Vasarai baigiantis, mūsų mokykloje suskambo vaikų balsai. Pailsėję, įdegę nuo karštų vasaros spindulių, pasiilgę draugų susirinko į stovyklą. Pradinių klasių mokytojos vykdė tęstinį projektą „Aš augu Lietuvoj…”. Šiais metais vaikai susipažino su Suvalkija.
Pirmąją dieną į svečius pasikvietėme Onutę Globienę. Ji gimė ir užaugo Suvalkijoje. Viešnia papasakojo apie šį puikų kraštą, jos įžymius žmones, papročius ir tradicijas, stovyklautojai išgirdo ir šiam kraštui būdingų tarmiškų žodžių. Onutė – puiki šeimininkė, todėl mokė vaikus išsikepti mielinių bandelių, kurias kepdavo jos mama. Vaikai minkė tešlą, kočiojo, su nekantrumu laukė, kol iškils. Paskui kiekvienas formavo savo bandelę. Įdaras – įvairios uogienės. Netruko pasklisti po mokyklą skanus kepamų bandelių kvapas. Vaikai skanavo ir namo nešėsi receptą, kad galėtų dar kartą išsikepti.
Po kelių dienų vykome į Suvalkiją. Pirmasis sustojimas – Kudirkos Naumiestis. Aplankėme savamokslio skulptoriaus Martyno Sederevičiaus sodybą, kurioje stovi jo sukurti darbai: vaikai susižavėjo meistro nulietais arkliais. Sodybos šeimininkė supažindino ir su kitais darbais: su skulptūromis Dariui ir Girėnui, Kenedžiui, V. Grybui, Maironiui.
Kudirkos Naumiestyje aplankėme Vinco Kudirkos muziejų. Vaikai išgirdo įdomų gidės pasakojimą apie mūsų tautos laisvės šauklį, himno autorių. Prieš muziejų stovi šiam įžymiam žmogui paminklas, kurio autorius Vincas Grybas, sužinojom, kad prie paminklo auga prezidento A. Smetonos sodintas ąžuolas.
Toliau vykome į Paežerių dvarą. Šiuo metu dvaras-muziejus restauruojamas ir dalį eksponatų apžiūrėjome pagalbiniame pastate. Gidė supažindino su dailininkės Magdalenos Stankūnienės, lietuvių išeivės, darbais, jos asmeniniais daiktais. Žymi dailininkė dažnai lankosi Lietuvoje, o Paežerių dvaras – jos tėviškė, kurioje prabėgo vaikystė ir jaunystė.
Dvare stovi Bavelio bokštas. Jis buvo pastatytas dvariškių malonumui, kad svečiai galėtų gėrėtis gražiomis apylinkėmis. Bokšto aukštis 17 metrų, o jo viduje eksponuojami šilkografijos darbai.
Kelionės galutinis objektas – mūsų patriarcho Jono Basanavičiaus gimtinė Ožkabaliuose. Vaikai pagilino žinias apie J. Basanavičiaus veiklą. Pavaikščiojome po Lietuvos Tautinio Atgimimo Ąžuolyną. Parke stovi medinės skulptūros, kurios vaizduoja J. Basanavičiaus pasakų veikėjus.
Kitą stovyklavimo dieną vykome į Mažosios Lietuvos kultūros centrą. Dailininkė Eglė Untulytė pasakojo puodų žiedimo istoriją, paaiškino puošybos elementų reikšmes, puodų paskirtį. Sužinojome, koks molis tinkamas lipdyti. Jis ruošiamas pagal specialią technologiją. Vaikai patys lipdė iš molio žuvytes, švilpynes ir puošė įvairiais ornamentais. Darbelius palikome džiūti, o vėliau juos išdegs krosnyje. Mokykloje rudenį organizuosime darbelių parodą.
Paskutinę stovyklavimo dieną savo įspūdžius vaikai vaizdavo piešiniuose. Geriausiai perteikė Evaldas, Laura ir Gabrielė. Rinkome šauniausią stovyklos dalyvę. Ja tapo ketvirtokė Raminta. O Mantas pasižymėjo puikiomis žiniomis apie Suvalkiją.
Vaikų atsiliepimai apie stovyklą puikūs, o mums, mokytojams, tai didžiausia padėka ir įvertinimas.
Danutė Daunorienė,
Viešvilės pagrindinės mokyklos mokytoja