Skirtingi tyrimai patvirtina, kad lietuviai bėgant metams vis labiau yra linkę skolintis. Pinigų jie skolinasi iš šeimos, draugų, kitų artimo rato narių bei paskolas teikiančių finansinių institucijų. Pastebima, kad pastaruoju metu lietuviai vis dažniau ima vartojimo paskolas, aktyviai skolinasi būstui įsigyti ar jį remontuoti. Gyventojų nuo skolinimosi neatgrasė net ir kilusios Europos Centrinio Banko palūkanų normos.
Kam lietuviai skolinasi dažniausiai?
Apklausų rezultatai nestebina – didžioji Lietuvos gyventojų dalis skolinasi būstui įsigyti. Paprastai paskolą būstui įsigyti ima per 30 metų perkopę asmenys, kurie turi stabilias pajamas ir yra įvertinami pajėgiais vykdyti naujus finansinius įsipareigojimus.
Antra pagal gausą besiskolinančiųjų dalis į pagalbą pasitelkia vartojimo paskolas. Kam jos naudojamos? Vartojimo paskolos dažniausiai imamos automobilio įsigijimui, buitinės technikos ar baldų įsigijimui, būsto remontui. Taip pat dažnai naudojama ir medicininėms išlaidoms padengti, įmokoms už mokslą sumokėti, svarbias šeimos šventes (pavyzdžiui, vestuves) organizuoti.
Kai kada vartojimo paskolos pasitelkiamos į pagalbą ir tuomet, kai iškyla finansinių sunkumų ir trūksta pajamų būtinosioms reikmėms. Šio tipo paskolos pasirenkamos ir paskolų refinansavimui. Sužinokite, kokiomis sąlygomis galite pasiskolinti: PaskolųKlubas.lt.
Lietuvos žmonės skolinasi mažiau nei kaimynai
Įdomu tai, kad nors paskolų populiarumas auga visose Baltijos šalyse, tačiau lietuviai yra linkę būstui skolintis mažesnes sumas nei kaimyninių šalių – Latvijos ir Estijos – gyventojai. Taip pat lietuviai bendroje statistikoje išsiskiria ir tuo, kad jie didesniems pirkiniams, ypač nekilnojamam turtui, yra linkę skolintis kartu su bendraskoliu.
Visgi tuomet, kai kalba eina apie vartojimo paskolas – lietuvių užmojai čia plačiausi. Jie skolinasi dažniau ir daugiau negu minėtų kaimyninių šalių gyventojai, tačiau ir atiduoda paskolas greičiau, dažnai nelaukdami galutinio paskolos atidavimo termino.
Tokie rodikliai gali signalizuoti apie keletą dalykų: augantį gyventojų pragyvenimo lygį, didėjantį finansinį raštingumą ir augančią laisvę priimti finansinius sprendimus, kurie leistų jau dabar gyventi taip, kaip norisi.
Pamoka, kurią išmoko gyventojai
Dažnai paskolas teikiančios bendrovės yra linkę gudrauti. Jų pateikiamame paskolos pasiūlyme sąlygos atrodo itin patrauklios, tačiau pasikliauti vien palūkanų normų žavesiui nevertėtų. Svarbu atkreipti dėmesį į galutinę paskolos kainą (į ją įeina ir visi kiti, su paskolos gavimu susiję mokesčiai). Būtent ji leidžia objektyviai ir racionaliai pasverti, ar pasiūlymas jūsų atveju yra vertas dėmesio, ar ne.
Dar vienas svarbus patarimas – skolinkitės tik tuomet, kai aiškiai suprantate visas paskolos sąlygas. Jeigu tai padaryti jums sunku, pasikonsultuokite su šios srities profesionalais. Taip išvengsite skubotų ir neapdairių sprendimų, kurie laikui bėgant gali pasirodyti buvę ne tokie jau geri kaip atrodė. Todėl verta nuosekliai ir kruopščiai būsimą sprendimą apskaičiuoti. Kaip kad senovių išmintis byloja – devynis kartus pamatuok, o dešimtą – pjauk!