Prieš septyniolika metų priimtas Neformaliojo suaugusiųjų švietimo įstatymas paskatino atsirasti Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociaciją, po savo sparnu priglaudusią įstaigas ir organizacijas, kurios rūpinasi šia sritimi. Asociacija šiemet jau šešioliktą kartą rengia suaugusiųjų mokymo savaitę. Šių metų savaitės tema – „Aktyvus mokymasis aktyviam gyvenimui“.
Nauja funkcija
Pirmą kartą suaugusiųjų mokymo savaitė rengiama Jurbarke. Dar spalio mėnesį Jurbarko r. taryba priėmė sprendimą, kuriuo įpareigojo Jurbarko švietimo centrą (JŠC) atlikti neformalaus suaugusiųjų švietimo kuratoriaus, koordinatoriaus funkciją.
Pasak JŠC direktorės Aušros Baliukynaitės, centras vykdė pedagogų mokymus, tad turi darbo patirties. Dabar plečiasi ratas žmonių, kurie nori tobulinti asmenines, socialines, profesines kompetencijas, ir su jais dirbs Švietimo centro darbuotojai.
Rengdamas suaugusiųjų mokymo savaitę JŠC perduoda žinią visiems suaugusiesiems, kurie nori šviestis ir augti – dabar tokias galimybes turės kiekvienas.
„Į renginius kviesdami žmones tikimės, kad jie pasakys, ko nori ir ko jiems reikia. Tai žinodami galėsime planuoti savo veiklą“, – sako A. Baliukynaitė. Veiklos gali būti pačios įvairiausios – galbūt vienas profesijas įgiję žmonės pageidaus mokymų, susitikimų, diskusijų iš visai kitos srities ar sumanys save realizuoti veikloje, apie kurią seniai svajoja.
Suaugusiųjų švietimas skirtas įvairaus amžiaus žmonėms. Sulaukęs 18 metų asmenys galės dalyvauti visuose mokymuose ir renginiuose. Aktyviausio dalyvavimo tikimasi iš senjorų, kurie turi laiko užsiimti tuo, kas malonu. Pirmieji pasiūlyta programa susidomėjo Trečiojo universiteto lankytojai.
„Tikimės, kad prie mūsų prisijungę žmonės patirs atradimo džiaugsmą“, – sako JŠC direktorė.
Džiaugsmas duoti
„Dirbame ne tik su mokiniais, mokytojais, bet ir su visais suaugusiaisiais, norinčiais pasisemti naujų patirčių arba pasitikrinti turimas žinias, kurie turi noro, idėjų, minčių dalytis ir dalyti, kuriuos viskas domina, kurie yra smalsūs ir nori ne tik sužinoti, bet ir kitiems papasakoti“, – sakė A. Baliukynaitė pirmadienį pradėdama pirmąjį savaitės renginį.
Pirmoji diena – žingsnis į aktyvų pilietiškumą, kėlė klausimą, kas tas aktyvus pilietis ir ar duodamas gauni daugiau.
Ar aktyviu piliečiu galima vadinti tą, kuris visada mato ir žino, ką veikia jo kaimynas, ar tas, kuris ieško kitokios saviraiškos? Ta saviraiška gali būti savanorystė, turinti gilias tradicijas užsienio šalyse ir pamažu plintanti Lietuvoje.
Vyresni žmonės turi didžiulį žinių bagažą, patirties, norų, ambicijų, o jiems primetamas požiūris, kad laikas baigti aktyvią veiklą. Švietimo centro darbuotojai ir jaunieji savanoriai tvirtina priešingai – ši patirtis ir žinios gali būti neįkainojami ir juos reikia perduoti jauniems žmonėms. Duodamas gauni grąžą – emocinį, moralinį ir pilietinį pasitenkinimą. Yra darbų, kurie laukia vyresniųjų rankų ir idėjų, tereikia prisijungti ir veikti.
Savanorystės ambasadorė Laura Molčankinaitė patvirtino, kad savanorystė amžiaus neturi. Tačiau Švedijoje neatlygintina veikla užsiima per 50 proc. gyventojų ir ji labai paplitusi tarp senjorų, o Lietuvoje savanoriauja tik 34 proc. gyventojų ir vos 7 proc. jų 66 metų ir vyresni. Visuomenėje, kurioje sparčiai daugėja vyresnio amžiaus žmonių, savanoriavimas gali garantuoti kokybišką ir prasmingą gyvenimą.
Daugeliui diskusijos dalyvių, kurie kaip savanoriavimo pavyzdį atsiminė tik „Maisto banko“ akciją, naujiena buvo tai, kad savanorių laukia nemažai Jurbarko organizacijų: VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“, Smalininkų senjorų namai, ligoninė, Motinos ir vaiko dienos užimtumo centras Skirsnemunėje, Samariečių vaikų dienos užimtumo centras, policijos komisariatas, biblioteka, miškų urėdija ir kitos.
Savo patirtimi savanoriaujant pasidalijo gimnazistė Gretė, o savanoriai Edvinas ir Jovydas susirinkusiuosius džiugino dainomis.
Trečiojo amžiaus universiteto (TAU) rektorė Diana Straukienė ir lektoriai – patys tikriausi savanoriai.
D. Straukienė ieškodama bendravimo su savo kartos žmonėmis buvo įtraukta į universiteto steigimo reikalus ir pačiai sau netikėtai jau antrus metus triūsia čia neatlygintinai, bet džiaugiasi atgal gaudama žmogišką ryšį ir šiltą bendravimą.
TAU lektorė Karilė Baltrušaitis tvirtino, kad Amerikoje savanorystės idėjos turi gilias šaknis. Prieš porą metų atvykusi į Lietuvą ir ieškodama savirealizacijos galimybių K. Baltrušaitis pati tapo savanore lektore, dėstančia anglų kalbą ir dailę. „Jaučiu pareigą dirbti. Juk žmonėms reikia anglų kalbos žinių. Dirbti TAU – didelis džiaugsmas“, – sakė Karilė.
„Ši veikla atima laiko, tačiau kaip smagu, kai tavęs klausosi žmonės, kuriems įdomu, kurie nori sužinoti“, – tvirtino lektorė Ovidija Unčiurienė, dėstanti turizmą ir geografiją.
„Norėti reiškia galėti“, – savo kredo kartojo menininkė Sandra Mielkaitytė. Kūrėja aktyviai dalyvauja savanoriškose veiklose ir kvietė prisijungti visus norinčius. Tokių po renginio atsirado.
Geriant arbatą ir bendraujant su savanoriais tikriausiai ne vienam kilo pagunda išbandyti savanorišką darbą.
Juk, pasak diskusijoje dalyvavusio Jurbarko r. savivaldybės mero Skirmanto Mockevičiaus, žmogus svarbus tol, kol yra svarbus kitiems. O aplinkiniai tave priima taip, kiek tu jiems atiduodi savęs.
Pažinimo savaitė
Sėkmingai startavusi suaugusiųjų mokymo savaitė tęsėsi ir antradienį. Vakar susirinkusieji žingsniavo į darbo rinką ir verslo pasaulį.
Savo sėkmės istorija pasidalijo Ona Urbutienė, nepabūgusi keisti gyvenimo būdo, mokytis ir pradėti naują veiklą būdama vyresnio amžiaus. Tauragės teritorinės darbo biržos Jurbarko skyriaus vyr. specialistė Jolanta Zikienė pristatė programą „Vyresnio amžiaus bedarbių rėmimas“, pagal kurią į mokymus siunčiami ir remiami 55 metų ir vyresni asmenys.
Pasak J. Zikienės, šia programa gyventojai mielai naudojasi: mokosi, grįžę kuria verslą ar įdarbinami su darbdaviu sudarius trišalę sutartį. Taip darbus susirado nemažai vairuotojų, moterys baigė masažo mokslus.
Apie verslo galimybes papasakojo AB „Swedbank“ atstovė.
Šiandien nuo 15 val. visi norintys gali prisijungti prie savaitės renginių ir sudalyvauti susitikime, skirtame saugiam gyvenimui. Apie saugią kaimynystę, saugumą gatvėje ir aplinkoje kalbės Jurbarko PK Prevencijos skyriaus viršininkas Linas Žievys.
Kitokį saugumą – savo sveikatos priežiūrą, ligų prevenciją, fizinio krūvio rekomendacijas, nemokamus tyrimus pristatys Jurbarko visuomenės sveikatos biuro l. e. direktorės pareigas sveikatos stiprinimo specialistė Gitana Šulcienė.
Apie finansinį saugumą pranešimą skaitys, mokys saugoti savo duomenis ir finansus „Swedbank“ AB Vakarų Lietuvos filialo pardavimų vadybininkė Lina Sparnauskienė.
Rytoj į draugiško interneto platybes pakvies mokytoja Liudmila Norkaitienė.
„Esu pasiruošusi pamokyti elektroninės bankininkystės, saugaus naudojimosi socialiniu tinklu „Facebook“ ir „Skype“, nuotraukų redagavimo. Neturintieji galės susikurti el. paštą“, – pasakoja L. Norkaitienė, pažadėjusi mokyti to, ko labiausiai klausytojams reikės.Praktiniai užsiėmimai vyks nuo 14 ir 16 val.
Penktadienis skirtas kultūrai ir artėjančioms šventėms. Suaugusiųjų mokymosi savaitės dalyviai bus pakviesti atsigręžti į save, savo šaknis, į tai, kas svarbu. Kultūros cente adventinę popietę „Sodai sodai leliumoj“ surengs, pamokys pinti adventinius vaininkus bei liaudies dainų folkloro grupės vadovė Birutė Bartkutė ir vaikų folkloro grupė „Imsrė“.
Šeštadienio popietę laukia įdomi interaktyvi kelionė laiku – paskaitą „Jurbarko gatvės pasakoja“ ves Naujamiesčio pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Danguolė Juščienė.
„Paruošiau pasakojimą apie Jurbarko gatves ir žymiausius statinius. Daug kam turėtų būti įdomu, kaip statėsi, formavosi, keitė pavadinimus dabartinė Kauno gatvė arba vaizdai iš grindžiamos Dariaus ir Girėno gatvės. Bus informacijos apie kapinių koplyčią, bažnyčias, pirmąjį penkiaaukštį“, – sako D. Juščienė, sukaupusi per 100 nuotraukų su senojo Jurbarko vaizdais. Mokytoja susitikime tikisi ir pati gauti nežinomos informacijos iš senųjų miesto gyventojų.
Nors mokymų lankytojai juokėsi, kad sekmadienį reikia eiti į bažnyčią, o ne į paskaitas, nuo 10 val. sporto klubo „Pantera“ jogos instruktorė Aušra Smirnovienė užsiėmimą ves lauke prie JŠC arba, esant blogam orui, klube. Visuomenės sveikatos biuro specialistės pamokys naudotis šiaurietiškomis lazdomis ir palydės pasivaikščioti panemuniais.
JŠC direktorė A. Baliukynaitė tikisi, kad per šią savaitę ne vienas atras veiklą, kuria norėtų užsiimti, pasisems žinių ir taps aktyvesnis. Aktyvumas veda prie mokymosi visą gyvenimą. Nesvarbu, ko tu mokaisi – tų dalykų, kurių visai nežinai, ar tobulini savo įgūdžius. Jei tu aktyvus – eini į rezultatą ir tikslą, gyvenimas prisipildo kokybės ir džiugesio.
Jūratė Stanaitienė
Valio švietimo centrui, pas juos visada smagu užsukti 🙂