Stalviršiai, laiptų pakopos, palangės, židinio apdailos detalės – anaiptol ne viskas, ką galima pagaminti iš akmens, nors dešimtus metus Jurbarke veikianti UAB „Akmens uola” dažniausiai gamina paminklus ir antkapius. Ekonomikos pakilimo laikotarpiu sezoniškumo beveik nejautusios įmonės vadovai šiemet priversti sukti galvas, kaip praplėsti gaminių asortimentą, kad žiemą netektų atleisti darbuotojų.
UAB „Akmens uola” direktorius Rimantas Židulis neslepia, kad sunkmetis paminklų gamintojų neaplenkė – nors apyvarta sumažėjo nedaug, šį rudenį įmonės kieme ir jos padaliniuose Tauragėje, Kaune ir Šakiuose liko daug neparduotų paminklų. „Galime nujausti, kad ateinančiais metais šios tendencijos tik stiprės, todėl laikas išnaudoti ir kitas įmonės galimybes”, – tikino tris dešimtmečius paminklus gaminantis R. Židulis.
Praėjusią savaitę laikraščiuose buvo išspausdintas pirmasis skelbimas, kuriame tvirtinama, kad akmeninis virtuvės stalviršis yra puikus pasirinkimas. Pradėti juos gaminti jurbarkiečiams dar prieš dvejus metus pasiūlė prancūzai, kurių stakles yra įsigijusi „Akmens uola”. Tačiau tuomet įmonė buvo užversta paminklų užsakymais, be to, pasak direktoriaus, nebuvo žmogaus, kuriam būtų galima patikėti šį darbą. Šiemet sumažėjus darbų apimtims jurbarkiečiai pagamino pirmąjį virtuvės stalviršį ir įsitikino, kad tai galėtų būti perspektyvi veiklos sritis.
„Vakarų šalyse stalviršiai iš akmens – prabangos ir funkcionalumo derinys. Akmeniniai stalviršiai ilgaamžiai, gražiai atrodo, todėl turtingi žmonės jaučia pasitenkinimą, kad savo namuose gali juos turėti”, – tikino „Akmens uolos” vadovas.
Pasak R. Židulio, akmens plokštė nėra tokia brangi, kad lietuviai negalėtų įsigyti tokių stalviršių – 1 kv. m plokštės kainuoja nuo 240 Lt. Gražiausiai atrodo juodojo akmens plokštė, tačiau ant tokio stalviršio būtų pastebima kiekviena dulkelė. „Granito spalvų ir raštų įvairovė tokia didelė, kad išsirinkti galėtų net patys priekabiausi užsakovai”, – įsitikinęs įmonės vadovas.
Praėjusią savaitę R. Židulis ir jo sūnus Lenkijoje susitiko su Prancūzijos įmonės atstovais, konsultavosi, kaip Jurbarke tobulinti stalviršių gamybos technologiją, aptarė, kokių papildomų įrankių šiam darbui reikėtų įsigyti. R. Židulis tikisi, kad per keletą metų brangūs įrankiai atsipirktų – žmonės stato namus, remontuoja butus, siekia savo būstui suteikti originalumo.
Akmuo yra pati geriausia natūrali medžiaga ir lauko palangėms gaminti. Savo name sudėjęs tokias palanges Linas Židulis džiaugiasi, kad per lietų nėra jokio triukšmo – lašai nebarbena į skardą, netrukdo miegoti.
„Labai gražiai atrodo akmeninės grindys, laiptų pakopos. Dėl savo natūralaus grožio akmuo kiekvienam būstui suteikia išskirtinumo, tačiau svarbu jį naudoti saikingai, kad namai neatrodytų šalti”, – sūnaus mintims pritarė Rimantas.
Įmonės savininkas nesitiki, kad užsakymų gaminti stalviršius, palanges ar židinio apdailos detales iškart bus daug. Pirmiausia reikės žmones pripratinti, kad ten, kur gaminami paminklai, gali pagaminti ne tik tai, ko reikia kapinėse.
„Staliui tas pats, ką sukalti – karstą ar lango rėmą, bet prieš keletą metų iš akmens plokštės pagaminto žurnalinio stalelio iki šiol dar nepardavėme”, – sakė R. Židulis.
„Akmens uolos” direktorius tikisi, kad jurbarkiečių mąstymas pamažu keisis – jau dabar vis daugiau sūnaus Lino draugų bei jų pažįstamų randa kelią į įmonę, kurioje galima užsisakyti ypač originalių suvenyrų. Neribotas galimybes teikia šį pavasarį bendrovėje pradėjusi veikti amerikietiška lazerių sistema, ant lygaus, kieto paviršiaus išdeginanti bet kokį kompiuteriu sukurtą vaizdą.
Apie įrenginį, galintį pakeisti raidžių kalėjus, paminklų gamintojai sužinojo prieš šešerius metus. Pasak R. Židulio, tuomet tai buvo neįgyvendinama svajonė. Pernai Linas Amerikoje keletą mėnesių mokėsi dirbti šia įranga. Jurbarkiečiai bene vieninteliai Lietuvoje turi nusipirkę lazerių sistemą, galinčią graviruoti iki 1,25 m pločio ir 2,4 m aukščio akmens, keramikos, stiklo, medžio, odos ir kitų lygių medžiagų paviršius.
R. Židulis sako, kad paminklų gamyboje ši įranga padarė tikrų tikriausią perversmą.
„Anksčiau kiekvieną raidę reikėdavo iškalti rankomis, tai užimdavo labai daug laiko, o lazeriu visą užrašą galima išgraviruoti per 10 minučių ir kainuoja maždaug triskart pigiau. Sunkiausias darbas dabar yra ne iškalti raides, o atsinešti paminklui skirtą akmenį”, – tikino „Akmens uolos” vadovas.
Kol kas paminklų gamintojai šią įrangą dažniausiai naudojo portretams, šventiems paveikslėliams ir užrašams ant paminklų graviruoti. Tačiau Amerikoje pagamintas lazerinis graveris gali kur kas daugiau. Vienas iš didžiausių privalumų – galimybė mažame paviršiuje išgraviruoti labai sudėtingą piešinį.
Papildomos veiklos ieškantys bendrovės darbuotojai dabar svarsto, kaip brangią amerikietišką lazerių sistemą geriau panaudoti. Vienus namus jie jau papuošė, ant stiklinės laiptų turėklų sienelės perkeldami sienų apmušalų rašto motyvus, įvairiais piešiniais puošia akmenines vazeles, pieštukines, alkoholinių gėrimų butelius. Beje, vyno butelis, ant kurio išgraviruotas draugų palinkėjimas – jaunimo pamėgta nebrangi dovana gimtadienio, vestuvių, krikštynų progomis.
„Šia įranga labai daug ką galėtume padaryti, tačiau didžiąją metų dalį mūsų galimybes riboja pagrindinė veikla – paminklų gamyba. Bendraujant su klientais nelieka laiko vadybai ir naujiems sumanymams įgyvendinti”, – apgailestavo R. Židulis.
Nors šiemet pirmą kartą pasibaigus paminklų statymo sezonui dalį darbuotojų teko išleisti atostogų, paminklų gamintojai nenusimena ir netgi svarsto, ar nereikėtų steigti naujų padalinių, kuriuose būtų priimami užsakymai. Jei žiemą įmonėje pavyktų sustyguoti stalviršių ir kitų interjero apdailos detalių gamybą, „Akmens uola” iš to nemažai išloštų. Juolab kad net ir šiemet, kai liko daug neparduotų paminklų, akmens pjaustymo ir šlifavimo įrengimai įmonėje nebus stabdomi.
Daiva BARTKIENĖ