Jurbarko r. policijos komisariatas turi naują vadovą – Aivarą Dumčių. Daugiau nei du dešimtmečius policijoje dirbantis pareigūnas iki šiol vadovavo Kriminalinių tyrimų skyriui. Jurbarkiečiu iki kaulų smegenų save laikantis vyras žada piliečiams atviresnę ir piktybiniams nusikaltėliams negailestingą policiją.
Nuo balandžio 11-osios Jurbarko policijai oficialiai vadovaujantis A. Dumčius pasiūlymų užimti aukštas pareigas buvo gavęs ir anksčiau. Tiesa, tuomet būtų tekę keltis iš Jurbarko, o palikti šio krašto nesinorėjo. Tad ir pasiūlymas pasirodė nepriimtinas.
A. Dumčius konkurse į Jurbarko rajono policijos komisariato vadovus nurungė kandidatą iš Šakių ir pakeitė nuo sausio 31 d. viršininko pareigas palikusį Mindaugą Baranauską, kuris paskirtas vadovauti Kazlų Rūdos policijai.
Ragina bendradarbiauti
Naujasis komisariato vadovas įsitikinęs, kad saugią aplinką užtikrinti įmanoma tik bendradarbiaujant policijai ir rajono bendruomenei. Todėl A. Dumčius žada skirti itin daug pastangų bendravimui ir pilietiškų jurbarkiečių skatinimui.
Kaip pavyzdį A. Dumčius pateikia garbaus amžiaus jurbarkietį Antaną Petraitį ir jo žmoną. A. Petraitis kovo 22 d. pastebėjo, kad po negyvenamą namą vaikšto įtartini asmenys, o ten nuėjęs rado du neblaivius asmenis. Vieną jų sulaikė neleisdamas pabėgti, o žmona iškvietė pareigūnus. Paaiškėjo, kad sulaikyti vagys yra įvykdę ne vieną nusikalstamą veiką. Šiuo metu abu įtariamieji suimti trims mėnesiams.
„Labai svarbu būti pilietiškiems, neužsimerkti matant pažeidimus, bendrauti su policija, o ne siauram draugų rate kalbėti apie problemas. Mes negalėsime padėti jų išspręsti, jei nežinosime. Džiugina, kad per keletą paskutinių metų žmonių požiūris keičiasi ir jie nebemano, kad pranešdami apie netvarką ar nusikaltimus tampa skundikais. Policijai labai padeda kiekvienas pranešimas nors ir apie menkus nusižengimus, nes praktika rodo, kad nusikaltus ir nesulaukus bausmės dėl nedidelių pažeidimų, vėliau padaromi sunkesni nusikaltimai“, – neabejoja A. Dumčius. Remdamasis ilgamete darbine patirtimi pareigūnas ypač vertina prevenciją. Pasak jo, užkirsti kelią nusikaltimams galima užbėgant už akių. Tai labai svarbu vertinant pradedamų ikiteisminių tyrimų skaičių.
Komisariato viršininkas tikina, kad sieks sukurti kuo daugiau saugios kaimynystės grupių. Artimai bendraujančios, kaimynus gerai pažįstančios ir tam, kas vyksta aplink, neabejingos bendruomenės – vienas iš saugumo garantų.
Daugiau dėmesio sulaukti turėtų ir kaimiškų vietovių gyventojai. Žmonės galės nustatytu laiku nuolat užsukti pas apylinkių inspektorius ir jiems išsakyti savo problemas ar priekaištus. Tačiau komisariato vadovas puikiai supranta, kad ir apylinkių inspektoriams reikia daugiau pagalbos, darbo jie turi daug, aptarnaujamos teritorijos didelės, tad ir problemos lyg pavasariniais upeliais srūva.
Labiau su jurbarkiečiais bendrauti turėtų ir kitų grandžių pareigūnai. Ypač bus stengiamasi, kad apie nusikaltimą pranešę ar nukentėję žmonės būtų tinkamai informuojami apie tyrimo eigą.
„Dirbsime, kaip dirbome, tik daugiau bendrausime. Iki šiol pasitaikydavo, kai žmonės pranešę apie nusikaltimą nesulaukdavo jokios informacijos, nors nusikaltėliai būdavo ir sugauti, ir nubausti. Stengsimės, kad padėtis pasikeistų ir informacijos netrūktų“, – kalbėjo A. Dumčius.
Viršininkas tikina, kad netoleruos nemandagaus ir nepagarbaus pareigūnų bendravimo su piliečiais. Tad nuolaidų tikėtis neturėtų nei komisariato kolektyvas, nei manantieji, kad nusikaltus išvengti griežto įvertinimo galėtų padėti tai, jog naujasis komisariato vadovas yra vietinis. A. Dumčius tvirtai sako, kad į pažintis vilčių dėti nereikia – daryti išimčių jis neketina.
Baus piktybinius pažeidėjus
Dar viena pokyčių laukianti sritis – piktybiniai teisės pažeidėjai. A. Dumčius žada itin daug dėmesio skirti nuolat prasikalstantiems veikėjams. Dėmesio sulauks ir dažnai kelių eismo taisykles ignoruojantys asmenys.
„Mieste ir rajone yra nuolat eismo taisykles pažeidinėjančių piliečių. Turime net jų automobilių sąrašą. Žinoma, tai nereiškia, kad jie bus persekiojami, bet atitinkamo dėmesio tikrai sulauks, o už piktybinius pažeidimus, ypač chuliganišką vairavimą, bausime be gailesčio“, – įsitikinęs A. Dumčius.
Tačiau viršininkas pabrėžia ir tai, kad pagrindinė policijos užduotis nėra bausti. Bausmės taikomos tik kraštutiniais atvejais, prieš tai, jei įmanoma, įspėjama, kalbamasi, bandoma paveikti kitais būdais.
Kviečia tapti policininkais
Kalbėdamas apie policijos darbą sunkinančias problemas, A. Dumčius pirmiausia mini pareigūnų trūkumą. Kiekvienam skyriui trūksta maždaug trečdalio policininkų. Be to, kriminalinės policijos dar laukia reforma ir pareigūnų skaičius taip pat keisis.
„Nuolat bandome suformuoti kolektyvą, tačau iki šiol labai trukdydavo pareigūnų sveikatai taikomi itin griežti reikalavimai. Jei kandidatas mums tikdavo, koją pakišdavo medikų komisija. Tačiau dabar padėtis šiek tiek švelnėja. Kviečiu visus galvojančius apie karjerą policijoje ateiti ir pasikalbėti, pabendrauti. Jei mes tiksime kandidatui, o kandidatas mums, sutvarkyti visus formalumus bus daug paprasčiau“, – žadėjo A. Dumčius.
Lukas PILECKAS