Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno reikalai vėl pakvipo nuostoliu rajono biudžetui. Už neatliktus, bet užaktuotus darbus lėšas skyrusiai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai savivaldybė jau pervedė 183 tūkst. eurų. Ministerija pareikalavo dar 34 tūkstančių.
Stipriai įklimpo
Kilęs skandalas dėl Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno projekto gal kiek nutolo, bet valdininkų sprendimais išprovokuotos problemos niekur nedingo. 2018 m. spalį savivaldybės pasirašyta rangos darbų sutartis su UAB „Voverės namai“ šių metų liepos 30 d. išvirto į Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų vizitą. Tuomet buvo apklausti ir sulaikyti keli savivaldybės administracijos darbuotojai, kuravę Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno rekonstrukcijos projektą.
Įtarimai dėl galimo dokumentų klastojimo, pinigų iššvaistymo ar padėjimo juos iššvaistyti buvo pareikšti abiem savivaldybės administracijos vadovams.
Rugpjūčio pirmomis dienomis Kauno apylinkės teismas administracijos direktorę Vidą Rekešienę ir jos pavaduotoją Darių Juodaitį trims mėnesiams nušalino nuo pareigų.
STT pareigūnų veiksmai ir pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl galimai nusikalstamos veikos atskleidė savivaldybės administracijos darbo užkulisius. Valdžia buvo priversta dėti kortas ant stalo. Paaiškėjo, kad progimnazijos stadiono reikalai tikrai prasti. Jau pasirašant rangos darbų sutartį turėjo būti aišku, kad iš pagrindų atnaujinti mokyklos sporto aikštyno per pora mėnesių nepavyks. Jurbarko r. savivaldybės vadovai ryžosi rizikingam, o vėliau pagal Baudžiamąjį kodeksą įvertintam žingsniui – pervedė 180 tūkst. Eur UAB „Voverės namai“. Nors darbai nebuvo atlikti, darbų atlikimo aktus pasirašė visi, kam tą padaryti buvo privalu.
Tokia linkme pakrypusi Jurbarko Naujamiesčio progimnazijos sporto aikštyno atnaujinimo istorija skaudžiai susiklostė savivaldybės administracijos vadovams – rugpjūčio 13 d. neeiliniame tarybos posėdyje buvo pritarta siūlymui iš pareigų atleisti direktorę V. Rekešienę ir jos pavaduotoją D. Juodaitį kaip praradusius pasitikėjimą.
Finansinis smūgis
Nors savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius, po STT pareigūnų apsilankymo tarybos narius sukvietęs į pasitarimą, teigė nieko nežinojęs apie stadiono rekonstrukcijos vykdymo eigą, ne tik jam, rajono politikams bei visai bendruomenei teko išgirsti nemalonią tiesą. Susigrąžinti už nepadarytus darbus UAB „Voverės namai“ pervestus pinigus nebus lengva – jei išvis įmanoma, Valstybės investicijų programos lėšas reikia grąžinti, o progimnazija lieka be stadiono.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pareikalavo iki spalio 1 d. grąžinti programos lėšas – 183 tūkst. eurų. Savivaldybės taryba kitos išeities nė neturėjo – ministerijos reikalavimas teisėtas, nors rajono biudžetui ir labai skaudus. Grąžinant šią sumą ministerijai buvo kalbėta apie stadiono likimą. Jurbarko Naujamiesčio progimnazija su dabartiniais smėlio pylimais vietoje stadiono neturėtų būti palikta, tačiau kol kas neaišku, iš kur bus imami pinigai sporto aikštynui įrengti.
Meras S. Mockevičius teigia kalbėjęs su ministerijos kancleriu apie galimybę ateinančiais metais vėl kreiptis į ministeriją dėl šių lėšų, bet vargu ar kas tikisi teigiamo atsakymo, kai savivaldybę krečia pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl dokumentų klastojimo ir pinigų iššvaistymo. Greičiausiai, kad stadioną reikės įrengti už rajono biudžeto lėšas.
Papildomas reikalavimas
Kaip ir buvo planuota, reikėjo išsiaiškinti, kokie darbai stadione atlikti, kas gerai, o ką galbūt dėl broko tikslinga perdaryti. Įvertinti darbų eigą būtina ir priimant tolimesnius sprendimus. Savivaldybės administracija užsakė sporto aikštyno ekspertizę, o eksperto dr. Dariaus Kalibato parengta išvada rajono biudžetui gali kainuoti dar kelias dešimtis tūkstančių. Ekspertizės akto išvadoje nurodoma, kad stadione yra neatlikta darbų už 217019 eurų. Ministerijos skaičiuoklė paprasta – iš nurodytos sumos atėmė jau grąžintus pinigus ir pareikalavo dar 34019 eurų. Ministerijos kanclerio Tomo Daukanto pasirašytame rašte aiškiai įžvelgiamas tikslas – susigrąžinti Švietimo įstaigų sporto aikštynų atnaujinimo programos lėšas.
Dėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos papildomai pareikalautų grąžinti lėšų diskusija kilo per lapkričio 28 d. vykusį savivaldybės tarybos posėdį. Opozicijai priklausantys tarybos nariai Kęstutis Naujokas ir Vidmantas Juzėnas domėjosi ir ekspertizės išvadomis, ir ministerijos reikalavimu. Pasak tarybos nario K. Naujoko, jau dabar reikia priimti sprendimą, ką daryti su progimnazijos stadionu – antraip, sporto aikštyno iki ateinančių metų rugsėjo 1-osios įrengti nepavyks.
Tvirtas, kad Naujamiesčio progimnazijos stadionui ministerija galėtų vėl skirti pinigų, nėra ir rajono meras S. Mockevičius. Kaip vieną priežasčių, dėl ko ministerija galėtų apsispręsti neskirti pinigų, meras užsiminė ir apie pasipylusius skundus.
S. Mockevičius dar tikisi pokalbio su atsakingais ministerijos darbuotojais – galbūt pavyktų apginti savivaldybės poziciją dėl papildomų 34 tūkst. Eur. Meras teigia, kad dalis darbų stadione vis tik buvo atlikta ir dėl už juos įmonei pervestų pinigų abejonių nekyla. Todėl jis mano, kad už tinkamus darbus turėtų būti sumokėta ne tik iš projekte savivaldybei tenkančios lėšų dalies, bet ir iš ministerijos administruojamos programos pinigų. Mero nuomone, taip būtų teisingiau.
Rajono vadovas dar nežino, kokio stadiono sulauks Naujamiesčio progimnazija. Jei kartais ministerija susimylėtų 2020 m. skirti pinigų jam pabaigti, reikėtų laikytis projekto sprendinių. Tačiau tikėtina, kad stadioną teks įrengti pinigų ieškant rajono biudžete. Tuomet, mero nuomone, reikėtų peržiūrėti projektą ir jame kai ką keisti. Pavyzdžiui, galėtų užtekti tik specialios bėgimo takų dangos, vietoje dabar numatytos visam aikštynui. Ją būtų bandoma pakeisti kokybiška žalia veja. Reikėtų įvertinti naujo projekto sąmatą ir vėl skelbti viešąjį pirkimą.
Stovi eilėje
Savivaldybės administracija jau stovi eilėje, į kurią rikiuojasi visi, kam skolinga UAB „Voverės namai“. Spalio 28 d. įsiteisėjo teismo nutartis iškelti bankroto bylą UAB „Voverės namai“. Pasak bankroto administratoriaus Vladimiro Kononenkos, kol kas – pati bankroto bylos pradžia. Savivaldybė atsiduria trečiojoje eilėje, į kurias rikiuojasi turintieji finansinių pretenzijų UAB „Voverės namai“. Pirmiausia siekiama atsiskaityti su darbuotojais, ‚Sodra“, mokesčių inspekcija.
Savivaldybės administracijos vadovų ir darbuotojų, kurių sprendimai lėmė tokią progimnazijos sporto aikštyno įrengimo eigą ir didelius rajono biudžeto nuostolius, atsakomybę aiškinasi teisėtvarka. Ikiteisminiai tyrimai pirmyn stumiasi be ypatingos skubos, todėl galutinių išvadų įvardijant kaltuosius dar teks palaukti.
nieko nežinojau ir niekada nemeluoju!