Gegužės 18-ąją minima Tarptautinė muziejų diena. Ta proga Europos muziejuose vyksta pažintiniai ir pramoginiai „Muziejų nakties” renginiai. Jau ne pirmus metus tarptautiniame projekte dalyvauja ir Vinco Grybo memorialinis muziejus.
Šiais metais „Muziejų nakties” rengėja Rasa Grybaitė pasiūlė puikią edukacinę programą su pramogų prieskoniu – atėjusieji galėjo pamatyti, sužinoti, išmokti ir, žinoma, smagiai praleisti laiką.
Naktis dar nesutemus prasidėjo dviejų parodų atidarymu Vinco Grybo memorialinio muziejaus ekspozicijų salėse. I-ajame aukšte eksponuojama XX a. pradžios lietuvių tapyba. Iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus fondų atvežti Adomo Varno, Kazio Šimonio, Petro Kalpoko, kitų tapytojų originalūs darbai Jurbarke bus rodomi iki birželio vidurio. Tiek pat muziejaus lankytojai galės gėrėtis ir dviejų vilniečių – Daivos Čerškienės ir Jolantos Tamulienės skiautiniais, kurie eksponuojami muziejaus II aukšte.
Skulptūrų salėje menotyrininkė dr. Nijolė Tumėnienė skaitė paskaitą „Nuo Antikos iki Vinco Grybo”. Jei ką išgąsdino akademiškas žodis „paskaita”, turėtų pasigailėti – nuobodulio toje paskaitoje nebuvo nė krislo. Menotyros daktarė žodžiu ir vaizdu vedžiojo po Europos skulptūros istoriją nesipuikuodama savo išmanymu, bet padėdama pamatyti, suprasti ir susidomėti. Dr. N. Tumėnienės paskaita, išsaugota skaitmeninėje laikmenoje, papildė Vinco Grybo memorialinio muziejaus edukacines programas.
Muzikinė „Muziejų nakties” programa buvo įvairi, skambi ir irgi ne be pažintinių momentų. Ją pradėjo folkroko grupė „Kreizas”, vadovaujama Linos Lukošienės. Vadžgiriečiai, scenoje „degdami” muzikavimu, gera nuotaika užkrėtė ir ne itin gausiai susirinkusiuosius į renginį, tik išjudinti, kad sušiltų vėsoką vakarą, santūrius lietuvius ne taip lengva.
Koncertą tęsė skrabalų virtuozas Regimantas Šilinskas. Kretingiškis muzikantas ne tik grojo retu muzikos instrumentu, bet ir papasakojo apie jo subtilybes. O kai muzikantas pradėjo temperamentingai savo skrabalus šokdinti, neatsilaikė ir publika – muziejaus kieme ėmė suktis rateliai. R. Šilinskas pasirodymą baigė savo sukurta daina, kuriai darniu choru pritarė ir jurbarkiečiai. Naktis įšilo.
Kai aptemusią padangę užliejo diksilendo „DixXband” svinguojantis džiazas, jau niekas nebesigūžė nuo vėsos. „Muziejų naktis” baigėsi salsos šėlsmu. Į salsos pamoką stropiai susirinko norintieji šokti ir Klaipėdos šokių klubo „Stilius” vadovė Loreta Daujotienė teigė, kad nedažnai tenka vesti pamoką tokiam dideliam būriui mokinių.
Tą vakarą televizija rodė „Euroviziją”, kurioje mūsų šalies atstovas pratęsė lietuviškas eurovizines tradicijas. „Muziejų naktis” – ne aparatas, paspaudęs mygtuką nepakartosi. Naktis muziejuje gyva ir visada kitokia.
Danutė Karopčikienė