Seną ir teisingą posakį „Darbas meistrą giria“ galima pamiršti atėjus prie kai kurių Jurbarke naujai įrengtų atliekų surinkimo konteinerinių požeminių aikštelių. Nors Europos Sąjungos ir rajono savivaldybės pinigais finansuojamas projektas „Tauragės regiono komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“ dar nebaigtas, tačiau jau atliktų darbų brokas žmonėms akis bado – žmonės prakeiksmus siunčia nuo mero iki miesto seniūno.
Jurbarko r. savivaldybei, arba mums – mokesčių mokėtojams, miesto požeminės mišrių komunalinių atliekų ir antrinių žaliavų surinkimo konteinerių aikštelių įrengimas kainuos 117106 eurus. Tai savivaldybės dalis prie ES skiriamų 2380217 Eur visame Tauragės regione vykdomam projektui. „Už devyniolika aikštelių tai visai nedideli pinigai, – sako rajono savivaldybės administracijos Infrastruktūros ir turto skyriaus vedėja Jolanta Šeflerienė. – Reikia džiaugtis, kad dar kas nors ką daro.“
Vedėja tikina, kad savivaldybė čia kaip ir ne prie ko: projektą administruoja ir konkursą rengė Tauragės regiono atliekų tvarkymo centas, projektas nebaigtas, pinigai nesumokėti, o jeigu kas ir negerai padaryta, tai sutvarkys, bene metus galios atliktų darbų garantinis laikotarpis. Tai ko čia jaudintis?
O žmones piktina, kad, jų nuomone, brokdariams mokami ir ES milijonai, ir daugiau kaip 117 tūkst. eurų mūsų rajono biudžeto pinigų. Jurbarkiškis Petras Keidūnas, daugiau kaip dešimt metų tarnavęs Lietuvos kariuomenėje, sako gerbiąs valstybę, bet piktas ant valdžios. Jo nuomone, negi atsakingi rajono valdininkai nemato, kaip dirbama už mokesčių mokėtojų pinigus. „Padarė bet kaip, o pinigus, matyt, pasidalijo“, – mano jurbarkiškis.
Žmonėms turėti nuomonę neužginsi. Tuo labiau kad jokios informacijos apie akis badantį broką gyventojams neteikiama. Tuo tarpu savivaldybės Investicijų ir turto skyriaus vedėja J. Šeflerienė nemato problemos. „Jeigu blogai padarė, tai pataisys. Priėmimo aktas nepasirašytas. O ką darysi, jeigu Lietuvoje jau neliko kam dirbti? Ne mes rengėm konkursą. Tai TRATC’o pirkimas, projektinės Europos Sąjungos lėšos. Konkursus laimi pasiūlę mažiausią kainą. Kokia tvarka, toks ir darbas. Matyt, tiems darbininkams mažai moka. Gauti gerą rangovą, tai kaip gauti dovanų“, – įsitikinusi savivaldybės skyriaus vedėja.
Apie atmestinai atliktus darbus sako žinanti ir Tauragės TRAC Plėtros skyriaus vadovė, įgyvendinamą projektą koordinuojanti Edita Vaitkienė. „Jurbarke projektas nebaigtas. Liko įrengti dar tris aikšteles. Projektas turi būti baigtas iki metų pabaigos. Dabar visos jėgos mestos į Tauragę. Grįš į Jurbarką ir viską sutvarkys. Tai bus liepos gale ar rugpjūčio pradžioje“, – užtikrina E. Vaitkienė.
Konkursą projektuoti ir įrengti atliekų požeminių konteinerių aikšteles laimėjo Vilniuje registruota UAB „Strefa“. Viešojoje erdvėje nurodyta, kad bendrovėje dirba aštuoni darbuotojai. Vienoje informacijoje nurodytas vienas vadovas, kitoje – kitas. Nežinia, kuris tikras. Pagaliau, ne tai svarbu. Paskambinus į bendrovę ir paaiškinus, kokiu reikalu bei pageidavus kalbėti su vadovu, buvo atsakyta, kad sujungs „su kuo reikia“.
„Su kuo reikia“ taip pat nenorėjo konkrečiau savęs įvardyti, tik pasakė, jog visko pasitaiko, žmonės įpratę skųstis, apie Jurbarką, sakė, nieko nežinąs, o jei kas blogai padaryta, tai pataisys ir nurodė elektroninio pašto adresą redakcijos klausimams atsiųsti.
O ko čia klausti, jeigu ir taip viskas aišku. Paprašėme tik ketvirtadienį nusiųstų nuotraukų apie atliktų darbų kokybę komentaro. Jo iki vakar popiet dar nebuvome gavę.
Tuo tarpu žmonės nesupranta, kaip galima tą patį darbą daryti kelis kartus. Kuris normalus meistras šitaip darytų? O geras šeimininkas tokius nugrubnagius „meistrus“ tuojau pat išvytų. Juk ir rajono savivaldybėje pilna vyriausiųjų specialistų, ir miesto seniūnijoje ne akli. Galėtų ateiti, pasižiūrėti, kas ir kaip dirba. Atžagarių darbų paviešinimo siekiantis P. Keidūnas, įsitikinęs, kad žmonės apie tokius dalykus turi žinoti ir tik visuomenės kontrolė gali priversti valdininkus atsimerkti dėl atliekamų darbų kokybės.
Jurbarkiečiai abejoja, ar brokas nebus pataisytas tik taip, jog kaip nors ištemptų garantinį laikotarpį. Matyt, visiems būtų daug ramiau ir aiškiau, jeigu dėl atliekų surinkimo požeminių konteinerių įrengimo aikštelių darbų kokybės visuomenei butų pateikta oficiali ir išsami Tauragės TRAC, rajono savivaldybės ar rangovo informacija. Tada ir pasipiktinimo, ir įtarinėjimų dėl negerų dalykų būtų mažiau.
Gintautas Šimboras
Dabartiniais laikais rangovai įsitikinę, kad užsakovai tik trukdo jiems “įsisavinti” ES lėšas, versdami darbus atlikti kokybiškai.