Lietuvos darbo biržos įgyvendinamo projekto „Jaunimo užimtumo didinimas“ teikiamomis galimybėmis įsidarbinti ir dirbant įgyti trūkstamų darbo įgūdžių jau pasinaudojo per 50 Jurbarko rajono gyventojų. Jurbarko darbo biržos specialistai ragina jaunus iki 29 m. bedarbius pasinaudoti projekto teikiamomis galimybėmis, taip pat kviečia darbdavius kreiptis į biržą ir gauti subsidijas už jaunimo įdarbinimą ir pagalbą jiems įgyjant darbo įgūdžių.
Projektas įsibėgėjo
Europos Sąjungos finansuojamas Lietuvos darbo biržos įgyvendindamas projektas pradėtas 2012 m. rugpjūčio 1 d. ir truks iki 2013 m. rugpjūčio 1 d. Juo siekiama padidinti jaunų, iki 29 m. amžiaus, žmonių, turinčių bedarbio statusą, konkurencines galimybes sudarant sąlygas įgyti trūkstamų darbo įgūdžių darbo vietoje ir padėti įsitvirtinti darbo rinkoje. Projekte dalyvauja visos Lietuvos teritorinės darbo biržos, planuojama, kad daugiau kaip 6 tūkst. jaunų bedarbių galės pasinaudoti projekto vykdomomis remiamo įdarbinimo priemonėmis.
Iki gruodžio 1 d. darbo įgūdžių įgijimo rėmimo priemonėje dalyvavo daugiau kaip 1200 bedarbių, tai yra 48 proc. nuo visų planuojamų asmenų. Šia priemone pasinaudojo daugiau nei 1000 absolventų, pirmą kartą pradėjusių darbinę veiklą pagal įgytą specialybę ar profesiją. Didžiausias vadybininkų, administratorių ir apskaitininkų poreikis.
Susirasti nuolatinį darbą arba įsidarbinti laikinai jauniems bedarbiams padeda kita projekto „Jaunimo užimtumo didinimas“ priemonė – įdarbinimas subsidijuojant, kurioje iki gruodžio 1 d. dalyvavo daugiau kaip 2000 asmenų, t.y. 59 proc. nuo visų planuojamų projekto įgyvendinimo laikotarpiu. Paklausiausios – pardavėjų, vairuotojų, apdailininkų profesijos.
Pagal Lietuvos darbo biržos pateiktą informaciją, didžiausią susidomėjimą jaunų asmenų įdarbinimu rodo paslaugų sektoriaus darbdaviai, kurie iki gruodžio 1 d. įdarbino daugiau kaip 70 proc. projekte dalyvaujančio jaunimo iki 29 metų.
Abipusė nauda
„Darbo birža nuolat palaiko ryšį su darbdaviais ir nuolat turi jiems ką pasiūlyti, – sako Tauragės teritorinės darbo biržos Jurbarko skyriaus vyr. specialistė Aldona Augaitienė. – Projektas „Jaunimo užimtumo didinimas“ naudingas abiem pusėm – jaunimui suteikia galimybių įsidarbinti, o darbdavius motyvuoja priimti jaunus, darbinės patirties neturinčius žmones, į kuriuos reikia papildomai investuoti.“
Iš projekto lėšų keturis mėnesius dengiama pusė jaunam darbuotojui mokamo atlyginimo (jei jis neviršija dviejų minimalių atlyginimų dydžio, t. y. 1700 Lt) ir 50 proc. „Sodros“ įmokų, kurias moka darbdavys.
„Didžiausias projekto efektyvumas būtų, jei tie jauni žmonės ir toliau liktų dirbti, todėl prašome darbdavių sudaryti su jais neterminuotą darbo sutartį. Šis projektas vykdomas dar tik ketvirtas mėnuo, rezultatų dar nėra, bet tikimės, kad dauguma įdarbintųjų to darbo nepraras ir neatsisakys“, – sakė A. Augaitienė.
Jei darbo sutartis nutraukiama dėl asmens, kuris buvo įdarbintas subsidijuojant, kaltės, jis išregistruojamas iš biržos ir netenka teisės vėl registruotis. Subsidija nebeskiriama ir darbdaviams, su kuriais darbo biržos sudarytų sutarčių efektyvumas mažesnis nei 50 proc. – t. y. jie atleidžia iš darbo daugiau kaip pusę subsidijuojant įdarbintų asmenų.
Iki gruodžio 10 d. pagal projektą subsidijuojant įdarbinti 47 jauni asmenys. Daugiausia, pasak darbo biržos vyr. specialistės A. Augaitienės, įdarbino UAB „Jurbarkų mėsa“. „Šioje bendrovėje žmonės įsitvirtina ir yra patenkinti. Tikimės, kad ir pagal šį projektą įdarbinti trys mėsos išpjaustytojai ir pardavėja liks dirbti ir pasibaigus subsidijavimui“, – sakė A. Augaitienė.
Tris jaunus darbininkus ir darbų vykdytoją įdarbino Pašaltuonyje veikianti UAB „Spaisvilė“. Daugiau nei 15 darbuotojų turinčios bendrovės direktorė Sigita Ditkutė sakė: „Dauguma jų yra vietiniai gyventojai, tik specialistai atvažiuoja iš Tauragės. Naujai pagal projektą priimti jauni žmonės reikalauja papildomo dėmesio, priežiūros, bet tai išsprendžiami dalykai. Manau, kad jie liks pas mus dirbti ir projektui pasibaigus.“
„L. Šulinskienės dantų protezų gamybos įmonėje darbą rado administratorė, draudimo brokerių bendrovėje „Investicijų garantas“ – verslo klientų vadybininkė. Efektyviai bendradarbiaujame su bendrovėmis „Dainiai“, „Dešimtas teksas“, „Jurlota“, R. Juškienės IĮ, įdarbinimo subsidijomis naudojasi ir ūkininkai. Projektas tęsiasi, tad kviečiame darbdavius sudaryti sutartis ir suteikti galimybę jauniems žmonėms įsidarbinti“, – kvietė darbo biržos vyr. specialistė.
Darbo įgūdžių įgijimo rėmimo priemonėje dalyvauja 9 Jurbarko rajono gyventojai. „Ši „Jaunimo užimtumo didinimo“ projekto priemonė skirta jauniems bedarbiams, kurie įsidarbina pirmą kartą – jie neturi jokios darbinės patirties, todėl darbdavių nėra pageidaujami. Į jauną specialistą, kol jis įgis patirties, reikia investuoti, ir ši projekto priemonė kompensuoja darbdavio investicijas, o jaunam žmogui padeda įsitvirtinti ne tik darbo rinkoje, bet ir gyvenime“, – sakė Jurbarko darbo biržos vyr. specialistė Ligita Gražulevičienė.
Pasinaudoti įgūdžių įgijimo rėmimo priemone gali visi juridiniai vienetai, o rėmimas, pasak L. Gražulevičienės, neapsiriboja tik atlyginimo ir „Sodros“ įmokų daliniu kompensavimu. „Pagal šią priemonę padengiamos ir darbo įgūdžių organizavimo išlaidos – jei darbdavys paskiria darbuotoją, atsakingą už jauno specialisto darbo įgūdžių formavimą, ir skiria jam už šį darbą atlyginimo priedą, darbo birža gali kompensuoti iki 20 proc. paskirtosios subsidijos. Dauguma darbdavių paskiria jauniems darbuotojams mokytojus ir naudojasi kompensavimo galimybe“, – sakė L. Gražulevičienė ir teigė, kad kitų projektų patirtis rodo, kad aukštąjį ar kitokį išsilavinimą turintys specialistai neretai ir lieka dirbti ten, kur įgijo darbinių įgūdžių.
Pirmoji darbovietė nenuvylė
Rasai Micavičiūtei pirmąja darboviete tapo Jurbarko „Kepyklėlė“ (J. Vitkauskaitės individuali veikla). Šių metų birželį Rasa baigė Smalininkų technologijų ir verslo mokyklą, kur įgijo apskaitininkės-kasininkės specialybę, ir pradėjo intensyviai ieškoti darbo – per pažįstamus, internete, skelbimuose, taip pat užsiregistravo darbo biržoje. Bedarbe būti neilgai teko – spalį birža jai pasiūlė darbą „Kepyklėlėje“ kasininke.
„Mokykloje mes išmokome labai daug – priimti prekes, pildyti dokumentus, bet darbe daug kas šiek tiek kitaip. Iš pradžių viena nedirbau – mane mokė, prižiūrėjo, ir dabar, jei kas neaišku, visada galiu paklausti. Man šis darbas patinka, norėčiau čia pasilikti“, – sakė R. Micavičiūtė.
Kelių inžinerijos studijas Kauno technikos kolegijoje praėjusį pavasarį baigęs Tomas Didžbalis prisipažino neketinęs grįžti į gimtąjį Jurbarką, nes didesni miestai atrodė perspektyvesni gauti gerą darbą. „Kai apkeliavau visą Lietuvą ir darbo negavau, nieko kito neliko, tik „įsidarbinti“ biržoje, – pasakoja Tomas. – Aplankiau apie 30 darbdavių ir niekur manęs nepriėmė – visur reikalavo turėti bent 5 metus darbo patirties.“
Įgyti darbo patirties dirbant Tomui pasiūlė Jurbarko darbo birža, o dirbti priėmė UAB „Evera“ darbų vadovu.
Jaunas darbuotojas pripažįsta, kad pradėti dirbti neturint patirties – sunku. „Ne todėl, kad studijuodamas būčiau ko nors neišmokęs, tiesiog darbe yra tokių dalykų, ko mokykloje nėra. Čia nemažai reikia rašyti visokių popierių, pildyti dokumentų. Bet dabar jau prasimušiau. Mane mokė, daug padėjo įmonės vadovas Aleksandras Drasutavičius“, – pasakoja Tomas.
„Tikiuosi likti, – sako savo pirmuoju darbu ir darboviete nenusivylęs jaunuolis. – Nebuvo šnekos, kad atleistų. Atvirkščiai – planuojame darbus į priekį.“
Danutė KAROPČIKIENĖ