Nors atrodo, kad įstatymai nustato kaip turėtų būti išleidžiamas kiekvienas mokesčių mokėtojų sudėtas litas, gyvenimas rodo, kad daugelio savivaldybės išlaikomų įstaigų vadovai valdiškus pinigus į visas puses žarsto abiem rankom, o kontrolieriai negali net priversti jų atlyginti biudžetui pardarytą žalą. Istorija pasikartojo ir Raudonės pagrindinėje mokykloje, kur šeimininkaujama tarsi nuosavoje bendrovėje.
Vyravo šeimyninė ranga
Planinio savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos patikrinimo Raudonės pagrindinė mokykla sulaukė praėjusių metų lapkritį. Nors buvo numatyta patikrinti ir įvertinti, ar teisingos įstaigos biudžeto vykdymo ir finansinės ataskaitos, o apskaita tvarkoma griežtai laikantis įstatymų, savivaldybės kontrolierė Vida Rekešienė Kontrolės komiteto posėdyje pripažino, kad tikslingai atkreipė dėmesį ir į darbo laiko apskaitą bei įstaigos vidaus kontrolės sistemą.
„Mūsų įstaiga ne kartą buvo gavusi signalų dėl giminių įdarbinimo šioje mokykloje. Deja, šis faktas pasitvirtino: mokyklos direktorius Vytautas Staponas leido pavaduotojui ūkio reikalams Vytui Urbštui vadovauti giminystės ryšiais su juo susijusiems darbuotojams – savo žmonai, broliui, seseriai ir uošviui.
Direktorius negalėjo šių faktų nežinoti ir privalėjo atsižvelgti organizuojant darbą“, – tvirtino savivaldybės kontrolierė V. Rekešienė.
Auditas Raudonės pagrindinėje mokykloje nustatė nemažai Viešųjų pirkimų įstatymo ir savivaldybės tarybos priimtų sprendimų pažeidimų, kontrolierė turėjo priekaištų mokyklos vadovui dėl formaliai atliktos turto inventorizacijos ir valdymo, tačiau daugiausia tyčia ar netyčia padarytų klaidų atrado būtent dėl su V. Urbštu susijusių asmenų darbo laiko apskaitos, kontrolės ir darbo užmokesčio skaičiavimo.
Gali būti, kad šių klaidų priežastis – Darbo kodekso ignoravimas. Jame numatyta, kad artimais giminystės ir svainystės ryšiais susijusiems asmenims vienoje valstybės ar savivaldybės įstaigoje draudžiama eiti tarnautojų pareigas, jei jos susijusios su vieno jų tiesioginiu pavaldumu kitam arba su vieno teise kontroliuoti kitą.
Negana to, kad V. Urbštui buvo pavaldi žmona, uošvis ir sesuo, jis rengdavo ir su giminaičių darbu susijusių dokumentų projektus.
Dirbo iškart kelis darbus
Pirmiausia auditą atlikusiai vyriausiajai specialistei Dalijai Rakauskienei užkliuvo paties direktoriaus pavaduotojo ūkio reikalams darbo laiko apskaita. Pernai per savaitę vietoj Darbo kodekse nustatytų maksimaliai leistinų 42 val., V. Urbštas dirbo 62, o jo žmona Vilma – net 72 val. Atrodytų, kad Raudonės pagrindinės mokyklos direktorius Vytautas Staponas šią šeimą laikė nepakeičiama. V. Urbštas ne tik visu etatu dirba direktoriaus pavaduotoju, jam buvo skirta pusė inžinieriaus kompiuterininko etato ir dar leista 2,44 val. per savaitę vadovauti krepšinio būreliui.
2007 m. sudarytoje V. Urbšto inžinieriaus kompiuterininko darbo sutartyje nurodyta, kad jis dirba pagal direktoriaus patvirtintą darbo grafiką, tačiau darbo grafiko kontrolierė nerado. Kadangi vadovavimas krepšinio būreliui vyko tuo pat metu atliekant inžinieriaus kompiuterininko ir direktoriaus pavaduotojo pareigas, auditą atlikusios specialistės suskaičiavo, kad V. Urbštui neteisėtai išmokėta 1784 Lt.
Vienu metu kelis darbus dirbo ir V. Urbšto žmona Vilma Urbštienė: ne tik turėjo 6 savaitines dailės ir 4 papildomo ugdymo pamokas, skirtas dailės būreliui, kiekvieną savaitę jai priklausė 2,22 val. pasiruošti pamokoms ir 0,5 val. pasiruošti papildomam ugdymui, bet ir buvo įdarbinta 0,75 etato rūbininke budėtoja, 0,5 etato naktine sarge bei 0,25 etato – kiemsarge parkui prižiūrėti.
Kaip ir V. Urbštas, jo sutuoktinė rūbininke budėtoja, kiemsarge ir naktine sarge turėjo dirbti pagal direktoriaus patvirtintus darbo grafikus, tačiau grafikai nebuvo sudaryti. Negana to, V. Urbštienė 2013 metais nebegalėjo dirbti dailės mokytoja, nes neturi pedagogo kvalifikacijos.
Dėl to, kad V. Urbštienė pernai vienu metu dirbo kelis darbus ir už tą patį darbo laiką gavo kelis atlyginimus, savivaldybės kontrolierė suskaičiavo 5636 Lt neteisėtai jai išmokėto darbo užmokesčio.
Mokyklos administracija akivaizdžiai protegavo ir V. Urbšto uošvį Vytautą Stankų, puse etato dirbantį naktiniu sargu, o žiemą tuo pačiu laiku – dar ir kūriku. Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos vadovė V. Rekešienė suskaičiavo, kad dėl tokio dvigubo darbo pernai jam neteisėtai išmokėta 833 Lt.
Be to, praėjusią vasarą V. Stankui buvo leista pavaduoti net du atostogaujančius naktinius sargus – vieną mėnesį jis dirbo už Joną Majauską ir beveik du mėnesius už savo dukrą V. Urbštienę. Išleidžiantiems atostogų bendradarbius biudžetinėse įstaigose dažniausiai išvis nemokama arba skiriamas nedidelis priedas prie atlyginimo, tačiau V. Stankus gavo ne tik visą atlyginimą – baigus pavadavimus jam išmokėta ir kompensacija už nepanaudotas atostogas – beveik 322 Lt.
Kontrolierė nedvejodama nustatė, kad ir šiuos pinigus V. Stankus turi grąžinti, nes nepanaudotos kasmetinės atostogos kompensuojamos tik nutraukiant darbo sutartį.
Neteisingai mokyklos buhalterija skaičiavo ir priedus prie atlyginimų, dėl to direktoriui V. Staponui neteisėtai išmokėta beveik 50 Lt, o pavaduotojui V. Urbštui – 43,5 Lt.
Pinigų grąžinti neketina
Taigi atlikus Raudonės pagrindinėje mokykloje 2013 m. finansinį auditą, nustatyta, kad mokyklai buvo padaryta beveik 8670 Lt finansinė žala. Kontrolierė rekomendavo mokyklos direktoriui grąžinti šią sumą į savivaldybės ir valstybės biudžetą.
Kontrolės komiteto posėdyje V. Rekešienė teigė, kad nors žala ir didelė, yra lengvinančių aplinkybių – mokyklos direktorius ją užtikrino, jog darbuotojai sutinka grąžinti neteisėtai gautus atlyginimus ir kompensaciją už nepanaudotas atostogas. Bet savivaldybės tarybos nariui Kasparui Jurevičiui paklausus, ar darbuotojai nebus nuskriausti, V. Staponas jau kalbėjo kitaip: iš pradžių aiškino, kad pinigai bus grąžinti per dvejus metus ir jau susitarta pirmąjį įnašą padaryti šių metų rudenį, paskui prasitarė, kad pinigai bus paimti iš specialiosios programos lėšų, sukauptų už patalpų nuomą.
Toks direktoriaus blaškymasis politikams leido suprasti, kad žalos nei valstybei, nei rajono biudžetui niekas net neketina atlyginti – atvirkščiai, planuoja dėlioti pinigus iš vienos biudžeto kišenės į kitą ir tik sudaryti įvaizdį, kad žala atlyginta. Savivaldybės kontrolierė iškart įspėjo, kad dengti mokyklai padarytos žalos iš kitų šaltinių negalima – jei darbuotojai nesutinka grąžinti neteisėtai gauto atlygio, žalą iš mokyklos direktoriaus turėtų išreikalauti savivaldybės administracija.
V. Rekešienės pastaba sukėlė politikų diskusijas. Vieni piktinosi, kad direktorius juos apgaudinėja, kiti teisino „tvarkant dokumentus suklydusį“ mokyklos vadovą ir aiškino, kad negalima atimti už darbą išmokėtų pinigų.
Karštai aiškinantis mokykloje susiklosčiusius santykius, ne visi Kontrolės komiteto nariai išgirdo, kad už atliktą darbą atlyginimo niekas ir nereikalauja grąžinti, tačiau niekas neturi teisės vienu metu dirbti du darbus ir gauti kelis atlyginimus. O Raudonėje būtent taip ir buvo: V. Urbštienė vesdama dailės pamokas tuo pačiu metu gavo atlyginimą ir už budėjimą rūbinėje, V. Stankus tuo pačiu darbo metu gavo atlyginimus ir kaip kūrikas, ir kaip naktinis sargas. Lygiai taip pat dirbdamas inžinierium kompiuterininku V. Urbštas negalėjo atlikti direktoriaus pavaduotojo ūkio reikalams pareigų.
V. Rekešienė tvirtino, kad nė vieno darbuotojo nesistengė nuskriausti – permokas skaičiavo pagal mažiausią iš užimamų pareigų darbo užmokestį, todėl garbės reikalas būtų grąžinti tuos pinigus valstybės ir savivaldybės biudžetui. Kontrolierės nuomone, pavyzdį savo pavaldiniams turėtų parodyti mokyklos direktorius, į biudžetą turintis grąžinti mažiau nei 50 Lt permoką.
Valytojoms vadovaus direktorius
Kontrolės komiteto pirmininkas Algirdas Gudaitis bandė aiškintis, nuo kada mokykloje mokama už du darbus vienu metu, tačiau V. Staponas klausimo, atrodo, nesuprato, todėl įrodinėjo, kad jie suklydo tik dėl V. Urbštienės galimybės dirbti dailės mokytoja, nes neatsižvelgė į švietimo ir mokslo ministro nustatytą terminą pedagoginei kvalifikacijai įgyti. Esą, dėl to jokios žalos mokyklai nebuvo padaryta, nes niekas mokytoja nesiskundė.
Direktorius neprašomas pasakojo, kad pertvarkė mokyklos darbuotojų pavaldumą, todėl nuo šiol V. Urbšto giminių darbo laiko kontrolę vykdys direktoriaus pavaduotoja ugdymui, o jiems vadovaus jis pats.
V. Stapono nusiteikimas vadovauti valytojoms ir sargams prajuokino K. Jurevičių, tačiau mokyklos direktorius pareiškė, kad nieko juokinga čia nėra – mažėjant mokinių skaičiui, netrukus pavaduotojų visai nereikės, kolektyvui vadovaus vienas direktorius.
Tikriausiai tai ir būtų pati geriausia išeitis – juk mokykloje tėra 24 etatai, iš jų tik 5,3 – pedagogų. Vos per šimtą mokinių turinčios Raudonės pagrindinės mokyklos išlaikymas pernai mokesčių mokėtojams kainavo kone 1 mln. 60 tūkst. Lt. Didžioji dalis pinigų – beveik 720 tūkst. Lt arba kone 68 proc. asignavimų buvo skirta darbo užmokesčiui.
Pasibaigus Kontrolės komiteto posėdžiui, savivaldybės kontrolierė V. Rekešienė stebėjosi, kad politikai taip abejingai pažvelgė į mokykloje darbo santykius apraizgiusius giminystės ryšius tarsi tai būtų savaime suprantamas ir visuotinai priimtas dalykas.
Pasak savivaldybės kontrolierės, nepotizmu vadinama savo šeimos narių, giminaičių arba artimų asmenų globa arba protegavimas tarnyboje yra viena iš labiausiai paplitusių korupcijos formų. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išaiškinime teigiama, kad tai yra piktnaudžiavimas tarnybinėmis galiomis savo paties ar sau artimų asmenų privatiems poreikiams tenkinti.
„Mano įsitikinimu, valstybinėse įstaigose tokie santykiai negali būti toleruojami. Kai mokykloje dirba keli ar daugiau giminyste vieni su kitais susiję artimi ir tarnybiškai, beje, nebūtinai tiesiogiai, pavaldūs asmenys, kyla įtarimų, kad ne visi sprendimai dėl jų darbo yra nešališki ir teisingi. Į tokias įstaigas visuomenė žiūri kaip į uždarus „savų žmonių klanus“, dirbančius šeimyninės rangos metodais. Dėl to mažėja visuomenės pasitikėjimas valdžia, o tuo pačiu – ir paslaugų kokybe. Negalėtume paneigti, kad tokio požiūrio Raudonėje nėra“, – sakė savivaldybės kontrolierė.
Daiva BARTKIENĖ
net permokų savivaldybė ko gero nesugebės išsireikalauti.Mokyklos direktorius pažadėjo,kas grąžins,visiems ir tiko.O su teisiniu pagrindu biški piš???