Darbo rinka – nuolat besikeičianti struktūra, kurios padėtį ir pokyčius fiksuoja darbo birža. Lietuvos darbo biržos duomenimis, šalies darbo rinkoje praėjusiais 2012 metais išryškėjo teigiamų tendencijų – registruotų bedarbių skaičius sumažėjo daugiau kaip 7 proc., o ilgalaikių bedarbių – beveik perpus.
Nedarbas sumažėjo
Šiuos metus šalis pasitiko su žymiai mažesniu bedarbių skaičiumi. Lietuvos darbo biržoje 2013-ųjų sausio 1 d. buvo registruota 210,2 tūkst. bedarbių. Paskutinį kartą panašus bedarbių skaičius fiksuotas tik 2009 m. – nuo tol jis didėjo: 2010 m. perkopė 300 tūkst., 2011 m. buvo 247,2 tūkst., o nedarbo lygis siekė 11,7 proc.
Nors pernai bedarbių registruota mažiau, nedarbo lygis, palyginus su 2011 m., pakito nežymiai – š. m. sausio 1 d. bedarbiai sudarė 11,4 proc. visų šalies darbingo amžiaus gyventojų.
Ryški teigiama tendencija darbo rinkoje – kone perpus – 45,4 proc. mažiau ilgalaikių bedarbių (tokiais laikomi metus ir ilgiau ieškantieji darbo), taip pat žymiai mažėjantis jaunimo nedarbas.
Praėjusiais metais darbo birža savo duomenų bazėje turėjo 199,9 tūkst. laisvų darbo vietų, o biržos specialistai padėjo susirasti darbą 202,5 tūkst. žmonių, į aktyvios darbo rinkos politikos priemones nusiuntė 64,7 tūkst., veiklą pagal verslo liudijimus pradėjo 47,3 tūkst. gyventojų.
Metų pradžioje plūstelėjo bedarbiai
Apie Jurbarko rajono darbo rinkos padėtį ir pokyčius per metus kalbėjomės su Tauragės teritorinės darbo biržos Jurbarko skyriaus vedėja Rita Kliukiene.
Tauragės teritorinės darbo biržos Jurbarko skyriuje per 2012 m. iš viso buvo registruota 4510 ieškančiųjų darbo, iš jų 4012 bedarbių. Jų skaičius didėjo – nuo 2811 sausio 1 d. iki 3305 kovo mėnesį. „Kovo 28 d. tas skaičius pasiekė rekordišką dydį – 3333. Tai susiję su socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pokyčiais, nuo metų pradžios į biržą plūstelėjo daug anksčiau nesiregistravusių bedarbių. Per metus įsiregistravo 1152 anksčiau niekur nedirbę, o 1155 – iki įsiregistravimo nedirbę 2 ir daugiau metų, – sako Jurbarko skyriaus vedėja R. Kliukienė.
2012 m. gruodį Jurbarko skyriuje registruotų bedarbių jau buvo beveik 400 mažiau – 2942. Nors nuo birželio bedarbių ėmė mažėti, ypač didelis sumažėjimas fiksuotas spalio mėn. – 249, gruodį biržoje buvo 131 bedarbiu daugiau nei sausį. Viena to priežasčių, pasak R. Kliukienės, kad paskutinį metų ketvirtį labai daug bedarbių sugrįžo iš laikino užimtumo priemonių (viešųjų darbų, dirbusių pagal terminuotą darbo sutartį ar užsiėmusių savarankiška veikla pagal verslo liudijimą), trūko darbo rinkos politikos priemonių (įdarbinimo subsidijuojant) vyresnio amžiaus bedarbiams. Taip pat 14 proc. mažiau bedarbių įsigijo verslo liudijimus, nes tie, kurie 2011 m. naudojosi kompensacija verslo liudijimo įsigijimo išlaidoms dalinai padengti, 2012 m. jos jau nebegalėjo gauti.
Daugiau kaip pusė pernai įregistruotų bedarbių – 2219 gyveno kaimo vietovėse, 886 iš jų – moterys. Pagal kategorijas: 79 – pradedantys darbinę veiklą pagal įgytą specialybę ar profesiją, 144 absolventai, 1626 – neturintys jokio profesinio pasirengimo.
Taikė užimtumo priemones
Praėjusiais metais 1976 bedarbiai įdarbinti laikinose darbo vietose, 1132 nusiųsti į darbo rinkos programos priemones, 663 naudojosi verslo liudijimais – įvairios užimtumo priemonės taikytos net 94 proc. įregistruotų bedarbių. Šis rodiklis yra aukščiausias apskrityje (Šilalėje jis siekia 87 proc., Tauragėje – 82 proc.) ir, pasak R. Kliukienės, rodo, kad darbo biržos Jurbarko skyriaus specialistai dirba aktyviai ir intensyviai. Praėjusiais metais, palyginus su ankstesniais, labai sutrumpėjo laikas, per kurį užpildoma laisva darbo vieta. „Reikalaujama, kad darbuotojas į biržoje registruotą laisvą darbo vietą būtų surandamas vidutiniškai per 5 darbo dienas, mūsų skyriaus specialistai tą terminą žymiai sutrumpino“, – sakė R. Kliukienė.
Jurbarko skyriaus specialistai 99,3 proc. suaugusių bedarbių per 12 nedarbo mėnesių pasiūlė bent vieną iš „naujo starto“ darbo rinkoje priemonių. Šiomis priemonėmis stengiamasi išvengti ir mažinti ilgalaikį nedarbą. Tačiau, pasak skyriaus vedėjos, tarp biržos klientų yra daugybė tokių, kurie tik nori naudotis socialinėmis lengvatomis, bet neieško darbo. „Tauragės teritorinės darbo biržos atlikta apklausa parodė, kad ketvirtadalis visų bedarbių registruojasi tik dėl galimybės pasinaudoti socialinėmis garantijomis. Specialistai su jais dirba, taiko įvairias aktyvinimo priemones, kad jie sugrįžtų į darbo rinką, ir kartais pavyksta tuos užsibuvusius, įpratusius gyventi tik iš pašalpų, sugrąžinti dirbti. Be to, yra privaloma dalyvauti programose, bedarbis turi galėti ir norėti dirbti. Jei pasiūlymo atsisako, pusei metų netenka bedarbio statuso, vadinasi, ir lengvatų bei išmokų“, – sakė Jurbarko skyriaus vedėja.
2012 m. Jurbarko skyriuje registruoti 882 jauni, iki 25 m., bedarbiai. Jų aktyvinimo rodiklis siekė net 86,6 proc. įdarbinant ar nusiunčiant dalyvauti aktyviose darbo rinkos priemonėse, 97,1 proc. jaunuolių „naujo starto“ priemonės pasiūlytos per 4 nedarbo mėnesius.
Laisvas vietas užpildė birža
Darbo biržos Jurbarko skyriuje per metus įregistruotos 1825 laisvos darbo vietos. 99,3 proc. laisvų darbo vietų užpildyta biržos siųstais darbuotojais. Didžiausia pardavėjų, virėjų paklausa, daug galimybių įsidarbinti turėjo traktorininkai ir tarptautinio krovinių pervežimo vairuotojai, statybininkai. Daugiausia darbo vietų registravo uždarosios akcinės bendrovės „Eglėšakis“, „Vers deko“, „Klasmann-Deilmann Laukėsa“, „Ateities projektas“, „Jurbarko duona“, A. Žilinskio ir ko UAB, M. Stankevičiaus firma „Manvesta“, VšĮ „Kretingos maistas“.
Daugiausia Jurbarko rajono gyventojų, Tauragės teritorinėje darbo biržoje registruotų bedarbių, neterminuotai, be papildomų subsidijų iš biržos įdarbino A. Žilinskio ir ko UAB – 32 asmenis, M. Stankevičiaus firma „Manvesta”– 29, UAB „Jurbarko duona”– 23, ŽŪB „Agrowill Jurbarkai”–21, UAB „Ateities projektas“–14.
Bendradarbiaujant su Tauragės teritorine darbo birža praėjusiais metais Jurbarko rajono įmonės dalyvaudamos biržos inicijuojamuose Vietinių užimtumo iniciatyvų projektuose įsteigė 11 naujų darbo vietų ir įdarbino į jas registruotus biržos klientus: IĮ „Pas Daivutę“ – 5, UAB „Jurmelsta“– 3, D. Girdausko IĮ – 2, IĮ „ZTS“ – 1. Šiose įmonėse įdarbinti kirpėjai, virėjai, barmenai–padavėjai, autošaltkalviai, kepėjai, darbininkai. Naudojant finansavimą iš Užimtumo rėmimo fondo pagal darbo vietų steigimo subsidijavimo priemonę siuvėjos darbo vieta įsteigta UAB „Ogiseta“.
Nors Lietuvos darbo birža džiaugiasi teigiamomis tendencijomis, Prezidentė Dalia Grybauskaitė išreiškė nepasitenkinimą biržų veikla. Tauragės teritorinės darbo biržos Jurbarko skyriaus vedėja R. Kliukienė mano, kad darbo birža ir negali išspręsti visų šalies nedarbo problemų. Birža nesteigia darbo vietų, o tik padeda jas užpildyti vykdydama įvairias priemones, skirtas ir bedarbiams, ir darbdaviams. „Tačiau darbo vietų trūksta, jos nėra aukštos kokybės ir ypač jauni žmonės dažnai nėra patenkinti, neretai ir pirma darbovietė nepateisina jų lūkesčių, todėl darbo rinkoje sunku įsitvirtinti“, – mano R. Kliukienė.
Danutė Karopčikienė