Kultūros įstaigų durys visada atviros gyventojams – eik, žiūrėk, dalyvauk. O lapkričio 27-ąją kultūros centruose vyko Atvirų durų diena – renginys, skirtas supažindinti visuomenę, kas tuose centruose vyksta ir šiokią, ir šventės dieną, ką įdomaus čia gali rasti įvairaus amžiaus, pomėgių ir interesų žmonės.
Atvirų durų diena vyko ne tik mūsų rajono kultūros centruose – šiuo renginiu, kaip ir daugybe kitų visoje šalyje buvo pažymimas Lietuvos kultūros centrų asociacijos (LKCA)10-metis.
Didžiausias rajone – Jurbarko kultūros centras, LKCA narys nuo 2005 m., kvietė lankytojus lapkričio 27-ąją pradėti kartu su kultūros darbuotojais ir gurkšnojant rytinę kavą centro kavinukėje pakalbėti apie kultūrą.
Nuo pat ryto siūlė ir įvairių pažintinių renginių: folkloristė Birutė Bartkutė su savo vadovaujamu kolektyvu „Imsrė“ vedė liaudišką rytmetį „Viskas apie folklorą“ ir dainavo į UNESCO kultūros paveldo sąrašą įrašytas lietuviškas sutartines. Pažintin su pučiamaisiais instrumentais kvietė „Bišpilio“ vadovas Adolfas Lapė ir orkestro muzikantai. Liaudies instrumentus nuo lumzdelio iki bandonijos pristatė vaikų folkloro ansamblio „Pasagėlė“ vadovė Aušra Masteikaitė Mičulė.
Renginių režisierius Gintaras Zareckas ir „Bišpilio“ vadovas A. Lapė vedė ekskursijas „Kultūros centro labirintais“. Jose dalyvavo daug Jurbarko Vytauto Didžiojo ir Naujamiesčio mokyklų mokinių. Vaikai užsuko į repeticijų kambarius, kurie visi yra tarsi muziejai, atspindintys kelis dešimtmečius gyvuojančių meno mėgėjų kolektyvų istoriją, kalbino kolektyvų vadovus, pabuvojo veidrodinėje šokių salėje ir salėje, į kurią ateina Kalėdų senelis. Užsikabaroję siaurais metaliniais laiptais atsidūrė aparatinėje, iš kurios, pasak G. Zarecko, viskas valdoma, kas vyksta scenoje. Dirstelėję pro garso ir šviesų operatorių langelį, nusileido į salę, kur scena jau buvo paruošta spektakliui – tądien Jurbarke gastroliavo Kauno mažasis teatras – ir kol vaidinimas neprasidėjo, spėjo pasidairyti, kas dedasi užkulisiuose.
Vienoje tokių ekskursijų dalyvavo ir Jurbarko r. savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Šimkus bei Kultūros skyriaus vyr. specialistė Regina Kliukienė.
„Ačiū mokytojoms, kurios ne tik atsiliepė į mūsų kvietimą, bet ir pačios skambino ir klausė, ar gali ateiti. Vaikų šią dieną kultūros centre apsilankė itin daug, nors ne visi pirmą kartą, daug yra čia lankančių kolektyvus ir besijaučiančių čia kaip namie, bet ekskursijoje ir jie pamatė tokių vietelių, kur dar nebuvo buvę“, – sakė kultūros centro direktorės pareigas laikinai einanti Aida Bliundžiuvaitienė.
Vakarop, kai vaikai, jaunimas ir suaugusieji pradėjo rinktis į repeticijas, kultūros rūmas dar labiau atgijo. Meno mėgėjų kolektyvų repeticijos irgi buvo atviros lankytojams – ateik, žiūrėk, gal ir pats išsirinksi kolektyvą, kuriame norėtum dalyvauti.
„Tikėjomės ir laukėme, kad ateitų daugiau ir suaugusiųjų, tokių, kurie neina į koncertus, spektaklius, nedalyvauja kolektyvuose, kurie galbūt niekada nėra čia buvę ir gal net nežino, kiek daug įdomaus čia vyksta. Na, galbūt kitą kartą, nes Atvirų durų diena ir mums, darbuotojams, patiko, žadame jų rengti ir dar“, – sakė A. Bliundžiuvaitienė.
Vakare režisierius Gintaras Zareckas vedė viktoriną „Visa tiesa apie Jurbarko kultūros centrą“. Dalyvių nebuvo labai daug – po repeticijų atskubėjo teatrų jaunimėlis, dar vienas kitas, panoręs tą tiesą sužinoti.
Vedėjas pateikė 33 klausimus – tiek, kiek metų yra kultūros centro pastatui. Nors ne visus klausimus dalyviai atsakė, bet po viktorinos jau žino kur kas daugiau. Buvo paminėti visi centrui, ir šitam, ir senajam, kurio vietoje dabar stovi „IKI“, vadovavę direktoriai, kolektyvai, kurių yra net 23 – juos visus pamatysime Kalėdų eglės įžiebimo šventės teatralizuotame koncerte. Įvairiausių renginių per metus kultūros centre vyksta apie 150.
Įdomu, kad beržų alėją, kurioje iš 7 belikę tik 5 medžiai, prie kultūros centro 1987 m. pasodino estrados kolektyvų vadovai per Jurbarke vykusią respublikinę estradinės muzikos šventę. Toliausiai – į Šiaurės Korėją – 1986 m. koncertuoti vyko jungtinis tuomet Jurbarką garsinusios agitmeninės brigados „Kanabėkas“, šokėjų ir dainininkų kolektyvas. Ilgiau nei 50 metų veikia du kolektyvai – Konstantino Glinskio teatras ir orkestras „Bišpilis“.
Viktorinos nugalėtojams prizus buvo įsteigę meno mėgėjų kolektyvai. Pirmąją vietą laimėjo Agnė Liaudenskaitė – ji daug metų lanko „Vaivorykštės“ teatrą.
Atvirų durų diena vyko ir Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro Viešvilės ir Smalininkų skyriuose – čia irgi buvo renginių vaikams, o direktorius Arvydas Griškus prie „kafijos“ puodelio sukvietė valstybinių ir privačių įmonių vadovus ir su jais aptarė kultūros reikalus.
Veliuonos kultūros centro direktorė Irma Svetlauskienė pristatė įstaigos veiklą veliuoniškiams, o Raudonės skyriuje pasikalbėti ir padiskutuoti apie kultūrinio darbo aktualijas sukvietė bendruomenės atstovus.
Į Jurbarko kultūros centrą galima įeiti per 13 durų. Ne visos visada būna atdaros, bet tos, kurios atidarytos, kviečia užeiti visus ir ne tik per Atvirų durų dieną – pasmalsauti ir vėl ateiti.
Danutė Karopčikienė