Spalio mėnesį minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Spalio 6 dieną Lietuvos asociacija „Gyvastis“ organizuoja prasmingą iniciatyvą – žvakučių uždegimą skirtą organų donorams pagerbti. Šiemet ši iniciatyva vyko 48 Lietuvos miestuose. Jurbarke – taip pat.
Šiais metais Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena minima spalio 14 d.
Organų donorų pagerbimas uždegant jiems žvakeles, Lietuvos asociacija „Gyvastis“ iniciatyva organizuojamas jau 10-ą kartą.
Šios iniciatyvos tikslas – pagerbti visus organų donorus, nes gyvo ačiū jiems ištarti negalime. Garsiai padėkoti donorų artimiesiems, kurie sunkią akimirką prisiminė ir išpildė donoro valią. Taip pat skleisti žinią visuomenei apie organų donorystę.
Mūsų vizija – raudonų, širdies forma sustatytų žvakučių liepsnos degs už organų donorus visuose Lietuvos miestuose, miesteliuose, kaimuose.
Organų donorystė – tai žmogaus savanoriškas ir neatlygintinas organų dovanojimas kitam žmogui. Tokį kilnų sprendimą žmogus gali priimti būdamas gyvas – dovanoti vieną inkstą ar dalį kepenų, pasirašyti sutikimą organų donorystei po savo mirties.
Visoje Europoje organų donorų trūksta, pacientų, kuriuos galėtų išgelbėti organo transplantacija, yra žymiai daugiau nei yra sutinkančių juos dovanoti. Todėl organų donorystės temai skiriamas didelis dėmesys, kad žmonės žinotų, kokia kilni, svarbi, prasminga ir reikalinga ji yra.
Iš viso per 53 metus (nuo 1970 metų) donorais tapo 2005 žmonės.
Iniciatyvos organizatoriai, gyvastiečiai ir jiems talkinantys savanoriai visada paaiškina ir atsako į klausimus šia tema. Taip jie išreiškia savo dėkingumą už gautą organą ir už atliktą transplantaciją.
Kas yra „Gyvastis“?
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ – vienintelė nevyriausybinė organizacija, vienijanti organų transplantacijos laukiančius ir su persodintais organais gyvenančius žmones. Taip pat tuos, kurie serga inkstų (nefrologinėmis) ligomis, jų artimuosius, medikus.
Asociacija įsteigta 1993 m., siekiant suburti sergančiuosius sunkiomis inkstų ligomis, padėti vieni kitiems bei bendromis jėgomis siekti efektyvesnio gydymo, teikti savitarpio pagalbą sergantiesiems ir jų artimiesiems, bendradarbiauti su medikais.
Faktai:
Lietuvoje organų transplantacijos atliekamos jau 54 metus (nuo 1970 m.). Per visus šiuos metus Lietuvoje buvo 2005 donorai. Pagerbdami kiekvieną organų donorą, „Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ nariai Vilniuje Katedros aikštėje degs lygiai tokį pat skaičių žvakučių.
Lietuvoje šiuo metu gyvena su persodintu donoro organu daugiau kaip 1000 žmonių.
Kasdien organų ir audinių transplantacijos Lietuvoje laukia daugiau kaip 400 žmonių, iš jų apie 24 –vaikai.
Laukiančiųjų transplantacijos skaičius 2023 m. rugsėjo 27 dienai:
• Inksto laukia – 139
• Kasos ir inksto komplekso 2
• Širdies 57
• Plaučių 5
• Širdies ir plaučių komplekso 2
• Kepenų 96
• Ragenos 157
Pasirašyta donoro kortelių 46 114, iš jų VYRAI – 33 %, MOTERYS – 67 %.
Amžius: daugiausiai pasirašiusiųjų yra 18-30 metų amžiaus (24 078)
• Lietuvoje atliekama transplantacijų:
Daugiausiai transplantuojama inkstų – apie 100 per metus.
Šiais metais (iki rugsėjo 1 d.) atlikta transplantacijų:
• Inkstų – 52, iš jų iš gyvo donoro (artimo asmens) – 2
• Širdies – 7
• kepenų – 18
• ragenų– 38
• Plaučių–0.
• Potencialių donorų skaičius per metus būna apie 100, iš jų tampa donorais – apie 50. Šiais metais potencialių donorų buvo 73, iš jų tapo donorais 27.
• Viena iš reikšmingų priežasčių, kodėl potencialus donoras netampa efektyviu donoru – nesutinka artimieji. Tai yra kas trečio potencialaus donoro atveju.
O viena dažniausių priežasčių, kodėl artimieji nesutinka paaukoti mirusiojo organų – jie nežino, ką apie tai galvojo jų artimasis, būdamas gyvas. Tai rodo, kaip svarbu ne tik turėti donoro kortelę, bet apie savo apsisprendimą po mirties dovanoti organus transplantacijai pasikalbėti su savo artimaisiais. Būtent jie, artimieji, dėl donorystės tars lemiamą žodį gydytojams.