Lapkričio 18-ąją rajono taryba patvirtino naujus mokesčio už verslo liudijimą dydžius. Šįkart ir sudarytai darbo grupei, ir sprendimą priėmusiems rajono tarybos nariams tereikėjo įsiklausyti į Seimo priimtas Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisas ir be didelių diskusijų pakelti rankas už dešimteriopai mažesnį mokestį.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatos savivaldybės tarybą įpareigoja nustatyti fiksuoto dydžio pajamų mokestį už pajamas, gautas iš veiklos, kuria verčiamasi turint verslo liudijimą. Kitaip sakant, rajono tarybos nariai turi apsispręsti, kiek už kokią veiklą mokės smulkieji verslininkai įsigydami verslo liudijimus. Šiemet verslo liudijimų kaina siekė 1200 Lt – už pelningiausias veiklas taryba yra patvirtinusi didžiausią galimą mokestį, už mažesnį pelną duodančią veiklą buvo numatyti skirtingi mokesčio dydžiai, tačiau smulkieji verslininkai nė svajoti nesvajojo, kad valdžia ryšis verslo liudijimų kainą sumažinti dešimt kartų.
Pasak darbo grupės vadovės rajono tarybos narės Zitos Sorokienės, šįkart sprendimo projektą rengę tarybos nariai, verslininkai ir mokesčių inspekcijos specialistai išvengė anksčiau kildavusių ginčų dėl mokesčio dydžio. „Seimo priimtos Gyventojų pajamų mokesčio pataisos labai palankios smulkiajam verslui, diskutuoti čia nebebuvo ko“, – sakė Z. Sorokienė, įvertindama iki įstatymo pataisų nuveiktą darbą. „Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija įdėjo labai daug pastangų ir nestokojo iniciatyvos, kad tokios pataisos atsirastų. Ekonominė krizė privertė imtis tam tikrų priemonių, kad iš verslo pasitraukę žmonės grįžtų į legalią veiklą. Lyginant su buvusiais mokesčiais, dabartinė verslo liudijimų kaina ypač palanki smulkiajam verslui. Aišku, laikas parodys, ar krizė pačių smulkiausiųjų nenubloškė per toli, stebėsime, kiek žmonių sugrįš į verslą, kiek jų legalizuos savo darbą. Mes tikimės, kad mažesnį mokestį už verslo liudijimą bus pajėgūs sumokėti daugiau įvairia veikla užsiimančių žmonių“, – sakė Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Z. Sorokienė.
Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Jurbarko poskyrio vadovas Skirmantas Mockevičius tokias mokestines permainas vertina kaip įdomų socialinį eksperimentą. Mažindama mokestį už verslo liudijimą iki simbolinio, Vyriausybė ir Seimas tikisi smulkųjį verslą ištraukti iš šešėlio. Nors teigiama, kad dirbančiųjų pagal verslo liudijimus šalyje katastrofiškai sumažėjo, mokesčių inspekcijos Jurbarko skyriaus vadovo nuomone, rajone ši tendencija nėra labai skaudi. Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisos, pasak S. Mockevičiaus, patikrins politikų teiginius, kad sumažinus mokesčius įplaukos į biudžetą nesumažės arba net padidės. „Apie konkrečius skaičius kalbėti dabar anksti, išvadas būtų galima daryti po metų. Manau, kad jos bus labai įdomios“, – sakė S. Mockevičius, įsitikinęs, kad įsigyjančiųjų verslo liudijimus sumažėjo ne tik dėl to, kad žmonėms sunku sumokėti nemenkus mokesčius. Įtakos turėjo bendra ekonominė padėtis, sumažėjęs vartojimas, nemažai žmonių apskritai išvyko iš Lietuvos.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymas mažesnes verslo liudijimų kainas numato tik 2011 metams. Nuo 2012-ųjų turėtų įsigalioti tokia pati verslo liudijimų įkainių nustatymo tvarka, kuri galiojo šiemet.
Jolita Pileckienė