Vilniuje penktadienį nukeliamas prieštaringai vertinamo sovietmečio rašytojo ir politinio veikėjo Petro Cvirkos paminklas, nuo pat ankstyvo ryto prie paminklo pluša darbininkai. Palydėti rašytojo paminklo atėjo keli protestuotojai ir rašytojo anūkas Aidas Pivoriūnas.
Sostinės centre esančiame skvere nuo ryto triūsia darbininkai.
„Jis nėra nieko pavogęs, nieko nužudęs. Tai yra visiška nesąmonė“, – apie paminklo nukėlimą atėjęs į skverą kalbėjo P.Cvirkos anūkas A.Pivoriūnas, bandęs per teismus sustabdyti paminklo nukėlimą. „Aš tai vertinu kaip Lietuvos pralaimėjimą mužikams ir megztaberetėms“, – apgailestavo jis.
Pasak anūko, rašytojas nėra nieko įskundęs ir „jo rankos nesuteptos svetimu krauju“.
A.Pivoriūno manymu, pastaruoju metu sunaikinta nemažai kultūros ir istorijos paminklų. Tarp jų – sovietmečio skulptūros ant sostinės Žaliojo tilto.
„Tai yra istorija. Jos yra padarytos geriausių Lietuvos skulptorių. Ar jos simbolizavo kokį nors Raudonosios armijos kareivį? Jos simbolizavo paprastą liaudį – studentus, darbininkus. Kam jos trukdė? Aš neįsivaizduoju“, – kalbėjo P.Cvirkos anūkas.
Jis teigė komunistinę senelio praeitį vertinantis blaiviai.
„Aš to niekada neslėpiau, niekada nesu sakęs, kad jis nebuvo komunistas. Prieš pat mirtį jis viešai suplėšė komunisto pažymėjimą, galbūt dėl to taip greitai ir baigė savo dieneles.
Tais laikais mirti 38 metų šį tą reiškė. Bet tokia yra istorija. Nejau jūs manote, kad mes, pašalinę paminklą, ištrinsime tą biografijos faktą, kad P.Cvirka buvo „raudonas“?
Tikrai ne, jis buvo „raudonas“, bet tokie tuo metu buvo daugelis Vakarų Europos intelektualų, menininkų, rašytojų“, – kalbėjo A.Pivoriūnas.
Sulaukė piketuotojų
Nepriklausomybės gynimo Sausio 13-oios brolijos pirmininkas Kasparas Genzbigelis palydėti rašytojo paminklo atėjo su protesto plakatu.
Jis ne taip šviesiai, kaip A.Pivoriūnas, žvelgė į rašytojo gyvenimo aplinkybes. Pasak vyro, frazė, kad nereikėtų painioti kultūros su politika šiuo atveju nėra tinkama.
„Jeigu žmogaus kultūra nebūtų nukreipta į savo kolegų ir Lietuvos šviesuolių sunaikinimą, jų įdavimą raudoniesiems fašistams, tai būtų galima kalbėti apie jo kūrybą ir jo palikimą.
Bet jis gi pasirašė Lietuvos pardavimo aktą nuvažiavęs į Rusiją. Jis šalino kitus kultūrininkus, juos šnipinėjo ir įdavinėjo KGB ir NKVD.
Ir šie žmonės supuvo kalėjimuose, kai kurie buvo tiesiog sužlugdyti, neteko duonos kąsnio, negalėjo niekur įsidarbinti. Šios represijos taip pat guli ir ant jo sąžinės“, – kalbėjo vyras.
Apsvarstytas sprendimas Sprendimą nukelti paminklą P.Cvirkai Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariai priėmė rugsėjo viduryje. Tam aktyviai priešinosi rašytojo anūkas Aidas Pivoriūnas.
Jis kreipėsi į prokurorus, teigdamas, kad siekia ginti viešąjį interesą, tačiau nieko nepešė. P.Cvirkos skulptūra kartu su keturiomis taip pat sovietinėmis skulptūromis, nukeltomis nuo Žaliojo tilto, bus perduota Lietuvos nacionaliniam muziejui.
Galimybė demontuoti paminklą P.Cvirkai atsirado po to, kai rugpjūtį Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė išbraukti jį iš kultūros vertybių registro.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro 2019-ųjų išaiškinimu, P.Cvirka aktyviai kolaboravo su sovietų valdžia bei prisidėjo prie kitų to meto rašytojų represijų.
P.Cvirkos anūkas tikino, kad šią pažymą parengė ne istorikė.
Anot jo, remiantis ja kreiptasi į kultūros ministrą Simoną Kairį ir liepą, A.Pivoriūno žodžiais, jis išleido įsakymą, kuris teigia, kad visi nacių ir komunistų ideologiją įkūnijantys simboliai turėtų būti pašalinti.
Rugpjūtį Nekilnojamojo kultūros paveldo ekspertų taryba išbraukė P.Cvirkos paminklą iš kultūros vertybių registro. Po to sprendimą dėl paminklo nukėlimo priėmė ir Vilniaus miesto savivaldybės taryba.
Rengiasi pertvarkyti skverą Vilniaus miesto vicemero V.Benkunsko žiniomis, su prašymu pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones sprendimui dėl P.Cvirkos paminklo nukėlimo buvo kreiptasi ir į teismą.
Planuojama, kad nukėlus paminklą P.Cvirkos skvere bus minimaliai sutvarkyta erdvė. Ilgalaikėje perspektyvoje skverą, kiek tai leidžia nustatytas kultūros vertybių apsaugos režimas, ketinama rekonstruoti.




















parvežkit i Klangius ir pasibaigs visoos kvailystės.O V,Grybo paminklas bvlogai pastatytas ?