Neapsikentusi bene nuolatinių miestą ir jo apylinkes varginančių smarvės pliūpsnių Jurbarko r. verslininkų organizacija ketina vėl imtis žygių, kad būtų atliktas nepriklausomas galimos taršos tyrimas ir atsakyta į klausimą, kuo kvėpuoja jurbarkiečiai.
Pirmadienį Gintario Stoškaus vadovaujamos organizacijos nariai susitiko su savivaldybės meru Skirmantu Mockevičium, išsakė savo požiūrį, pristatė, kokius darbus per daug metų nuveikė, ir norėjo išgirsti, kaip šią problemą vertina rajono vadovas.
Verslininkai priminė visų valdžių deklaruojamą rajono prioritetą – turizmą. Pasak Verslininkų organizacijos nario Jono Ivanausko, su turizmu dešimtmečiais siejama rajono perspektyva, tačiau į tokį smirdintį miestą niekada niekas nevažiuos. „Ir pats, ir rajono tarybos nariai jaučiate nemalonius kvapus“, – kreipėsi į merą J. Ivanauskas, tikėdamasis pozityvaus požiūrio į keliamą problemą.
„Mes nesudarome konkurencijos, netrukdome dirbti, bet gyventi čia nėra gera“, – sakė J. Ivanauskas.
Ir UAB „Dainiai“ kiaulių kompleksas, ir ŽŪB „Auga Jurbarkai“ fermos bei netoli miesto esantys kiti ūkiai stipriai kerta turizmo paslaugas siūlančiam verslui. UAB „Jurodis“ savininkė Kristina Vančienė priminė ankstesnes Verslininkų organizacijos inicijuotas diskusijas, į kurias kvietė ir „Dainių“ vadovą Kasparą Jurevičių, ir buvusius savivaldybės vadovus. Verslininkė įsitikinusi, kad nėra prasmės kalbėti apie piliakalnius ar Jurbarkų užtvankos patrauklumą skatinant aktyvesnį turizmą.
Blogiausia tai, kad laukdami teigiamų pokyčių žmonės jau prarado viltį. K. Vančienės manymu, blogiausia, kad nugarą visiems atsuko buvę rajono vadovai. Pasak jos, buvusio rajono vadovo veidmainystė padėjo gyvulių augintojams nieko nedaryti, nes su verslininkais, visuomenės atstovais buvęs meras kalbėjo vienaip, o už akių – jau kitaip. „Jei turi užstolį, kam stengtis“, – sakė K. Vančienė.
„Užstolių“ temą plėtojo ir rajono tarybos narė Zita Sorokienė. „Daug metų niekas nesikeičia, nors smarvė kelia ir gyventojų, ir verslo nepasitenkinimą, bet ne valdžios – negi valdžiai nesmirdi?“ – klausė Z. Sorokienė.
Verslininkas Aurimas Sabaliauskas buvo atviras – „Dainių“ vadovas daug metų buvo įtakingas politikas, kurį palaikė rajono valdžia – ir buvę merai, ir savivaldybės administracijos direktoriai. „Kodėl Kalvarijos gyventojai laimėjo prieš kiaulių augintojus? Todėl, kad savivaldybė buvo gyventojų pusėje“, – sakė A. Sabaliauskas.
Tik Jurbarke – viskas atvirkščiai. Verslininkų organizacijos pirmininkas G. Stoškus vertė surinktų dokumentų bylas ir priminė, kad 2009 m. rajono tarybai buvo įteikta per 2000 gyventojų parašų, reikalaujančių sustabdyti taršą, smarvę ir garantuoti sveiką aplinką. Nors pasikeitė nedaug rajono tarybos narių, politikos senbuviai gyventojų susirūpinimo neprisimena ar tiesiog nenori kalbėti jiems nepatogiais klausimais, juk K. Jurevičius – vis dar tarybos narys.
Verslininkų organizacijos ir Jurbarko bei Jurbarkų bendruomenės narių pastangos suvaldyti galimą taršą ir nuolat kankinančią smarvę primena tikrą karą. Jei gyventojai nerimauja dėl kiaulių komplekso plėtros, valdininkai jai sėkmingai pritaria, kai išsireikalaujama laboratorijos patikrinimų, tai aplinkos ir visuomenės sveikatos specialistai dirba taip, kad dėl jų išvadų kyla pagrįstų abejonių. Ne kartą Verslininkų organizacijos nariai bendravo ir su Kauno regiono aplinkos apsaugos departamentu, ir su Visuomenės sveikatos centro Tauragės departamentu, kreipėsi į Aplinkos ir Sveikatos apsaugos ministerijas, rašė raštus, kvietė į susitikimus.
„Mes padarėme, ką galėjome,“ – sakė Jurbarko r. verslininkų organizacijos pirmininkas G. Stoškus, patyręs ne vieną valdininkų ar politikų melagystę ir išsisukinėjimus. Verslininkai atkreipė savivaldybės mero S. Mockevičiaus dėmesį į Jurbarko vandenvietės tiekiamo vandens kokybę, galimai srutomis teršiamą Jurbarkų užtvanką ir Mituvos upę, kalbėjo apie poveikį žmonių sveikatai ir padidėjusį sergamumą kai kuriomis ligomis, kurį gali įtakoti nuolatinė oro tarša.
Verslininkai teigė, kad UAB „Dainiai“ direktoriaus K. Jurevičiaus ir kitų taršą didinančių ūkių savininkų ar vadovų požiūris į šią problemą žinomas, todėl pajudėti iš mirties taško galima nebent pasitelkus nepriklausomą laboratoriją.
Rajono vadovas S. Mockevičius Verslininkų organizaciją patikino, kad smarvės reikalų į šalį nenustums. Meras teigė, kad dar balandžio mėnesį dėl šios problemos buvo susitikęs su „Dainių“ direktoriumi K. Jurevičiumi, aiškinosi padėtį. S. Mockevičius kalbėjo ir apie Dainių kiaulių komplekso skleidžiamą smarvę sutirštinančius šaltinius – netoli miesto įsikūrusius ūkius.
Į susitikimą su verslininkais meras atėjo turėdamas atsakymą, ką darys ir nuo ko pradės. Meras patikino, kad savivaldybė inicijuos, jog būtų iš naujo atlikti visi įmanomi tyrimai, todėl žadėjo susisiekti su aplinkosaugininkais ir Visuomenės sveikatos centru. S. Mockevičiaus įsitikinimu, be oficialių tyrimų atsakyti į daugelį keliamų klausimų neįmanoma. Rudeniop, greičiausiai rugsėjį, meras žadėjo vėl susitikti su Verslininkų organizacija, ir galbūt tuomet kalba apie smarvę bus konkretesnė.
Verslininkai merui suteikė pasitikėjimo kreditą ir puoselėja viltį, kad žygyje už gerą žmonių savijautą neliks vieni. Tuo tarpu daugeliui rajono politikų jie siūlo atsiversti rinkimines programas ir prisiminti, ką yra žadėję tikėdamiesi rinkėjų balsų.
Jolita PILECKIENĖ
Apie kokį turizma jūs kalbat. Koktu daros kai tuos šūdus vakarais paleidžia