1976-aisiais Eržvilke suburtas grojančiųjų bandonijomis – tradiciniu šio krašto instrumentu ansamblis tuomet buvo unikalus ir vienintelis šalyje. Praėjus dešimtmečiams „Eržvilko bandonijos“ tebegyvuoja – kartu su pirmaisiais muzikantais groja jaunimas, o 35-mečio proga eržvilkiškius sveikino jų muzikos įkvėpti susibūrę kiti ansambliai.
Birželio 18 d. minint legendinio ansamblio gyvavimo 35-ąsias metines kone pusę Eržvilko kultūros centro salės užsėdo muzikantai, ant kelių pasidėję ir pagarbiai apglėbę mieliausius instrumentus – bandonijas. Eržvilkiškių ansamblis ne tik neleido užmarštin nueiti tradiciniam šio krašto instrumentui, bet ir išpopuliarino jį toli už Eržvilko ir Jurbarko.
1976 m. tuometinis Eržvilko kultūros centro direktorius Algimantas Striaukas subūrė 11 muzikantų, o „Eržvilko bandonijoms“ nuo pat pradžių apie penkiolika metų vadovavo Antanas Stirbys. Jo ir kitų, jau išėjusių muzikantų, šviesus atminimas buvo pagerbtas tylos minute ir graudžiąja bandonijų „Ko liūdi, berželi“.
„Bet gyvenimas eina“, – sakė šventės vedėja Gintarė Stirbienė ir kvietė prisiminti ir pasigėrėti garbingąja ansamblio istorija. 1978 m. „Eržvilko bandonijos“ jau dalyvavo populiarioje respublikinėje šventėje „Grok, Jurgeli“, kurioje Antanas Janušas buvo išrinktas muzikantų muzikantu. Eržvilkiškiai grojo televizijos laidose „Duokim garo“, „Jonio pastogė“ ir kitose, garsėjo patys, garsino savo kraštą ir vežė namo įvairiausius prizus ir apdovanojimus. 2001 m., jau vadovaujant Alvydui Balčaičiui, ansamblis pelnė prestižinį „Aukso paukštės“ apdovanojimą.
1987 m. unikalusis ansamblis koncertavo „Baltikos“ festivalyje Vilniuje, tuomet atsivėrė kelias į platųjį pasaulį. Rusų folkloro festivalyje Maskvoje bandonijas išgirdo ispanai ir pakvietė į savo šalį. Du kartus ansamblis viešėjo Moldovoje, koncertavo Gudijoje, Vokietijoje – visur stebino ir džiugino savo melodijomis.
Lietuvoje „Eržvilko bandonijos“ turi ne tik daugybę gerbėjų, bet ir pasekėjų. Į ansamblio 35-mečio minėjimą atvykęs Tauragės kultūros centro ansamblis „Velnio tuzinas“ teikė eržvilkiškiams muzikines dovanas, o vadovas Romualdas Jurkšaitis prisipažino, kad nusižiūrėjęs į juos bandonijų „filialą“ įsteigė Tauragėje. Su gražiu būreliu jaunimo iš Kauno atvykęs Algirdas Kasperavičius pasakojo beklausydamas nudilinęs ne vieną „Eržvilko bandonijų“ plokštelę, pats groti išmokęs ir kitus bandonijomis užkrėtęs. „Eržvilko bandonijų“ plokštelė išleista Vilniuje gyvenančių kraštiečių rūpesčiu, dar – garso ir vaizdo kasetės, ansamblio melodijų įrašai saugomi ir Lietuvos radijo archyvuose.
Nors iš senųjų muzikantų ansamblyje beliko tik trys – Stanislovas Sabonaitis, Petras Petraitis ir Antanas Janušas (jis po patirtos avarijos gydėsi ligoninėje ir koncerte nedalyvavo) – „Eržvilko bandonijos“ ir šiandien gausus ir skambantis kolektyvas. 2004 m. įkurta Bandonijos mokykla, kuriai vadovavo Alvydas Balčaitis, vėliau – Valdas Žemaitis. Šventiniame koncerte grojo P. Petraitis su savo mokinėmis Irena Skrodeniene ir Aušra Masteikaite Mičule, o S. Sabonaitis su saviškiais – Lina Lukošiene, Leonu Greičiumi, Dovaldu Kauku ir tik prieš metus pradėjusia vadovauti Eržvilko kultūros centrui ir jau išmokusia groti Ieva Šimkūniene.
Be paminėtųjų, ansamblyje groja ir Romas Nacas, Antanas Vedeckis, smuiku – Feliksas Jucevičius, būgną muša Rimantas Kubilius. Dabar kolektyvui vadovauja Gintarė Stirbienė – pati bandonija negroja, bet taip nuoširdžiai vedė šventinį koncertą, jog galima neabejoti, kad visa širdimi yra „Eržvilko bandonijose“.
Ilgametes tradicijas puoselėjantį, mūsų kraštą garsinantį ansamblį jo veiklos 35-mečio proga sveikino ir dovanas teikė rajono meras Ričardas Juška, Kultūros skyriaus vedėja Daura Giedraitienė ir vyr. specialistė Regina Kliukienė, Jurbarko kultūros centro direktorė Danutė Samienė, Eržvilko seniūnijos ir bendruomenės atstovai. Sveikinimų buvo daug, bet dar daugiau – maršų, valsų ir polkų. Bandonijos grojo ir grojo – švenčiančios garbingą sukaktį, bet nepasenusios ir nenutilsiančios dar tiek ir antratiek metų.
Danutė Karopčikienė