketvirčiais supjaustykite keletą citrinų ir į taures įpilkite baltojo vyno – jis labiausiai tinka prie sraigių patiekalo.
Vyne išvirtas sraiges sukišti atgal į kriaukles, įpilti po arbatinį šaukštelį sultinio, kuriame virė sraigės, ir įdėti po šaukštelį su žalumynais išsukto sviesto. Įdarytas sraiges dėti į skardą ir kepti orkaitėje150o C temperatūroje, kol sraigės ims „šnekėti” – tirpstant sviestui pasigirsta tam tikri garsai.
Sraigės paruoštos, galima ragauti! Tačiau reikia žinoti, kaip sraiges valgyti. To dar nemokančius kompanijos narius pamoko Gražina Martišienė. „Pirmiausia į kriauklytę išspauskite kelis lašus citrinos sulčių, tuomet mediniu smeigtuku „sužvejokite” sraigę, dėkite į burną, sukramtykite ir nurykite. Užgerkite tuo, kas yra kriauklytėje. O, kaip skanu! – gardžiuojasi Gražina. – Dabar galima prikąsti batono, gurkštelti vyno.”
„Sraigės – ne valgis, negaminčiau jų sau pietums. Gal išvis negaminčiau, bet jas labai mėgsta mano žmona. Sraigės yra atrakcija – kai jas ruošiu, žinau, kad sueis linksma kompanija”, – sako R. Martišius.
Sraiges ruošti reikia ilgai, bet nebūtina to daryti vienam. Suplauti indus ar nuvalyti viryklę po visko, ko gero, turėsite patys, bet smagu, kai kas nors sėdi šalia, gurkšnoja arbatėlę, stebisi, kaip jūs dorojate sraiges, ir dalija patarimus. Dar smagiau, kai sraigėms iš orkaitės atkeliavus ant stalo, visi valgo jas pasiskonėdami. Tarsi sraigės būtų mėgstamiausias patiekalas nuo pat vaikystės.
Danutė Karopčikienė