Smalininkų miesto bibliotekoje eksponuojama Kaune gyvenančio Audriaus Pečiulaičio grafikos darbų paroda „Žvilgsnis į senovinį kaimą“. Gruodžio 21-osios popietę į biblioteką susirinkusiems smalininkiečiams ir apie savo paveikslus, ir apie save papasakojo parodos autorius.
„Žvilgsnis į senovinį kaimą“ – tai dešimt darbų, kuriuos į ciklą jungia ne tik tema, bet ir laikas – į seną kaimą pastabiu žvilgsniu žiūrima nuo ryto iki vakaro, o paveikslų pavadinimai tarsi įrėmina šį ciklą – pirmasis vadinasi „Rytas”, paskutinis – „Prie žibalinės lempos“.
Vaizdai daugiausia iš Lietuvos liaudies buities muziejaus Rumšiškėse, kai kurie iš Kernavės – tokių vietų, kur, pasak autoriaus, kaimas turtingas ramybės, laiko natūralumo, garsų paprastumo, tokioje aplinkoje kiekvienas gali paganyti savo sielą.
A. Pečiulaičio darbuose vaizduojama gamta, daiktai, buities rakandai, pastatai – žmonių nėra, bet visuose justi jų buvimas: tarsi ūkininkas ką tik iškinkęs arklį pasislėpė didelio medžio pavėsyje, ar štai, rodos, atsisės po darbų su atsiversta knyga prie žibalinės lempos…
Paprasto, ramybe dvelkiančio senovinio kaimo vaizdai lietuviui, ypač vyresnės kartos, ypač kaimo, nors jau ir kitokio, gyventojui, dar nėra didelė egzotika, tačiau menininko pavaizduoti jie sukelia įvairių minčių, asociacijų, prisiminimų, gal net padeda pamatyti tai, ko niekad nematei, nors visą laiką į tai žiūrėjai.
Parodos „Žvilgsnis į senovinį kaimą“ autorių A. Pečiulaitį pristatė jo žmona smalininkietė Elena Sakavičiūtė-Pečiulaitienė. Tai jos sumanymas parodą surengti Smalininkuose, o mūzos, pasak Elenos, vyrą aplanko dažniausiai tada, kai ji išvažiuoja į Marijampolę, kur studijuoja muzikos pedagogiką.
Audrius Pečiulaitis yra baigęs dailės pedagogikos studijas, dirba reklamos srityje, o kuria laisvalaikiu. Pirmąja parodą surengė savo gimtinėje Čekiškėje.
Parodos lankytojai itin domėjosi darbų atlikimo technika – kalkografija. „Tai mano pamėgta technika. Su juoda kalke atspaudžiu ant balto popieriaus tekstūrą, vėliau pagal pasirinktą kompoziciją pritaikau vaizdelį“, – pasakojo darbų autorius. Sakė, kopijavimo kalkės vis dar randantis kanceliarinių prekių parduotuvėse, o tekstūros ruošimas panašus į skalbinių lyginimą. Vaizdelis pagal fotografiją ant popieriaus piešiamas plunksna ir tušu. Iš arti žiūrint nedidelius A4 formato A. Pečiulaičio paveikslus matyti smulkiausios piešinio detalės.
„Rumšiškių dar neišpiešiau – ten daug vaizdų, daiktų, kurie prašyte prašosi pateikiami ne tik fotografijose“, – sakė Smalininkuose savo darbų parodą pristatęs A. Pečiulaitis.
Danutė Karopčikienė