Tarptautinėje verslo praktinių mokymo (VPM) firmų mugėje, balandžio pabaigoje vykusioje Vilniuje, dalyvavo ir Smalininkų technologijų ir verslo mokyklos firma „Aitvaras“, prekiaujanti biuro baldais. Ir mugė, ir joje dalyvavusios firmos – mokomosios, tačiau kaip tikrame verslo pasaulyje buvo atidaromos banko sąskaitos, sudaromos sutartys, reklamuojamos ir perkamos prekės.
Simuliacinės, arba verslą imituojančios, firmos – šiuolaikiška mokymo sistema, būsimam specialistui suteikianti to, ko pageidauja visi darbdaviai – patirties. Smalininkų TVM apskaitininko ir kasininko specialybės mokiniai realios darbinės patirties įgyja simuliacinėje firmoje „Aitvaras“ – nuo vadovavimo bendrovei ir jos padaliniams, iki pirkimo ir pardavimo sandorių sudarymo, finansinės apskaitos, duomenų mokesčių inspekcijai ir „Sodrai” teikimo. Tiesa, ir šios institucijos, ir „Simulith“ bankas specialiai sukurti mokymui ir veikia virtualioje erdvėje, tačiau ir čia – kaip tikrame versle – už aplaidumą būsi nubaustas bankrotu, už pastangas – apdovanotas pelnu.
XVI tarptautinėje verslo praktinių mokymo firmų mugėje, kuri balandžio pabaigoje vyko Vilniuje, „Aitvaras“ pelnė nominaciją „Už geriausią gebėjimą reklamuoti savo VPM firmą, jos prekes ir paslaugas“. Tai puikus įvertinimas mugėje, kurioje savo stendus buvo įkūrusios 43 Lietuvos ir 5 užsienio firmos.
„Reklama versle labai svarbi“, – įsitikinusios Raminta Kailiūnaitė ir Karolina Žukaitė. Jos vaikščiojo po kitų firmų stendus, dalijo „Aitvaro“ lankstinukus ir pasakojo apie jo produktus. Raminta pristatinėjo savo firmos prekes anglų kalba, ir tikrai neabejoja, kad versle mokėti užsienio kalbą – didelis privalumas.
Prie „Aitvaro“ stendo, kurį merginos pasistengė paruošti informatyvų ir estetišką, mugės lankytojus kalbino ir kvietė užeiti Gintarė Vaškevičiūtė ir Justina Kielaitytė – neįkyriai pakalbinti ir sudominti reikia ypatingų sugebėjimų.
„Komisija įvertino ir „Aitvaro“ reklamą mokyklos interneto svetainėje, „Atvirų durų“ renginiuose bei straipsnius rajono laikraštyje „Šviesa“, kuriuos irgi turėjome savo stende“ – pasakojo firmos vadovė Soneta Mačiulaitienė ir profesijos mokytoja Zita Sakavičienė.
Mugės pradžioje visi jos dalyviai – ir fiziniai, ir juridiniai asmenys atsidarė sąskaitas specialiame virtualiame „VIKO banke“. „Kiekviena gavome po 10 tūkstančių litų, o firma – 100 tūkstančių. Pirkome kompiuterius, rūbus, šukuosenas, keliones – smagu buvo leisti virtualius pinigus. Tačiau su firmos pinigais, nors ir jie virtualūs, reikia elgtis atsakingai“, – teigė merginos, verslo besimokančios imitacinėje firmoje.
„Aitvarui“ mugėje pavyko parduoti nemažai biuro baldų, taip pat pirkti reikalingų prekių iš kitų firmų – visos tarėsi dėl sąlygų, derėjosi, o Aušrinė Ditkutė ir Rasa Grygelaitytė rūpinosi nepriekaištingai sutvarkyti visus finansinius dokumentus.
„Svarbu viskas, ko mokomės mokykloje – ir teorija, ir firmoje dirbant įgyjami praktiniai įgūdžiai. O mugėje įgyta patirtis didžiulė – oficialus dalykinis bendravimas, stendų įrengimas ir visa kita. Galima daug ko pasimokyti iš kitų ir pačioms daug ką išbandyti praktiškai“, – mugės patirtimi džiaugėsi Smalininkų TVM moksleivės.
Tarptautinės mugės organizatoriai verslo praktinių mokymo firmų dalyviams surengė ir puikią pramoginę pažintinę programą – ekskursiją ir pasivaikščiojimą po naktinį Vilnių, paskui – pasilinksminimą naktiniame klube. Bet tai, anot merginų, nebuvo vien tik pramoga – jos kaip tikros verslininkės neoficialioje aplinkoje mezgė naujas pažintis, kurios versle visada labai praverčia.
Smalininkų TVM verslo praktinio mokymo firmos stendo įrengimą tarptautinėje mugėje finansiškai parėmė Jurbarko kredito unija. Mokyklos siuvimo būrelis pasiuvo reklaminį aitvarą bei pasirūpino dovanėlėmis perkantiesiems už didelę sumą – telefonų ir akinių dėkliukai viliote viliojo pirkėjus.
Mokykla, įsteigusi verslo praktinio mokymo firmą, investuoja į gero specialisto paruošimą, o tarptautinė mokomoji mugė moksleiviams – realus žingsnelis verslo link.
Danutė Karopčikienė