Artėja pokytis gyventojams, verslui ir valstybės institucijoms – privalomai teks pasikeisti dešimtmečius naudojamą telefono numerių kodą. Neliks 8 – jį pakeis 0 arba +370. Nepasikeitus kontaktų, nuo 2025 m. kovo tiesiog bus neįmanoma prisiskambinti.
Kaip LRT RADIJUI aiškina Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) atstovas, tai dar vienas žingsnis tolyn nuo Rusijos ir artyn Europos. Tuo tarpu ekspertai ragina nepamiršti dalies visuomenės, kuriai naujovę priimti gali būti sudėtingiau.
Atsisakoma rusiškos numeracijos tvarkos
Pasak LRT RADIJO kalbinto RRT Elektroninių ryšių išteklių valdymo grupės patarėjo Darijaus Mickaus, nuo kitų metų kovo įsigaliosiančiais pokyčiais bus užbaigtas daugiau nei prieš du dešimtmečius Lietuvoje pradėtas numerių keitimas.
„Sakyčiau, čia pats lengviausias pokytis, kuris užbaigia numerių keitimo tvarką, prasidėjusią 2000 metais, kai mes, pereidami iš Rusijos numeracijos plano, pradėjome taikyti ITU (liet. Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga) rekomenduojamus tarptautinius numerių sudarymo principus“, – pasakoja D. Mickus.
Ekspertas pažymi, jog iki šiol numerio prefiksas 8 naudojamas tik „posovietinių sąjungų teritorijoje“. Norėdami žengti kartu su Vakarų pasauliu, turime pereiti prie „ITU rekomenduojamo, visame pasaulyje naudojamo tarpmiestinio prefikso 0“.
Darijus Mickus / RRT nuotr.
„(Iki šiol – LRT.lt) to pokyčio nebuvo galima įvykdyti, nes nebuvo iki galo pabaigta 112 reorganizacija, t. y. įkurtas 112 numeris ir uždaryti 01, 02 ir 03 numeriai. Kadangi pokytis buvo atliktas, dabar mes galime užbaigti tą numeracijos keitimo etapą ir vietoj 8 Lietuvoje įvesti 0“, – teigia RRT atstovas.
Visgi nuo 2025-ųjų kovo numeriai prasidėti galės ir prefiksu +370, šalyje plačiai paplitusiu jau šiuo metu. Paklaustas, kuo šis prefiksas skiriasi nuo 0, D. Mickus sako, kad tai susiję su fiksuotu ryšiu.
„Renkant numerį su fiksuotu ryšiu, paprasčiau, aišku, rinkti 0 negu +370. Tarkime, kai skambinate iš Kauno į Klaipėdą, būtų paprasčiau rinkti per nulį. Jeigu naudojate mobilų ryšį, siūlytume vestis telefono [numerį] per +370, nes dažniausiai žmonės keliauja. Jeigu, tarkime, įsivestumėte telefono numerį per 8, išvykus iš Lietuvos net neįvyktų tas skambutis“, – kalba specialistas.
Naujovę sunkiausiai priims senjorai
Šiuo metu Lietuvoje iš viso skaičiuojama apie 10 milijonų telefono numerių. Anot ISM vadovų magistrantūros projektų valdymo ir inovacijų modulio vadovo Sauliaus Šimkonio, gyventojų, verslo ir valstybės institucijų laukia „rimtas ir didelis pokytis“.
Saulius Šimkonis / Asmeninio archyvo nuotr.
Kaip pažymi specialistas, tikėtis, kad jį įgyvendinti sklandžiai pavyks visiems, būtų bergždžia. Pasak jo, sunkiausiai naujovę priimti seksis senjorams, kurių technologinės žinios silpnesnės.
„Pagal paliestų žmonių skaičių, mums netinka 90 proc. [atvejų] įvykdyti sklandžiai. Nesu tikras, ar tinka 98 proc. [atvejų] įvykdyti sklandžiai, nes tai reiškia, kad turėsime apie 50 tūkst. žmonių, (…) kurie negalės kažko atlikti.
Yra žmonių, kuriems tas skambutis nėra jau toks ypač svarbus, tačiau yra ir tokių žmonių, kuriems sunkiau su technologijomis. (Kils iššūkių – LRT.lt), jeigu jiems tuo metu reikės paskambinti artimajam ar dėl kažkokių socialinių paslaugų“, – įsitikinęs S. Šimkonis.
Jog dalis gyventojų pirmosiomis dienomis susidurs su tam tikrais iššūkiais, antrina ir bendrovės „Bitė Lietuva“ komunikacijos vadovas Jaunius Špakauskas.
„Mūsų didysis iššūkis yra tai, kad „Bitė“ turi šimtus tūkstančių privačių klientų ir dar dešimtis tūkstančių verslo klientų, ir kiekvieną iš jų be išimties šitas pokytis palies. Tikrai bus žmonių, (…) spėju, tūkstančiai, kurie pirmąją dieną, kai bus įgyvendintas tas kietasis pokytis, (…) galvos: kas negerai su mano ryšio tiekėju, su mano telefonu?“ – LRT RADIJUI sako specialistas.
Senjorai, asociatyvi nuotr. / E.Blaževič/LRT nuotr.
Atsižvelgdama į tai, bendrovė „Bitė Lietuva“, anot J. Špakausko, aktyviai ieško būdų, kaip parengti „kuo paprastesnį sprendimą kiekvienam žmogui“.
„Mes tokį sprendimą „Bitėje“ esame sukūrę, kad sujungimas nebus galimas, bet skambinantysis gaus informaciją apie tai, kodėl sujungimas negalimas. Turbūt pats blogiausias scenarijus būtų, kad aš negaliu paskambinti, ir man niekas nepaaiškina, kodėl“, – tikina pašnekovas.
Numerius pasikeisti galima per programėlę
Kaip aiškina bendrovės „Bitė Lietuva“ komunikacijos vadovas, nors iš pirmo žvilgsnio pasikeisti visus telefone turimus kontaktus atrodytų sudėtinga ir užimtų daug laiko, jau yra sukurti sprendimai, kaip tą galima padaryti vos poros mygtukų paspaudimu.
„Telefono naršyklėje įsiveskite „Bitės Profai“ ir su tarpu prefiksą +370. Tikrai „Google“ paieškoje rasite informacinį straipsnį, kuriame suprantamai paaiškinama, kokią programėlę tiek „Android“, tiek „iOS“ naudotojams parsisiųsti.
(…) Programėlė yra be galo paprasta. Įvedi tiktai du duomenis: prefiksą, kurį nori pakeisti, 8, ir [prefiksą], į kurį nori [pakeisti], +370. (…) Vieno mygtuko paspaudimu [programėlė] visus numerius, kurie jūsų telefono adresų knygelėje yra įvesti prasidedant 8, automatiškai pakeis“, – tvirtina J. Špakauskas.
Jaunius Špakauskas / BNS nuotr.
Nors RRT atstovas primena, jog fiksuoto ryšio klientams patogiau būtų naudoti nacionalinį prefiksą 0, specialistas iš „Bitė Lietuva“ ragina iš karto pereiti prie tarptautinio prefikso +370. Esą niekada negali žinoti, kada išvyksi į užsienį, o, be to, ir būnant Lietuvoje kartais pagaunamas kaimyninės šalies ryšys.
„Lietuvos žmonės atostogauja Druskininkuose, Nidoje. (…) Ryšys jungiasi prie stipriau veikiančio bokšto, ir jeigu esate kur nors pasienio zonoje, (…) prisijungsite prie kitos šalies tinklo būdami Lietuvos Respublikos teritorijoje. (…) Jeigu jums reikės paskambinti kažkam ir jūsų telefone įvestas 0, turėsite bėdų“, – perspėja pašnekovas.
Visos diskusijos klausykitės LRT RADIJO laidos „Aukso amžius“ įraše.
Parengė Aistė Turčinavičiūtė