Šakių rajono UAB Lukšių pieninė seniai garsėja savo produkcija. Auganti jos paklausa paskatino plėsti gamybą. Bendrovė atgaivino ir modernizavo Jurbarko pieninę.
Pasak UAB Lukšių pieninė direktoriaus Genadijaus Butkaus, Jurbarkas sudomino patogia vieta, čia senos pieno perdirbimo tradicijos. Tačiau dabar jas pakeitė visiškai naujos, šiuolaikinės technologijos. „Gaminame maisto produktus ir privalome garantuoti kiekvieno gaminio kokybę, todėl ypatingą dėmesį skiriame viso proceso kontrolei. Jurbarke per parą perdirbame apie 300 t pieno, nors galime perdirbti ir daugiau”, – teigė G. Butkus.
Rekonstruotoje Jurbarko pieninėje įdiegtą kokybės vadybos sistemą kontroliuoja specialistė Ingrida Skausmenytė. Pienovežiui tik įvažiavus į pieninės teritoriją, prasideda dėmesys būsimam galutiniam produktui: kiekviena procedūra stebima pagal visą gaminio technologinį procesą iki pat produkcijos sandėlio.
Lukšių pieninės Jurbarko skyriuje dirba 108 žmonės, daugiausia jurbarkiečių, taip pat iš Šakių rajono – Kidulių, Sudargo. Reikalingą kvalifikaciją jie įgijo dirbdami Lukšiuose, o vėliau patys mokė darbo įgūdžių naujus darbuotojus. Per 3 mėnesius trunkantį bandomąjį laikotarpį naujas darbuotojas arba išmoksta dirbti, arba turi pasitraukti.
Darbo procesui įtakos turi ir produkcijos užsakovai – iš siūlomų gaminių jie pasirenka, kiek ir kokių pieno produktų užsako pagaminti. Per dieną Jurbarke pagaminama apie 100 t paklausių sūrelių „Tau”, populiari „Senolių” grietinė, pilstomas kefyras, gaminami kiti liesi pieno produktai. „Senolių” grietinei šiemet tarp Lietuvos pieno produkcijos gamintojų pripažinta pirma vieta, gaminys pristatytas Pramonininkų konfederacijos apdovanojimui – aukso medaliui – gauti. Pasak G. Butkaus, tiek Lukšiuose, tiek ir Jurbarke gaminami pieno produktai iš visų kitų gamintojų produkcijos išsiskiria natūralumu.
„Gali atrodyti, kad mes sprendžiame tiesiog neįmanomą užduotį. Reikia pagaminti natūralų, skanų, nebrangų, konkurencingą produktą ir išsikovoti dalį rinkos. Manau, kad mums tai pavyko. Didžioji Lukšiuose ir Jurbarke pagaminamos produkcijos dalis parduodama vietinėje rinkoje, turime pirkėjų ir užsienio šalyse. Neseniai tarėmės dėl pardavimų į egzotišką Afrikos šalį – Senegalą. Paklausa didėja, o tai paskatino galvoti apie gamybos išplėtimą. Jau turime konkrečių planų tą padaryti Jurbarke, gavę Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą. Tai bus visiems naudinga”, – patikino G. Butkus.
Pasak direktoriaus, kol kas įmonė pieną atsiveža iš Šakių rajono. Perka iš kooperatyvų „Dobilo lapas”, „Zanavykų krašto pienas”, Voniškių žemės ūkio bendrovės, kitų gamintojų. Už kokybiško pieno kilogramą stambiesiems gamintojams moka 0,8 Lt, vidutiniams – 0,75 Lt, smulkiesiems – 0,65-0,55 Lt. Aukštos kokybės pieno produktams pagaminti reikia tik geros kokybės pieno, tad ūkininkams taip pat keliami aukšti reikalavimai. „Mes nenorime turėti reikalų su nesąžiningais ūkininkais, net nekalbame apie antibiotikų likučius piene. Turime aukšto lygio laboratoriją ir iškart nustatome pieno kokybę. Netinkamas pienas į technologinį procesą patekti negali”, – gamybos procesą apibūdino G. Butkus.
Plačiai nuskambėjo nemenkai politizuotas Rusijos priekaištas dėl neva nekokybiškų lietuviškų pieno produktų. Pirkėjų iš Rusijos nepasitenkinimas kilo dėl pieno produktuose, tiekiamuose iš Lietuvos, aptiktų antibiotikų likučių.
Pagal Europos Sąjungos normas labai menki jų kiekiai leistini, o Rusijos Federacijoje nustatyta, kad tetraciklino ar kitų antibiotikų likučių išvis negali būti. Rusijos inspektorių grupė iš Maskvos ir Sankt Peterburgo lankėsi ir Lukšiuose, ir Jurbarke. Inspektorius labai nustebino aukšta darbo kokybė, technologinio proceso kontrolė, o vėliau ir nepriekaištinga produktų kokybė.
UAB Lukšių pieninė yra viena iš vienuolikos Lietuvos pieno produktų gamintojų, kuriai atviri keliai į Rusijos rinką. Ten ypač populiarus keptas ir pagal specialų receptą prieskoniais pagardintas „Zanavykų” sūris.
Jurbarke pagamintus pieno produktus, be vietinės rinkos ir Rusijos Federacijos, perka lenkai, airiai, azerbaidžaniečiai. Susitarta dėl pardavimų gruzinams, kazachams, afrikiečiams į Senegalą. Didėjant paklausai, gamyba bus plečiama, atsiras daugiau darbo vietų. O kartu tai gera naujiena Jurbarko rajono pieno gamintojams.
Vincas Kriščiūnas