Iš tiesų, posakis „šuo – geriausias žmogaus draugas“ turi daug pagrindo. Šunys jau tūkstančius metų lydėjo žmones ir per tą laiką užmezgėme ypatingą ryšį.
Šuo yra pats populiariausia naminis gyvūnas. Ne tik Lietuvoje, tačiau daugelyje pasaulio šalių. Jeigu norite, kad jis būtų laimingas – pirmiausia reikia pasirūpinti jo sveikata. Tiek fizine, tiek psichine.
Begevet veterinarinė klinika supažins jus su dažniausiai pasitaikančiomis šunų ligomis. Tikimės, kad ši informacija leis laiku pastebėti gyvūno sveikatos pokyčius.
Visgi, kodėl – šuo?
Šunys žinomi dėl savo besąlygiškos meilės ir ištikimybės savo šeimininkams. Jie visada džiaugiasi mus matydami, nesvarbu, kiek laiko buvome išvykę, ir visada pasiruošę pasiūlyti paguodą ir palaikymą sunkiomis akimirkomis. Daugeliui žmonių tai yra didžiausia gyvenimo atrama, kuri padeda nugalėti negandas.
Kinologai teigia, kad šunys yra socialūs gyvūnai, mėgstantys praleisti laiką su savo šeimininkais. Jie gali tapti ištikimais žaidimų partneriais, lydėti pasivaikščioti ar tiesiog ramiai ilsėtis šalia mūsų ant sofos. Šunų auginimas skatina mus tapti atsakingesniais. Turime reguliariai juos maitinti, vedžioti pasivaikščioti, žaisti su jais ir rūpintis jų sveikata. Tai gali išmokyti mus kantrybės, disciplinos ir besąlygiškos meilės.
Kartais žodžiai nėra būtini. Su šunimis galima užmegzti ryšį per kūno kalbą, žaidimus ir bendrą laiką. Jie gali tapti mūsų paslapčių saugotojais ir išklausyti mus be teisimo.
Dažniausiai pasitaikančios odos ligos
Įrodyta, kad šunų auginimas teigiamai veikia mūsų fizinę ir psichinę sveikatą. Jie skatina mus daugiau judėti, sumažina streso lygį ir gali netgi padidinti laimės ir pasitenkinimo jausmą. Taigi, jie padeda mums būti sveikesniems. Tiesa, gydydami mus – tuo pačiu tikisi, kad ir mes laiku jais pasirūpinsime.
Alerginis dermatitas yra dažna šunų odos liga, kurią gali sukelti įvairūs alergenai, tokie kaip maistas, aplinka ir blusos. Simptomai gali būti – niežulys, paraudimas, plaukų slinkimas ir odos pleiskanojimas. Labai svarbu kuo greičiau reaguoti į problemą, kadangi kuo ilgiau laukiama – tuo liga labiau didėja.
Bakterinis piodermitas yra dar viena gana dažnai pasitaikanti odos infekcija, kurią sukelia bakterijos. Simptomai gali būti – paraudimas, patinimas, pūlingos išskyros ir skausmas. Vėlgi, gana greitai plinta, tad svarbu greita reakcija. Šią ligą galima „pasigauti“ nuo kitų šunų, tad labai atsakingai žiūrėkite – su kuo Jūsų šuo kontaktuoja.
Grybelinės infekcijos, dar vadinamos dermatofitoze, yra dažnos šunų odos ligos. Simptomai gali būti – plaukų slinkimas, paraudimas, niežulys ir pleiskanojimas. Gali atrodyti, kad visi skirtingų ligų požymiai labai panašūs. Tam tikra prasme taip ir yra. Tačiau tai – visiškai natūralu. Ne veltui dažniausiai identifikuoti ligą be tyrimo – nepavyks.
Blusos, erkės ir utėlės gali sukelti odos sudirginimą ir niežulį šunims. Simptomai gali būti kasymasis, laižymasis ir plaukų slinkimas paveiktose vietose. Jas pasigauti tikrai labai paprasta. Ne tik nuo kitų šunų, tačiau bet kurių gyvūnų. Svarbiausia, kad daugelis tokių kenkėjų gali pereiti ir pas žmogų, tad greita ir intensyvi kova yra būtina.
Tai odos būklė, kurią sukelia riebalų gamybos disbalansas. Simptomai gali būti riebaluoti plaukai, pleiskanojimas ir niežulys. Dažniausiai reikia šuniukui duoti papildų, kurie užpildo trūkumus ir padeda ne tik geriau jaustis, tačiau ir gražiai atrodyti.
Plaukų slinkimas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių (įskaitant alergijas, infekcijas, hormoninius sutrikimus ir stresą). Tai yra vienas ryškiausių požymių, kad Jūsų šuo serga. Ir tai gali būti tikrai ne tik estetinė problema.
Prevencija ir gydymas
Jei pastebėjote bet kokių odos problemų savo šuniui – svarbu kreiptis į veterinarą diagnozei ir gydymui. Gydymas priklausys nuo konkrečios odos ligos priežasties. Kai kuriais atvejais gali pakakti vietinio gydymo, pavyzdžiui, šampūno ar tepalo. Kitiems atvejams gali prireikti geriamųjų vaistų ar antibiotikų. Svarbu atidžiai vykdyti veterinaro nurodymus ir reguliariai tikrinti savo šunį, kad įsitiktumėte, jog infekcija neišplito.
Yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad padėtumėte išvengti odos problemų savo šuniui:
- Reguliariai maudykitės naudodami šampūną, skirtą šunims.
- Šukuokite savo šunį, kad pašalintumėte iškritusius plaukus ir nešvarumus.
- Reguliariai tikrinkite savo šunį – ar nėra odos parazitų, tokių kaip blusos ir erkės.
- Maitinkite savo šunį sveikai.
- Sumažinkite stresą savo šuns gyvenime.
- Jei turite klausimų ar problemų – kreipkitės į veterinarą.
Laikydamiesi šių patarimų – galite padėti išlaikyti savo šuns odą sveiką ir be problemų.