Paskutinę balandžio dieną vykusiame rajono tarybos posėdyje paskelbtos frakcijos, sudaryti komitetai ir išsidalyti jų vadovų postai.
Apie sudarytą frakciją pranešė trys į rajono tarybą išrinkti konservatoriai, frakcijos vadovu išsirinkę Daivarą Rybakovą. Liberalų sąjūdžio frakcijai vadovaus partijos Jurbarko rajono skyriaus pirmininkas Ričardas Juška. Didžiausioje tarybos frakcijoje dirbs į ją susijungę penki socialdemokratai ir du visuomeninio rinkimų komiteto „Jaunoji karta“ atstovai. Jungtinei frakcijai vadovaus socialdemokratas Darius Virvilas.
„Jaunajai kartai“ priklausantis tarybos narys Saulius Meškauskas teigė, kad visuomeninį rinkimų komitetą stengsis išauginti iki tvirtos politinės jėgos ir įsilieti į kitas partijas neketina. Tarybos narių mandatus gavę du šio komiteto nariai – S. Meškauskas ir Donatas Ramanauskas bendrą frakciją su socialdemokratais sudarė neatsitiktinai. Ne tik S. Meškauskas, bet dar keli šio komiteto steigėjai ir kandidatų į rajono tarybą sąrašo nariai iki savivaldos rinkimų priklausė socialdemokratams, todėl daugeliu klausimų sutapo nuomonės, požiūriai. S. Meškauskas tikina, kad iš socialdemokratų partijos pasitraukė tik todėl, kad buvo nepakeliui su buvusiu skyriaus pirmininku. Jo partinis kolega D. Ramanauskas iki savivaldos rinkimų starto vadovavo politinės partijos „Sąjunga Taip“ Jurbarko skyriui.
Tarybos narių frakciją sudarė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovai rajono taryboje Kasparas Jurevičius, Donatas Jackis bei Darbo partijos narys Petras Vainauskas. Nors buvęs savivaldybės administracijos direktorius P. Vainauskas darbiečių sąrašui per savivaldos rinkimus pelnė daugiausia pirmumo balsų, takoskyra tarp jo ir Darbo partijos rajono skyriaus lyderių išaiškėjo gerokai iki rinkimų. Jau vien faktas, kad į vieną svarbiausių postų – savivaldybės administracijos direktoriaus vietą prieš ketverius metus P. Vainauską delegavusi partija šįkart kandidatų į tarybos narius sąraše jį įrašė tik vienuoliktu, iškalbingai byloja apie tvyrantį konfliktą.
Pasirodė, kad buvęs administracijos direktorius P. Vainauskas – ne iš kelmo spirtas. Nors darbiečių rinkiminė kampanija jį meistriškai aplenkė, neskyrė lėšų pristatyti kandidatui žiniasklaidoje ir už jį neagitavo, P. Vainauskas surinko 503 pirmumo balsus ir įrodė, kad rinkėjai juo pasitiki. P. Vainauskas gerokai aplenkė Darbo partijos Jurbarko skyriaus pirmininką Romansą Dragūnavičių, kuris iš pirmosios sąrašo vietos po rinkimų atsidūrė tik ketvirtoje, gavęs 391 pirmumo balsą.
Nors Darbo partija pelnė keturis mandatus, R. Dragūnavičiaus vadovaujamoje frakcijoje tėra trys nariai. Darbiečių vidinė nesantaika akivaizdi, bet viešai susiskaldymo priežasčių niekas neįvardija. Jurbarko skyriaus pirmininkas R. Dragūnavičius, paprašytas išsakyti skyriaus poziciją, nebuvo kalbus. „Nekomentuosiu“, – buvo vienintelis politiko žodis atsakymo laukiantiems rinkėjams.
Prie Darbo partijos frakcijos neprisijungęs P. Vainauskas teigia tokį sprendimą priėmęs dėl atsiradusios takoskyros, nepriimtino partijos skyriaus vadovų darbo stiliaus. „Skiriasi ne Darbo partijos ir mano nuostatos, bet kai kurių asmenų, pagrindinių jų patarėjų ir mano nuomonė. Dar gerokai iki rinkimų buvau nušalintas nuo veiklos skyriuje, manęs nekvietė į susirinkimus, o po rinkimų – pasirašyti koalicijos. Net nepaklausė, ką galvoju, pritariu ar ne“, – politinius užkulisius atvėrė P. Vainauskas.
Pasak jo, prieš rinkimus nenorėjo blaškyti skyriaus narių, todėl nekėlė pretenzijų dėl nesąžiningai, jo nuomone, vykdytos rinkimų agitacijos. „Rinkimų kampaniją vedžiau atskirai ir tikėjau, kad žmonės patys įvertins ir atsirinks. Neapsirikau“, – sakė iš Darbo partijos kandidatų sąrašo didžiausią rinkėjų pasitikėjimą pelnęs P. Vainauskas.
Darbo partijai atidavęs ne vienus metus, P. Vainauskas yra įsitikinęs, kad turėjo teisę ir privalėjo išsiaiškinti ar bent jau paklausti, už kokius nuopelnus ar kokių sandorių vedini Jurbarko skyriaus vadovai partijos kandidatu į rajono merus pasirinko ne Darbo partijos narį, o buvusį liberalą Saulių Lapėną. Kokie planai buvo dėliojami, kai su Darbo partijos sąrašu S. Lapėnas pateko į rajono tarybą ir vicemero postas buvo siūlomas būtent jam? P. Vainauskas teigia, kad šie klausimai be atsakymų turi būti įdomūs ir rinkėjams, pasitikėjusiems Darbo partija.
Į rajono tarybą patekęs šeimyninis duetas Algirdas ir Genė Gudaičiai pranešė įregistruojantys partijos Tvarka ir teisingumas grupę, nes frakcijai suburti reikia bent trijų tarybos narių. Įdomu, kad trečia šios partijos sąraše yra Gudaičių dukros anyta Vilija Zokaitienė, tad galimos permainos partinės valdžios iš šeimos rankų neišmuštų. Partijos Tvarka ir teisingumas Jurbarko skyriaus pirmininkas A. Gudaitis nemato nieko blogo, kad rinkiminiame partijos sąraše susibūrė šeimos nariai. „Taip nusprendė rinkėjai. Mano žmona kandidatų sąraše buvo įrašyta septintu numeriu, žmonės reitingavo, pasitikėjo“, – sakė A. Gudaitis ir pajuokavo, kad taip gal net geriau – nepabėgs. Tiesa, pašmaikštavimas turi ir rimtą pagrindą, nes partijos Tvarka ir teisingumas Jurbarko skyrius nuo politinių bėglių rajono taryboje nukentėjo ne kartą.
Įregistravus penkias rajono tarybos frakcijas ir grupę, prie jų neprisijungusi liko Lietuvos liaudies partijai atstovaujanti tarybos narė Zita Sorokienė. Kaip ir Liberalų sąjūdis ar Valstiečių ir žaliųjų sąjunga į rajono mero Skirmanto Mockevičiaus suburtą valdančiąją daugumą Z. Sorokienė nebuvo pakviesta. Politikė neslepia, kad toks tarybos narių suskirstymas su jais net nesikalbėjus, koalicijai garbės nedaro. Juolab kad buvo garsiai deklaruojama ir žadama dirbti su visomis į savivaldybės tarybą patekusiomis partijomis.
„Visada buvau sąžininga prieš savo rinkėjus, taip dirbsiu ir dabar, nes mano nuostatos nesikeičia. Protingiems, pasvertiems sprendimams pritarsiu, nesvarbu, ar tai būtų valdančiosios daugumos, ar kitų partijų siūlymas. Tačiau nebalsuosiu, jei įžvelgsiu susitarimus, nepritarsiu neišdiskutuotiems sprendimams. O kad pritrūksta gilesnės klausimų analizės, parodė jau pirmasis darbinis šios tarybos posėdis, kai daugumos rankos pakilo dėl kaimo mokyklų klasių komplektavimo. Esu prieš tokius darbo metodus, kai neįsiklausoma į žmonių nuomonę, jų argumentus ir neieškoma jiems, o ne valdininkams ar politikams geriausios išeities“, – sakė tarybos narė Z. Sorokienė.
Sudarytiems tarybos komitetams vadovaus valdančiosios koalicijos politikai. Finansų, biudžeto ir rajono plėtros komitetas patikėtas A. Gudaičiui, jo pavaduotoju paskirtas konservatorius Daivaras Rybakovas. Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Egidijus Giedraitis išrinktas Ūkio, verslo, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto pirmininku, jo pavaduotoju dirbs socialdemokratas D. Virvilas. Socialinių klausimų komitetui vadovaus socialdemokratas Faustas Bakys, pavaduotoja tapo konservatorė Audronė Kurienė.
Rajono meras S. Mockevičius pripažino, kad dirbti be tarybos komitetų buvo sunku, dalis diskusijų persikėlė į tarybos posėdį, todėl užėmė daugiau laiko. Pasak mero, politinė kultūra reikalavo Kontrolės komitetą pasiūlyti tarybos daugumai oponuojančioms partijoms. „Mes pasiūlėme, jie pasinaudojo tokia galimybe“, – sakė meras. „Jie“ – šiuo atveju yra Liberalų sąjūdis, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Darbo partijos narys P. Vainauskas. Pastarasis ir buvo patvirtintas Kontrolės komiteto pirmininku. Jo pavaduotoja paskirta socialdemokratė Ilona Pocienė.
Jolita Pileckienė
Jezau, vieni seniai Jurbarko savivaldybės taryboje