Daug metų girdėję rajono vadovų patikinimus, kad daugiabučių kiemams tvarkyti pinigų nėra, jurbarkiečiai jau prarado viltį sulaukti geresnių laikų, todėl žinia, kad savivaldybė asfaltuoja daugiabučių kiemus, šį rudenį nuskambėjo lyg griausmas iš giedro dangaus. Bemaž tuo pat metu pasipylė klausimai, kur galima rasti sudarytą eilę ir kokie dar kiemai artimiausiu metu bus išasfaltuoti.
Politikų pozicija pasikeitė
Jurbarkiečiai su pavydu žvelgia į Naujamiesčio gyventojus: jų kiemai tvarkomi iš Europos Sąjungos remiamo projekto lėšų – nutiesti nauji takai, paklotos trinkelės, įrengtos automobilių stovėjimo, krepšinio, vaikų žaidimo aikštelės. Naujamiestiečiams nebereiks šį rudenį bristi purvo.
Kitų miesto daugiabučių gyventojams belieka krimstis nagus: kai kurių namų kiemuose duobės tokios gilios, kad palijus per jas baisu važiuoti, o vaikai iš kiemo sugrįžta iki ausų aplipę dumblais.
Ne kartą savivaldybės pagalbos prašę gyventojai dažniausiai išgirsdavo, kad jų kiemai – jų pačių reikalas, nes į privačius kiemus savivaldybė neinvestuoja. Nesuprantantiems dar būdavo paaiškinama, kad tvarkant daugiabučių kiemus moralinę teisę prašyti pagalbos įgautų ir individualių namų gyventojai. Esą savivaldybė, nuolat skęstanti skolose, visiems gera būti negali.
Tačiau šiemet politikų pozicija, atrodo, pasikeitė. Daugiabučių kiemų duobėms užtaisyti, gatvių šuliniams remontuoti ir kitiems darbams iš rajono biudžeto skirta 90 tūkst. Lt.
Ir štai rezultatas: išasfaltuotas bene pats didžiausias mieste du P. Cvirkos gatvės daugiabučius jungiantis kiemas. Aplinkinių namų gyventojai sujudo dairytis permainų, o nesulaukę, kada darbininkai imsis tvarkyti greta esančius kiemus, pradėjo svarstyti, kodėl savivaldybė pasirinko būtent šį, o ne kurį nors kitą daugiabučių kiemą.
Nuopelnų neprisiima
Visažiniai netrukus nutarė, kad investiciją „pramušė“ viename iš dviejų išasfaltuoto kiemo daugiabučių gyvenanti savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Goda Vilkelienė. Tiesa, nuopelnų ji neprisiima: „Kodėl aš? Tame pačiame name gyvena ir Seimo nario Broniaus Paužos padėjėja Ilona Pocienė, ir daug kitų svarbių Jurbarke žmonių“.
Pasak G. Vilkelienės, daugiausia pastangų, kad kiemas būtų išasfaltuotas, įdėjo Sigitas Danielius: rašė prašymus, daug kartų rinko parašus. „Gal savivaldybei jau atsibodo jo prašymai? Mes tai tik džiaugiamės, kad nereikės braidyti per balas ir laužyti automobilių“, – neslėpė G. Vilkelienė.
Pasak jos, kiekvieną pavasarį abiejų namų gyventojai rengdavo talkas ir kaip išmanydami stengdavosi užtaisyti duobes – veždavo akmenis, pildavo žvyrą, tvarkydavo namų aplinką. „Mes savo kiemu visą laiką rūpinomės, tai ir išasfaltavimas – bendras visų gyventojų nuopelnas“, – garantavo G. Vilkelienė.
Duobių lopyti neapsimoka
Savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriaus vedėjas Stanislovas Andriulis paaiškino, kad išasfaltuoti kiemą P. Cvirkos gatvės daugiabučių namų gyventojai prašė nuo 2004 metų.
„Mes jiems jau gal triskart atsakėme, kad pinigų nėra, žadėjom vėliau. Jei šiemet rangovai gatvių šuliniams iškelti nebūtų pasiūlę mažesnę kainą nei tikėjomės, gal irgi nebūtų pavykę tiek daug padaryti“, – aiškino S. Andriulis.
Ūkio ir turto skyriaus vedėjas informavo, kad šiame kieme paklota per 800 kv. m asfalto, savivaldybei tai kainavo 60 tūkst. Lt.
S. Andriulis nelinkęs svarstyti, ar buvo galima šiuos pinigus naudoti kiemui asfaltuoti, jei biudžete nurodyta paskirtis – „daugiabučių namų kiemų duobių užtaisymas“. Vedėjo nuomone, asfaltuoti daug geriau nei duobes lopyti, nes jų ir vėl atsiranda.
Rimtos eilės nėra
Priminus, kad per duobes iš savo kiemo jau greitai nebeišvažiuos ir ne kartą savivaldybės malonės prašę Kauno gatvės 38 namo gyventojai, S. Andriulis užtikrino, kad prie šio namo dar nėra taip blogai, kaip gyventojai linkę manyti: „Pravažiavimas buvo asfaltuotas, minimalus keliukas ir dabar yra.“
„Minimalūs keliukai“, be abejonės, yra prie visų daugiabučių namų, tai kodėl vieni kiemai asfaltuojami, o kiti – ne?
„Rimtos eilės nėra, orientuojamės pagal gyventojų prašymus. Šitas buvo pats seniausias“, – tvirtino skyriaus vedėjas, įsitikinęs, kad ir miesto gatvių asfaltavimo, ir daugiabučių kiemų tvarkymo eilę turi nustatyti mero sudaryta komisija, bet ji jau kelinti metai savo darbo nedirba.
Gatvių asfaltavimo eiliškumo komisijai vadovaujantis Egidijus Giedraitis tikina nematąs reikalo kovoti su S. Andriuliu, nes į komisijos nustatytą eilę vedėjas nekreipia dėmesio. „O kiemų klausimas mums net nepavestas reguliuoti, nes iki šiol buvome griežtai prieš kiemų asfaltavimą. Siūliau gyventojams padėti per Daugiabučių namų savininkų bendrijų rėmimo fondą. Manau, kad savivaldybė galėtų padėti daugiabučių gyventojams sutvarkyti kiemą, jei jie patys tam surinktų bent dalį pinigų“, – mano E. Giedraitis.
Tai kas tuomet sprendžia, kurio daugiabučio kiemą asfaltuoti? „Tik savivaldybės administracija“, – garantavo komisijos vadovas.
Nebeišbrendantiems rudens purvo telieka vienas variantas: kuo greičiau rašyti savivaldybei prašymą asfaltuoti kiemą ir rinkti po tuo raštu kaimynų parašus. Jei pasiseks – valdininkų malonė nusišypsos ir jums. Ne šiemet, bet gal bent prieš kitus savivaldybių rinkimus.
Daiva BARTKIENĖ
Juk artėja savivaldybių rinkimai . Reikia pabūti geriems , arčiau liaudies