Pernai balandį įkurta Atvira jaunimo erdvė (AJE) tapo ne tik susibūrimų, bet ir nuolatinio tobulėjimo vieta. Kritikos, abejonių ir skepticizmo iš daugybės lūpų klausę projekto kūrėjai šiandien gali drąsiai šypsotis – AJE tapo tikru, o ne popieriniu jaunimo centru.
Vos atvėrus AJE duris centre užvirė gyvenimas. Erdvė jaunimo laukia antradieniais–ketvirtadieniais nuo 14.30 iki 19.30 val., penktadieniais nuo 14.30 iki 20.30 val. ir šeštadieniais nuo 13 iki 20.30 val. Čia vyksta filmų vakarai, maisto gaminimo pamokos, žaidžiami stalo žaidimai, rengiami susitikimai, renkamasi per šventes.
Tačiau AJE veikla – ne tik tarp keturių sienų. Užsukusieji į centrą nuolat gali gauti visą informaciją apie artimiausius renginius. Savanoriai smalsaujančius supažindina su įvairiomis veiklomis, o jei kas sudomino, padeda į jas įsitraukti.
AJE vyksta įvairūs mokymai ir kitokie renginiai. Dalis jų – tradiciniai, suburiantys dalyvius kas mėnesį ar net kas savaitę. Į visus juos kviečiami ne tik nuolatiniai lankytojai, bet ir visi, norintys paįvairinti savo laisvalaikį.
„Jaunimas šauniai tvarkosi Erdvės patalpose, generuoja naujas mintis ir sėkmingai jas įgyvendina. Kas gi ta erdvė ir ką joje galima veikti? Turbūt ne kartą girdėtas apibrėžimas, kad tai atvira ir saugi aplinka 14–29 m. jaunuoliams, kurie čia gali leisti laisvalaikį, įgyvendinti savo idėjas, spręsti iškylančius sunkumus, pasitarti. Atvira jaunimo erdvė yra atvira visiems jaunuoliams, o joje vykstančios veiklos nemokamos. Siūlome įsitraukti į įvairias veiklas, tačiau tai nėra privaloma“, – sakė Jurbarko švietimo centro specialistė darbui su jaunimu Laura Molčankinaitė.
Kiekvienas į AJE atėjęs jaunas žmogus pats sprendžia, kaip išnaudoti savo laisvą laiką. Todėl vieni žiūri filmus, kiti žaidžia stalo futbolą ar tiesiog šnekučiuojasi prie arbatos puodelio.
Pasak L. Molčankinaitės, AJE dar tik auga, tobulėja, kelia naujų tikslų, todėl dažnai čia galima išgirsti klausimų, kvietimų diskutuoti, išsakyti savo nuomonę ir visada stengiamasi atsižvelgti į pastabas.
„Neretai tenka išgirsti, kad AJE gali lankytis tik aktyvūs jaunuoliai, priklausantys organizacijoms, neformalioms grupėms ir panašiai. Noriu šį stereotipą sugriauti ir tvirtai pasakyti, kad Erdvė atvira visam Jurbarko krašto jaunimui, o turėdami tokią vietą privalome drąsiai ją išnaudoti. Kiekvienas čia yra svarbus. Ar ateisi su draugu, ar vienas – laukiami visi vienodai“, – neabejoja L. Molčankinaitė.
Nenuostabu, kad AJE visada pučia gaivūs vėjai, mezgasi naujos pažintys, atrandama daug dalykų, kurių anksčiau nepastebėdavai.
Vos tik duris atvėrusi AJE sulaukė įvairiausių vertinimų. Viena iš Erdvės idėjos pradininkių – Jurbarko r. savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Audronė Balčiūnienė nepamiršo greit prilipintų etikečių – esą steigiamas narkomanų centras, o jo lankytojai vogs ir viską naktimis niokos.
„Buvo tokių, kurie tikino, kad patys užaugo lakstydami kiemuose, todėl jokių erdvių ir šiandien niekam nereikia. Kiti tiesiog stebėjo ir laukė nesėkmės. Dar kiti – džiaugėsi tokiu projektu. Jaunimas, kuris dalyvavo kuriant Erdvę, – palaikė, diskutavo. Tie, kurie matė, kaip yra užsienyje, net neabejojo, kad toks centras būtinas“, – sakė A. Balčiūnienė.
Pasak jaunimo reikalų koordinatorės, kandžių pastabų ar nepasitikėjimo sulaukė ne tik iš vyresnių žmonių. Į išankstinio nusistatymo pinkles buvo patekę ir tų, kam šis centras skirtas. Dalis jaunimo taip pat manė, kad Erdvėje laukiami vien aktyvūs žmonės.
Tik atsidarius Erdvei, aplinkiniuose namuose gyvenančių vaikų mamos ypač domėjosi, ar jų atžalos čia galės lankytis ir ruošti namų darbus. Tačiau, nors Erdvėje užsiėmimų vaikams būna, pradinukai nepatenka į labiausiai AJE laukiamą 14–29 metų amžiaus grupę.
„Erdvės tikslas – ne teikti išsilavinimą, tam yra mokyklos. AJE siekia atrasti kitus dalykus – įgyti pasitikėjimo, išmokti diskutuoti, nebijoti viešumo, kurti idėjas ir jas įgyvendinti“, – kalbėjo A. Balčiūnienė.
Idėjų jaunimui niekad netrūko. AJE per mažiau nei metus virto nuolatinių susibūrimų vieta. Trečiadieniais 18 val. čia vyksta jau tradicija tapę renginiai. Penktadieniai skirti gitaros pamokoms, prasidedančioms 15 val. Į fotografijos užsiėmimus renkamasi kas antrą ketvirtadienį 17 val., o kūrybinės dirbtuvės atsidaro kas antrą šeštadienį 18 val. Tereikia ateiti.
Malonios ir pažintinės veiklos. AJE dalyvauja projekte „Jaunimo savanoriška tarnyba“ ir yra savanorius priimanti organizacija.
„Savanoriauti gali visi niekur nesimokantys ir nedirbantys asmenys nuo 16 iki 29-erių metų. Savanoriaujant kompensuojamos kelionių, privalomojo sveikatos draudimo, maitinimo ir apgyvendinimo išlaidos. Siekiame savanoriaujančius jaunus žmones įtraukti į jų poreikius ir gebėjimus atitinkančias veiklas, kad įgytų asmeninių, socialinių, profesinių įgūdžių“, – pasakojo L. Molčankinaitė.
Lukas Pileckas