Praėjusią vasarą tarptautinę vaikų sporto stovyklą Nemane (Rusijos Federacijos Kaliningrado sritis) sukrėtė neregėtas žiaurumas. Naktį iš rugpjūčio 6-osios į 7-ąją du paaugliai odekolonu apipylė ir padegė miegantį draugą.
Pasiaiškinimais teismo neįtikino
Iškart po incidento 33 vaikus į stovyklą išvežusio Jurbarko kūno kultūros ir sporto centro vadovai bei auklėtinius turėję prižiūrėti treneriai atsitvėrė tylos siena. Mama apie sužalotą sūnų sužinojo tik po keleto dienų, bet ir tada išgirdo ne atsiprašymą, o išsisukinėjimus: esą tai tik nukentėjusiojo ir jį sužalojusių vaikų bei jų tėvų reikalas.
Tokią Kūno kultūros ir sporto centro vadovų ir vaikus stovykloje prižiūrėjusių trenerių Viliaus Paukščio, Juliaus Gečo bei Rimanto Slaviko poziciją į šipulius sudaužė Jurbarko rajono apylinkės teismas. Sausio 23 d. priimta nutartis, pripažinusi Jurbarko kūno kultūros ir sporto centrą kaltu. Teismas įpareigojo nukentėjusiajam sumokėti 1448 eurus už patirtą žalą. Kūno kultūros ir sporto centras privalo atseikėti 600 eurų. Likusią dalį – 848 eurus atlygino dviejų nepilnamečių chuliganų tėvai.
Teismo neįtikino Kūno kultūros ir sporto centro atstovų argumentai, kad stovyklautojai pasirašę gero elgesio taisykles, o juos prižiūrėję treneriai V. Paukštis, J. Gečas ir R. Slavikas esą naktimis turėjo teisę ilsėtis.
Abejonių dėl atsakomybės už vaikų priežiūrą teismui nekilo, nes užsienio valstybėje surengtoje stovykloje tėvai savo vaikų nei prižiūrėti, nei daryti įtaką jų veiksmams galimybių neturi. Todėl vaikų saugumu ir elgesiu privalo pasirūpinti stovykloje esantys suaugę asmenys. Šiuo atveju – kartu vykusi trenerių trijulė.
Nors Kūno kultūros ir sporto centras teismo sprendimo neskundė, įstaigos vadovas Antanas Domeika įsitikinęs, kad stovykloje vaikus prižiūrėję treneriai daug galimybių užkirsti kelią nelaimei neturėjo.
„Manau, kad reikėtų kalbėti apie didesnę vaikų ir jų tėvų atsakomybę. Jie turėtų labiau į save pasižiūrėti. Žalą atlyginsime, bet nebus paprasta surasti tokią sumą“, – sakė A. Domeika.
Laistė vandeniu
Incidentas Nemane įvyko apie 1 val. nakties, kai du paaugliai nusprendė pakartoti socialiniame tinkle matytą eksperimentą. Vaikinai prisėlino prie miegančio keturiolikmečio, apipylė jo krūtinę odekolonu ir padegė. Po kelių akimirkų stovyklą pabudino skausmo klyksmas. Užsiliepsnojęs odekolonas vaikiną skaudžiai nudegino.
Chuliganai bandė gelbėtis – šoką patyrusį vaikiną nuvedė į tualetą ir ant žaizdos dėjo šaltame vandenyje sudrėkintą rankšluostį. Netrukus viena stovykloje dalyvavusių merginų suprato padėties rimtumą ir nubėgo žadinti trenerių.
Bandė nuslėpti?
Vaiką padegusius chuliganus jau kitą dieną į Jurbarką parvežė ir tėvams perdavė Kūno kultūros ir sporto centro direktorius Antanas Domeika. Tačiau pranešti apie apdegintą vaiką nukentėjusiojo mamai vadovas nematė reikalo. Esą berniukas nenorėjo, kad apie sužalojimą sužinotų namie, o stovyklos medikė jam suteikė pagalbą, davė vaistų nuo skausmo.
Kad vos keturiolikos sulaukęs sūnus naktį buvo apdegintas, jurbarkietė sužinojo tik po keleto dienų. Netrukus paaiškėjo ir tai, kad stovyklos medikės pagalba vaikui buvo nepakankama – į Lietuvą grįžusio vaiko žaizdos kėlė nerimą. Jam pagalbą suteikė Jurbarko medikai.
Jurbarkiečių delegacijai Nemane vadovavęs klausutiškis R. Slavikas kalbėti apie savo ir dviejų kolegų atsakomybę taip pat nebuvo linkęs. Vasarą, tik paaiškėjus šiam įvykiui, kalbintas pedagogas atsisakė susitikti, nesutiko apie nelaimę kalbėtis ir telefonu.
Kūno kultūros ir sporto centro vadovų ir stovyklos trenerių sprendimas nustebino ne tik apdeginto vaikino mamą, bet ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėją Laimą Gardauskienę. Specialistė neabejoja, kad apie incidentą tėvams pranešti buvo privaloma, nes sprendimo, ką daryti, pats nepilnametis priimti negali. Tai – tėvų teisė ir pareiga.
Lukas PILECKAS
o tai tuos 600 eur. sporto centras iš mokesčių mokėtojų kišenės nurašys ar savus iš piniginių išsitrauks?