Birželio pabaigoje Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras surengė dviejų dienų turą po Jurbarko kraštą TIC darbuotojams ir turizmo agentūrų atstovams. Kad šis renginys įvyktų, centro darbuotojai parengė projektą „Jurbarko krašto aktyvaus rinkodaros modelio sukūrimas siekiant kaimo vietovių reprezentacijos“, kuriam lėšų skyrė VVG „Nemunas“.
Į kvietimą pamatyti, ką gražaus ir įdomaus turistams siūlo mūsų kraštas, atsiliepė dvi dešimtys TIC ir kelionių agentūrų atstovų iš visos Lietuvos: Šiaulių, Kretingos, Skuodo, Mažeikų, Vilkaviškio, Vilniaus, Klaipėdos ir Kauno rajonų. Būrys žmonių, dirbančių turizmo sektoriuje, buvo apgyvendinti A. Ašmonienės kaimo turizmo sodyboje Smalininkuose, o intensyvi programa parodė turistams patraukliausias Jurbarko krašto vietas, pristatė paslaugas.
Turizmo ir verslo informacijos centro direktorė Gaiva Mačiulaitienė tikisi, kad įspūdžiai, kuriuos išsivežė žmonės, nukreipiantys turistų srautus į lankytinas vietas visoje Lietuvoje, padės pritraukti daugiau turistų į Jurbarko kraštą, o tuo pačiu pagyvins jurbarkiečių bei rajono bendruomenių, teikiančių turizmo paslaugas, verslą.
Pasak G. Mačiulaitienės, buvo keista patirti, kad turizmo centrų ir agentūrų darbuotojai daug žino apie Jurbarko rajono pilis, lankytinus objektus, kuriuos rekomenduoja pamatyti turistams, bet patys nėra čia buvę. Svečiai buvo nustebinti, kiek naujų paslaugų ir pramogų galima rasti miesteliuose prie Nemuno.
Pamatyti ir patirti tikrai buvo ką!
Pirmąją viešnagės dieną surengtas žygis dviračiais su gidu po Jurbarką, aplankant miesto parke įsikūrusį Vinco Grybo memorialinį muziejų. Šiame muziejuje miesto svečiai gali ne tik apžiūrėti veikiančias ekspozicijas – čia galima išklausyti gido pasakojimų, dalyvauti edukacinėse programose ar užsiimti menais – pasigaminti papuošalą ar nutapyti paveikslą.
Riedant naujaisiais dviračių takais ir klausant gido pasakojimų laikas bėgo labai greit. Buvo suplanuotas plaukiojimas kateriu bei vandens slidėmis, bet gamta – išdaigininkė atsiuntė lietutį, tad ši pramoga liko kitai viešnagei.
Koks turas po Jurbarko kraštą be pilių lankymo? Ir čia laukė siurprizas – atvykusius į Panemunės pilį keliautojus į nelaisvę paėmė raiti karžygiai, kurie nežinojusius slaptažodžių grasino nukirsdinti, bet pamatę, kad svečiai geranoriški, svetingai juos priėmė – leido pajodinėti žirgais, pamokė šaudyti iš lanko. Šitokią pramogą prie pilių ar kitose vietose teikia Arūno Rukšnaičio žirgynas. Linksmai nusiteikę atvykėliai apžiūrėjo pilį, pakilo į bokštą.
„Plikos pilys ir negyva istorija turistams tampa nebepatraukli. Šitokios atrakcijos įkvepia paveldui gyvybės, sudomina žmones ir neleidžia nuobodžiauti. Apžiūrint Raudonės pilį nebuvo jokios papildomos veiklos, ir įspūdis buvo menkesnis“, – sakė G. Mačiulaitienė.
Šio projekto ir renginio vienas tikslų buvo paskatinti kaimo bendruomenes aktyviai įsilieti į savo krašto pristatymą, pagalvoti, kokias paslaugas gali pasiūlyti atvykstantiesiems. Puikus pavyzdys – Veliuonos žmonės. Veliuonos kultūros centro kolektyvai svečiams ant Ramybės piliakalnio surengė nedidelį vaidinimą „Gedimino laiškai“, kuriuo pristatė krašto istoriją, o į vaidinimą įtraukė ir žiūrovus.
„Atvykstantys turistai turi pajausti, pabandyti, paragauti, kad būtų įdomu ir įsimintina“, – teigė Turizmo ir verslo informacijos centro direktorė. Įsiminė Kristinos Vančienės kultūrinio paveldo vaišės – mirkalas, kastinys. Saldaus septynių rūšių medučio ragavo ir be galo įdomių istorijų apie medų atvykėliai klausėsi Ovidijaus Jasinsko „Medaus slėnyje“. Nuoširdūs ir šilti šeimininkai svečius priėmė Česlovo Letuko kaimo turizmo sodyboje. Šeimininkė paruošė įvairių arbatų degustaciją, pasiūlė atpažinti prieskoninius augalus. Keliautojai po trumpos pamokėlės pasigamino po šiaudinį paukštuką. S. Balsevičiaus sodyboje Raudonėje svečiai vaišinti namine duona. Pasak G. Mačiulaitienės, kiekvienas užsiimantis turizmo verslu šalia pagrindinės – apgyvendinimo paslaugos pasiūlo ir kitokių užsiėmimų, degustacijų.
Vėlų vakarą grįžusius į Smalininkus keliautojus pasitiko miestelio bendruomenė – trumpą programą parodė šokių kolektyvas „Skalva“. Smalininkiečiai taip pat pasiruošę palinksminti ir užimti miestelio svečius. Bendruomenės planuose – teatralizuotos muitinės įkūrimas.
Kiekvienas kaimo ar miestelio bendruomenės verslas ar paslauga vietovę daro patrauklesnę. Štai ir A. Ašmonienės kaimo turizmo sodyba, pasak G. Mačiulaitienės, šiuo metu bene geriausia rajone, turinti 4 gandrus. Svečiai atrado bendruomenės įrengtus teniso kortus, Ovidijaus Janavičiaus žirgyną.
Smalininkuose netrūko įdomios veiklos ir kitą renginio dieną: paslaugas siūlo Smalininkų kartodromas, į istoriją kitaip pažvelgti kviečia Senovinės technikos muziejus ir charizmatiškasis jo šeimininkas Justinas Stonys.
Svetingai su kugeliu ir žuviene keliautojai buvo sutikti Viešvilės bendruomenės Karšuvos girioje. Tokias sutiktuves gali užsisakyti kiekviena turistų grupė. Girininkė Irena Petrošienė surengė ekskursiją po girią bei Viešvilės miestelį. Gaila, nebeliko laiko Viešvilės rezervato apžiūrai – ten taip pat galima užsisakyti puikias pažintines keliones su gidu.
Jurbarko rajone dirba keletas gidų – R. Vainikonis, I. Petrošienė, Asta Šimkienė, Nijolė Pauliukienė, Asta Ūselienė, vokiečių kalba ekskursijas veda Vida Paškauskienė. Didesnė problema – anglakalbiai gidai. Gidų paklausa kasmet auga – keliautojai nori sužinoti apie lankomas vietas kuo daugiau.
„Pabandėme įtraukti į turizmo verslą kaimo bendruomenes. Manau, mums neblogai pavyko. Turizmo specialistai pamatė mūsų kraštą naujai, daug giliau, pagyveno, pajuto dvasią. Dabar belieka sulaukti, kad siųstų mums kuo daugiau turistų, kurie naudotųsi vietinių gyventojų paslaugomis. Žinoma, viskas nevyksta greit – reikia laiko ir įdirbio. Tokie informaciniai turai labai naudingi“, – sakė G. Mačiulaitienė.
Jūratė Stanaitienė