Vinco Grybo memorialinis muziejus dažnai jurbarkiečiams pateikia vertingų parodų, prasmingų renginių, įdomių susitikimų. Balandį čia buvo eksponuojama žymaus fotomenininko Rimanto Dichavičiaus paroda „Vizijos“, o jos pabaigoje menininkas atvažiavo į Jurbarką ir susitiko su gerbėjais.
Pirmajame susitikime, į kurį buvo kviesti mokiniai, R. Dichavičius pasakojo apie naujausią savo kūrinį – metų pradžioje išleistą knygą „Laisvės paženklinti“, kurioje pristato 58 Lietuvos valstybingumo ženklus sukūrusius dailininkus. Fotomenininkas prie šios knygos dirbo penkerius metus ir atliko itin svarbų Lietuvos istorijai darbą. Knygos autorius išsamiai pasakojo jurbarkiškiams apie visus knygoje „Laisvės paženklinti“ pristatytus menininkus.
Susitikimas užsitęsė, ir kai jau kiti R. Dichavičiaus talento gerbėjai rinkosi į antrąjį, fotomenininkas dar rašė autografą į knygą „Žiedai tarp žiedų“, atsineštą dviejų vaikinukų, ir stebėjosi, kaip kažkas Jurbarke gavo ją nusipirkti, nes 1987 m. išleistas, paskui kelis kartus pakartotas fotoalbumas būdavo išgraibstomas per keliolika minučių.
Pristatydama šiemet 75-metį atšventusį fotografijos meistrą dailininkė Rasa Grybaitė prašė jį papasakoti apie save, tačiau kūrėjo gyvenimas ir yra jo kūryba, tad ir R. Dichavičius labiau kalbėjo apie ją.
Vyresnės kartos žmonėms R. Dichavičius labiausiai žinomas kaip fotografijų albumo „Žiedai tarp žiedų“ autorius. Moters aktas buvo didžiulė naujiena ne tik totalitarinės valstybės fotografijoje, bet ir apskritai mene, nes nuogas kūnas buvo draudžiamas. „Tačiau dailininkams nuogumas nebuvo tabu“, – sakė dailės studijas baigęs fotomenininkas. Dvidešimt metų jis dirbo spaudos fotografu ir jam gerai buvo žinoma cenzūra. Aktų fotoalbumas irgi turėjo pereiti ypatingą cenzūrą ir, gal todėl, kad laikas, anot menininko, buvo „ant rubežiaus“, o gal ir cenzoriai nebuvo visiškai buki, kad suvoktų meną.
Menas, pasak R. Dichavičiaus susideda iš įvairių dalykų ir žmogiškųjų patirčių, kurių diapazonas nepaprastai platus. Septynerių metų R. Dichavičius su šeima buvo išvežtas į Sibirą. „Nebuvau nieko matęs, neturėjome net tuščio popieriaus lapo, bet jau tada norėjau būti dailininkas, – prisiminė fotomenininkas. – Pradėjom nuo išlikimo, o dabar šnekam apie meną ir aukštas materijas.“
Lietuvos meninės fotografijos metro mintys jurbarkiečiams buvo įdomios, kaip ir kitų į muziejų atvykstančių menininkų. Dailininkė R. Grybaitė planuodama muziejuje parodas ir susitikimus pirmiausia domisi, kas vyksta Lietuvos kultūriniame gyvenime: „R. Dichavičius savo naująją knygą pristatė Vilniaus knygų mugėje, taip pat surengė savo darbų parodą Trakuose, pamaniau, kad ir Jurbarke būtų įdomu su juo susitikti.“
Pasak dailininkės, daug ką būtų galima pasikviesti ir menininkai noriai į mūsų miestą važiuoja, kai kurie – iš pagarbos skulptoriui Vincui Grybui, kai sužino, jog paroda vyks jo muziejuje. Tačiau kokios parodos Jurbarką pasiekia, priklauso ir nuo to, ar eksponatai telpa į asmeninius muziejaus darbuotojų automobilius, nes dažniausiai taip atgabenami į Vinco Grybo muziejų, taip pat ir nuo to ar į susitikimus atvykstantiems menininkams nereiks apmokėti kelionės išlaidų. Kai visiems metams veiklai organizuoti turima tik tūkstantis litų, net ir pusantro šimto būna neįmanomai didelė suma.
„Šiemet paskelbtiems Muziejų metams norėjome ypatingesnių parodų“, – sako R. Grybaitė ir žada, kad ir su menkais ištekliais pasistengs nenuvilti nuolatinių renginių lankytojų, o ir nebuvusiuosius kviečia užeiti. Iki birželio 3 d. eksponuojami stiklo menininkų darbai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos ir Švedijos. Pilna šios parodos kolekcija buvo eksponuota Vilniuje, „Arkos“ galerijoje, pas mus – tik dalis, nes visa nebūtų ir tilpusi. O kad paroda pasiekė Jurbarką, ačiū savivaldybės administracijos direktoriui Petrui Vainauskui, skyrusiam transportą, nes savo automobiliu nebūčiau jos atsivežusi.“
Tarptautinę muziejų dieną Vinco Grybo memorialinis muziejus pažymės su suaugusiųjų dailės studijos nauja paroda – šįkart tai bus jų sukurtos lėlės. Vėliau planuojama Jurgos Ivanauskaitės kūrybos paroda. Vasarą, kai į Jurbarką užsuka nemažai turistų, bus eksponuojama tekstilės bienalės – vienos sėkmingiausių Lietuvoje parodų – kolekcija, rudeniop – Trakų pilies muziejaus restauratorių darbai.
Danutė Karopčikienė