Lytiškai plintančios ligos gali būti pavojingos tiek vyrams, tiek moterims, o jų pasekmės gali turėti ilgalaikį poveikį sveikatai. Daugelis žmonių ilgą laiką nejaučia jokių simptomų, tačiau tai nereiškia, kad infekcija neplinta ar nekelia rizikos.
Kai kurios ligos, pavyzdžiui, chlamidiozė ar gonorėja, ilgainiui gali sukelti nevaisingumą ar lėtinius šlapimo takų uždegimus. Urologas Kaune, Vilniuje ar kitame mieste gali padėti diagnozuoti ir gydyti šias infekcijas, todėl svarbu žinoti, kada kreiptis į specialistą ir kokių tyrimų gali prireikti.
Kaip atpažinti lytiškai plintančias ligas?
Kai kurios lytiškai plintančios ligos gali prasidėti be jokių aiškių požymių, todėl dažnai žmonės net neįtaria, kad yra užsikrėtę. Tačiau tam tikri simptomai gali būti aiškus signalas, kad reikėtų kreiptis į urologą. Nemalonūs pojūčiai šlapinantis, perštėjimas ar skausmas šlaplėje, pagausėjusios išskyros ar pakitęs kvapas gali rodyti infekciją. Kartais pasireiškia skausmas pilvo apačioje, kraujavimas tarp menstruacijų ar niežulys lytinių organų srityje. Jei tokie simptomai kartojasi arba tampa stipresni, svarbu laiku kreiptis į specialistą.
Urologas gali padėti ir tiems, kurie nejaučia jokių simptomų, bet turėjo nesaugių lytinių santykių arba neseniai pasikeitė jų partneris. Net jei jokių negalavimų nėra, profilaktiniai tyrimai gali padėti išvengti rimtesnių sveikatos problemų ateityje.
Kaip urologas diagnozuoja ir gydo lytiškai plintančias ligas?
Diagnozuojant lytiškai plintančias ligas dažnai atliekami laboratoriniai tyrimai. Urologas gali skirti šlapimo pasėlio tyrimą, kuris leidžia nustatyti bakterines infekcijas, arba PGR tyrimą, kuris padeda diagnozuoti virusines ligas, tokias kaip herpesas ar žmogaus papilomos virusas. Kraujas dažniausiai tiriamas nustatant sifilį, ŽIV ar hepatitus. Jei įtariama, kad infekcija išplito į gilesnius audinius, gali būti atliekamas ultragarsinis tyrimas, ypač jei yra įtarimų dėl prostatos uždegimo ar šlapimo pūslės pažeidimų.
Gydymas priklauso nuo diagnozės. Daugeliu atvejų skiriami antibiotikai, jei infekcija yra bakterinė, arba antivirusiniai vaistai, jei nustatomas virusinis susirgimas. Kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo lengvesnis gydymas ir mažesnė komplikacijų tikimybė. Nesigydant laiku, infekcija gali sukelti lėtinius uždegimus, nevaisingumą ar net padidinti riziką susirgti onkologinėmis ligomis.
Kur kreiptis dėl urologo konsultacijos?
Specialisto konsultaciją galima gauti tiek privačioje klinikoje, tiek valstybinėse gydymo įstaigose. Urologai gali priimti valstybinėse gydymo įstaigose, tačiau norint patekti greičiau, galima rinktis ir privačią konsultaciją. Northway medicinos centrai, norintiems išsamios diagnostikos ar skubaus gydymo, siūlo privatų urologą, kuris gali pasiūlyti platesnį tyrimų spektrą ir trumpesnius laukimo laikus.
Moterys, turinčios šlapimo ar lytinių organų problemas, gali apsilankyti pas moterų urologą, kuris specializuojasi moterų šlapimo sistemos ligų gydyme. Pas specialistą galima registruotis internetu arba telefonu, o kai kurios gydymo įstaigos siūlo ir nuotolines konsultacijas tiems, kurie nori pirmiausia pasitarti su gydytoju dėl savo simptomų.
Kodėl svarbu nelaukti ir laiku kreiptis į urologą?
Daugelis žmonių vengia vizito pas gydytoją, nes jaučia gėdą ar baiminasi nemalonių tyrimų. Tačiau vyrų ir moterų urologo tikslas yra diskretiškai padėti diagnozuoti ir gydyti lytines ligas, užkertant kelią rimtoms komplikacijoms. Laiku kreipiantis galima išvengti lėtinių prostatos, šlapimo pūslės ar šlapimo takų infekcijų, kurios gali turėti ilgalaikių pasekmių sveikatai.
Jei kyla abejonių dėl savo sveikatos būklės arba norite profilaktiškai pasitikrinti, svarbu kuo greičiau užsiregistruoti konsultacijai. Ankstyva diagnostika ir gydymas padeda išvengti rimtų problemų ateityje ir užtikrinti gerą gyvenimo kokybę.