Sausio 1 d. Lietuva prisijungs prie euro zonos, litus pakeis bendroji Europos Sąjungos valiuta eurai. Valdžios institucijos jau kuris laikas verslininkams grūmoja viena ranka ir baugina, kad už nesąžiningai perskaičiuotas kainas grės baudos. Kita ranka valdininkai moja ir kviečia pasirašyti Geros verslo praktikos memorandumą, kuriuo verslininkai pasižadėtų būti sąžiningi su klientais. Tačiau panašu, kad to daryti verslo atstovai neskuba. Jurbarke memorandumą kol kas pasirašė vos keletas ūkio subjektų, tarp kurių – savivaldybė ir viena kita jos įmonė.
Prie Geros verslo praktikos įvedant eurą memorandumo prisijungė Jurbarko rajono savivaldybė, VšĮ Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras, MB „Sinvera“, UAB „Vasarė 925“, IĮ „Silveris“, Rasos Ferimienės IĮ, Jurgita Kavaliauskienė (parduotuvė „Tokia mada“), UAB „Jurmelsta“, UAB „Jurbarko vandenys“, UAB „Egidijus ir Vytautas“.
„Jurbarko verslininkai gana pasyviai jungiasi prie Geros verslo praktikos memorandumo, tačiau tam yra dar gana daug laiko, prisijungti prie memorandumo galima iki gruodžio 31 d. Tikimės, kad prisijungiančių padaugės. Lietuvoje verslo subjektų, prisijungusių prie memorandumo, taip pat kol kas nėra labai daug – 609“, – sakė Turizmo ir verslo informacijos centro vadovė Gaiva Mačiulaitienė.
Pasak direktorės, kai kurie verslininkai atvirai prisipažįsta nematantys prasmės pasirašyti memorandumą, nes parašas gali įstumti į nemalonią padėtį. Kainų svyravimą įtakoja įvairūs kriterijai: tarkim tiekėjams padidinus produktų kainas, jas teks kelti ir pardavėjams, o pirkėjams atrodys, kad verslininkai savivaliauja pasinaudodami euro įvedimu.
Simbolinis gestas
Jurbarko rajono verslininkų organizacijos pirmininkas Gintaris Stoškus tikina, kad jis pats ir dalis organizacijai priklausančių verslininkų memorandumą greičiausiai pasirašys. Tačiau patį dokumentą verslininkas vertina labiau kaip simbolinį geros valios gestą, o ne kaip rimtą įsipareigojimą.
„Rugsėjo mėnesį rinksimės į posėdį ir, manau, kad šitą klausimą svarstysime ir kaip asocijuota struktūra jungsimės prie memorandumo. Tai yra moralinis įsipareigojimas sąžiningai perskaičiuoti kainas, siekti išvengti klaidų“, – sakė G. Stoškus.
Verslininkų organizacijos vadovas pabrėžia, kad nors prisijungimas prie memorandumo turėtų būti savanoriškas, Vyriausybė verslininkus spaudžia pasirašyti dokumentą. Planuojama, kad aktuose, kuriuos pildys verslininkus dėl kainų perskaičiavimo tikrinančios institucijos, bus įrašyta, ar įmonės yra prisijungusios prie memorandumo.
„Taip neturėtų būti, turėtų viskas būti laisvanoriškai. Juk nebūtina pasirašyti memorandumo, kad teisingai perskaičiuotum kainas. Kur kas labiau verslininkams reikalingas ne šitas dokumentas, o reali pagalba, kad kuo skubiau būtų galima išsiaiškinti kylančias problemas ir nebūtų įvelta klaidų“, – įsitikinęs G. Stoškus.
Nenori daryti šou
Jurbarko krašto verslininkų sąjungos prezidentas Vidas Šukys tikina, kad ši organizacija taip pat dar tik spręs dėl prisijungimo prie memorandumo. Tačiau V. Šukys neatmeta ir galimybės, kad viskas bus palikta kiekvieno sąjungos nario laisvam apsisprendimui.
„Turėtume jungtis prie memorandumo, nes pats jo principas geras, tačiau mums nepatiko keletas dalykų. Pirmiausia, kad į Vyriausybę aptarti projekto nebuvo pakviestos visos asocijuotos struktūros, nebuvo normalios diskusijos, niekas nepateikė visos informacijos, nes mes iki dabar nežinome, kur ir kaip jungtis, kas dalins lipdukus“, – kalbėjo V. Šukys.
Verslininkas taip pat tikina, kad laiko memorandumui pasirašyti dar yra, todėl šia galimybe Jurbarko krašto verslininkų sąjungos nariai galbūt pasinaudos iki metų galo.
Nuorodos eurais erzina
Viena iš nedaugelio Jurbarke memorandumą pasirašiusių verslininkų Rasa Ferimienė kainas sąžiningai perskaičiuoti pasižadėjo ne dėl naudos.
„Mūsų prekės tokios, kad jų kainos beveik nesikeičia. Todėl perskaičiuoti pagal pateiktą formulę nebuvo sudėtinga. Kol kas nesulaukėme jokio skundo, kad kainos būtų perverstos į eurus neteisingai. Žmones labiau erzina maišatis, kad kainos pateikiamos litais ir eurais, viena klientė net norėjo atsiskaityti eurais“, – sakė papuošalais prekiaujanti R. Ferimienė.
Pasak moters, pasirašyti Geros verslo praktikos memorandumą turėtų maisto produktais ir kitomis prekėmis, kurių kainos greitai keičiasi, prekiaujantys verslininkai. Tai suteiktų daugiau garantijų klientams, kad kainos perskaičiuotos teisingai.
„Kol kas Jurbarke dar nemačiau nė vieno lipduko, kuriuo ženklinamos memorandumą pasirašiusių verslininkų parduotuvės. Galbūt dar atsiras“, – svarstė R. Ferimienė.
Pasirašyti Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą verslininkai gali trimis būdais – užpildyti prašymo paraišką VšĮ Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centre, atsisiųsti užpildytą prašymą el. paštu , užpildyti interneto svetainėje .
Lukas PILECKAS