Graži žiema atneša daug galimybių mėgautis pramogomis gryname ore, tačiau lygiai taip pat – unikalių iššūkių ir pavojų, kurie tyko ne tik užsiimant žiemos sportu, bet ir tiesiog viešose vietose. Temperatūrai krintant, ženkliai padidėja traumų rizika – keliai ir šaligatviai slidūs, pastatus „papuošia“ sniego pusnys ir varvekliai. Kartu padaugėja ir ieškinių dėl viešose vietose patirtų sužalojimų kompensacijų. Ką svarbu žinoti?
Nuo nelaimingų atsitikimų einant gatve, iki liūdnai pasibaigiančių šventinių žiemos linksmybių
Viena dažniausių žiemos nelaimių viešose vietose – slydimai ir kritimai ant ledo. Taip pat vis pasirodo naujienų apie nuo stogų krentančio sniego nuošliaužų ar ledo varveklių sukeltas traumas. Daugelyje šalių nekilnojamojo turto savininkai arba vietos valdžios institucijos yra atsakingos už saugias sąlygas viešose erdvėse – kelyje, miesto gatvėse, parkavimo aikštelėse ir pan.
Viešosios pramogų vietos, siūlančios žiemos sporto veiklas, tokias kaip čiuožimas, slidinėjimas ar pasivažinėjimai rogutėmis, taip pat tampa nelaimingų atsitikimų vietomis. Teisiniai aspektai tokiais atvejais dažnai sukasi aplink priimtos rizikos sąvoką, kai asmenys pripažįsta veiklos rizikingumą. Tačiau, jei sužalojimas įvyksta dėl netinkamai prižiūrėtos įrangos ar erdvių, arba nepakankamų saugumo priemonių viešose erdvėse, tai gali tapti pagrindu reikalauti kompensacijos.
Kartais tokie ieškiniai keliami ir dėl traumų, patirtų viešose vietose rengiamų žiemos švenčių pramogų ir minėjimų metu – perpildyti renginiai, neapgalvotas dekoras arba nesaugūs įrengimai esant sudėtingoms oro sąlygoms gali sukelti nelaimingus atsitikimus. Įprastai viešas erdves prižiūrintys organizatoriai ar vietos valdžios institucijos privalo užtikrinti visuomenės saugumą.
Neretai net galimą kito kaltę įtariantiems nukentėjusiems sunku įrodyti, ar traumą sukėlė neapdairus pačių elgesys, ar už kitų atsakingų asmenų atsargos priemonių nesiėmimas, neapdairumas. Kartais nukentėjusieji nė neįsivaizduoja, prieš ką reikėtų teikti ieškinį, net jei šis turėtų pagrindą. Tačiau tai neretai išsiaiškinti padeda asmens sužalojimų ieškiniuose besispecializuojantys teisininkai.
Manote, kad sužalojimas – galimai yra kito kaltė, bet nežinote, nuo ko pradėti?
Jei įtariate, kad viešoje erdvėje patirtas nelaimingas atsitikimas galimai įvyko dėl kitų neatsargumo, bet nežinote, kaip elgtis toliau, konsultacija su patyrusiu teisininku gali būti lemiamas žingsnis. Tokios bylos turi daug subtilybių, ypač nustatant atsakomybę ir kompensacijos ieškinio pagrindą. Patyrę advokatai gali objektyviau įvertinti net painiausias situacijas ir suteikti vertingų patarimų, galiausiai – padėti suprasti teisės niuansus priklausomai nuo vietos teisinės sistemos (natūralu, teisininkai, pavyzdžiui, Vilniuje, ir advokatai Londone gali pateikti skirtingas įžvalgas).
Profesionalai pataria įvairiais klausimais – nuo reikalingų įrodymų rinkimo (pvz., apsaugos kamerų įrašai ar liudytojų parodymai) iki to, kokiu keliu geriau spręsti nemalonią situaciją (pvz., derybos, teisminis kelias ar pan.).
Nepriklausomai nuo to, kur gyvenate, žvarbią žiemą patiriamos traumos viešosiose vietose gali turėti rimtų sveikatos padarinių, o sąžininga kompensacija – padėti greičiau atsistatyti ir išlaikyti finansinį stabilumą. Žinoma, bet kokiose situacijose svarbu būti atsargiems ir kritiškai vertinti sąlygas viešose erdvėse – tiek einant pasivaikščioti, tiek leidžiantis į žiemos pramogų sūkurį. Vis dėlto, jei nepavydėtinų situacijų išvengti nepavyksta, lygiai taip pat svarbu žinoti savo teises.