Vis aukščiau kylančios saulutės spinduliai budina žemę. Kalasi žolytė, savo mėlyne akį traukia žibutė… Vis dažniau ir dažniau žvilgsnis nukrypsta į dangų – džiugiai trimituojančių paukščių virtinės grįžta į pavasarėjančią gimtinę. Pavasariu džiaugiamės ir mes. Vyturio diena, Dešimties paukščių diena, Pempės diena … Labai laukiame sugrįžtančių giesmininkų, net ir šventes jų vardais vadiname.
O Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijoje vyko „Veliuoniškių gandrinės“. Svarbu, kaip gandrą pirmąkart tais metais pamatysi. Jei skrendantį – gerai, tais metais visi darbai gerai seksis. Jei tupintį – vangiai darbai suksis. Tą dieną nebuvo galima plaukų šukuoti, antraip vasarą vištos daržus kapstys. Negalima buvo nieko iš namų skolinti, nes gyvulėlius ligos apniks. Vyrai netaisydavo tvorų, nekaldavo kuolų, malkų iš miško nenešdavo, kad kieman gyvačių neprišliaužtų.
Mes Gandrinių dieną draudžiamų darbų nedirbome, o pasikvietėme draugus iš Veliuonos krašto mokyklų ir visi kartu šventėme veliuoniškių Gandrines. Puikią pavasarinę dainą visiems šventės dalyviams padovanojo Juodaičių pagrindinės mokyklos pradinukai kartu su mokytojomis Mireta Gudavičiene ir Vitalija Pesiene. Šokiais ir dainomis apie paukštelius visus džiugino Klausučių Stasio Santvaro pagrindinės mokyklos etninės kultūros būrelis „Upelė“ (vadovė Vilma Baltutienė), Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinės mokyklos šokių būrelis „Dubysėlė“ (vadovė Dalė Vasiliauskienė). Šventės dalyviai net kvapą užgniaužę klausėsiRaudonės pagrindinės mokyklos ansamblio „Aguonėlė“ (vadovė Elena Martynaitienė) atlikėjų paukštelių balsų pamėgdžiojimų.
Mūsų gimnazijos etnokultūros būrelis „Veliuonėlė“ šventės dalyviams parodė savo programėlę. Evelina Gudžiūnaitė papasakojo vaikams, kodėl gandras varles gaudo, Rimgailė Stasiulytė – apie gyvatės vainikėlį. Paulius Kačinskas atskleidė paslaptį, kodėl kregždės lizdų nesuka, o Ema Kordušaitė – kodėl kregždės uodega įkirpta. Alvyda Steponavičiūtė, Nojus Janavičius, Tadas Avižonis pamėgdžiojo kai kurių paukštelių balsus. Kadangi Gandrinių dieną švenčiama ir Bičių diena, tai Karolina Girdžijauskaitė papasakojo, kokius darbus tą dieną bitininkai dirbdavo. Šokėjai žaidė lietuvių liaudies ratelius „Garnys, garnys“, „Ciceliukė Marceliukė“, „Šarka, šarka“, „Bitė – grikis“. Pasirodymą užbaigėme daina „Kukutis“.
Dėkojame draugams, atvykusiems iš kitų mokyklų, kurie kartu su mumis paminėjo vieną iš gražiausių senovės lietuvių švenčių. Esame įsitikinę, kad tas, kuris myli dainą, šokį, mylės ir gamtą bei globos mažuosius mūsų draugus – paukštelius.
Daiva Jurevičienė, pradinių klasių mokytoja
Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazija
„Šviesos“ inform.