Pavasarį į savo namus grįžta ne tik gandrai – pavasarį ir vasarą baigę mokslus į gimtinę darbo ieškoti parvažiuoja ir nemažai jaunų žmonių. Šiemet sunkmetis dar daugiau jų parginė pas tėvus, tačiau rasti darbą Jurbarke pasiseka tik keletui iš daugelio.
Nors atrodo, kad jaunimas į Jurbarką nebegrįžta, pastarąjį pusmetį Jurbarko darbo biržoje užsiregistravo 72 jauni specialistai. Tai maždaug dukart daugiau nei pernai. Darbo biržos Karjeros planavimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Gintautas Raulinaitis sako, kad ir pernai į Jurbarką grįžo nemažai jaunų žmonių.
„Biržoje buvo užsiregistravę tik 34, tačiau garantuoju, kad kai kurie jauni žmonės darbą pernai gavo ir be biržos tarpininkavimo”, – tikino G. Raulinaitis.
Šiemet į Jurbarką sugrįžo 21 aukštąjį universitetinį išsilavinimą turintis jaunuolis. Tarp jų daugiausia yra statybos inžinierių ir pedagogų, darbo Jurbarke ieško net mikrobiologijos magistras.
Pasak G. Raulinaičio, net ir turint universitetinį išsilavinimą, darbo rasti gimtinėje gali pavykti ne visiems.
„Patys žinote, mokyklos dabar naikinamos, darbo pasiūlos pedagogams nėra. Bet net ir tokiu sunkmečiu, kaip dabar, mokslas yra vertybė. Šie žmonės nelaukia, kol surasime jiems darbą – patys siunčia pasiūlymus, moka kūrybiškai pritaikyti įgytas žinias. Pagaliau, jei jau visai nepasiseks, jie gali mokytis toliau”, – mano darbo biržos specialistas.
G. Raulinaitis tikisi, kad anksčiau ar vėliau darbą ras ir 14 kolegijose aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą įgijusių jaunuolių. Net 6 iš jų Kauno kolegijoje baigė verslo vadybos specialybės studijas, trys tapo miškininkais. Tarp baigusiųjų kolegijas yra ir buhalterių, ir transporto inžinierių.
Sunkiausia darbą rasti gali būti 37 jaunuoliams, technologijų ir verslo mokyklose įgijusiems profesinę kvalifikaciją. Net 15 iš jų virėjais, barmenais, technikos priežiūros verslo darbuotojais tapo Smalininkuose.
„Nereikia net aiškinti, kad šios profesijos dabar nėra paklausios, tačiau jauni žmonės neturėtų nusiminti – gyvenimas juos greitai išmokys prisitaikyti prie aplinkybių: vieni gal išvyks padirbėti į užsienį, kiti persikvalifikuos”, – pasidalijo patirtimi Jurbarko darbo biržos Karjeros planavimo skyriaus vedėjo pavaduotojas.
Įsidarbinti kol kas nesiseka ne tik nepaklausių profesijų darbininkams. Sutikusiesiems priimti į darbą jaunus specialistus Jurbarko skiria lėšų įgūdžiams remti, tačiau darbdaviai į tai irgi žiūri labai atsargiai. Keletą jaunų žmonių sutiko priimti UAB „Romansas”, „Jurbarko komunalininkas”, Jurbarko autobusų parkas. Keletą jaunų specialistų dirbti į Švediją išsivežė vilnietis darbdavys. Pasak G. Raulinaičio, jis rinkosi tik jaunus apdailininkus, užsienyje galinčius dirbti greitai ir kokybiškai. Jei vaikinai darbdaviui paliks gerą įspūdį, verslininkas vasaros pabaigoje greičiausiai vėl grįš į Jurbarką – rinktis antro būrio apdailininkų.
Nors atrodo, kad dėl visko, kas blogai, dabar kalta ekonominė krizė, galime džiaugtis bent dėl to, kad į Jurbarką grįžta jauni žmonės. Darbo biržos specialistų atlikta analizė rodo, kad įsidarbinti jauniems specialistams ne taip ir sunku. Sausio-vasario mėnesiais Jurbarke darbą gavo 17 absolventų. Vienuolika įsidarbino nuolatinėse darbo vietose, tik šeši – laikinose. Dar devyni pradėjo individualią veiklą, tuo tarpu praėjusių metų pradžioje verslo ėmėsi tik vienas specialybę įsigijęs jaunuolis. G. Raulinaitis mano, kad imtis verslo jaunus žmones paskatino būtent padėtis darbo rinkoje.
Daiva BARTKIENĖ