Aštuoniolikmetė Aistė Ambrasaitė prisistato esanti aktyvi savanorė, organizacijų ,,Jurbarkas gyvas“ ir Jurbarko dekanato „Caritas“ narė. Tai būtų tik savotiška anketa pažinties pradžiai, nes pokalbis su Aiste atveria jos požiūrį ir patirtį ieškant savęs, einant pažinimo ir bendrystės keliu.
Pradžia
Savanorišką veiklą Aistė pradėjo asociacijoje „Jurbarkas gyvas‘‘, o dalyvaudama mainų projekte, kurį visoje Lietuvoje vykdė katalikiška organizacija „Caritas“, ji išbandė veiklą ir šioje labdaringoje organizacijoje. Ten teko susitikti su senjorais ir kalbėtis apie informacinių technologijų problemas.
„Aš visada gerai sutariau su savo seneliais, man lengvai sekėsi ir patiko bendrauti su senjorais, todėl aš pradėjau veiklą ir „Carite“. Čia mes ne tik bendraujame su senjorais, bet ir vykdome kitokias veiklas – renkame paramą Ukrainai, vargstančiųjų dieną gaminam sriubą ir dalinam vargstantiems, lankom senelius, organizavome stovyklą vaikams, keliaujame, lankome „Carito“ organizuojamus renginius ir savanoriaujame juose.“
Aistė pripažįsta, kad savanorystė ją labai pakeitė – iš nedrąsios, tapo aktyvia, nebijančia imtis lyderės vaidmens. „Esu už tai labai dėkinga savanorystei. Aš bendrauju su žmonėmis, užsiimu veiklomis, kuriomis gal būčiau net nedrįsusi užsiimti, kartais patenku į labai įvairias netikėtas situacijas, iš kurių reikia išradingai ieškoti išeities. Tai tikra asmeninio augimo mokykla“.
Jurbarko dekanato „Carito“ koordinatorė Alma Busch taip pat pasidžiaugė Aistės aktyvumu, imlumu ir gabumais: „Neseniai pradėjusiame veiklą Senjorų klube Aistė atsiskleidė kaip puiki lyderė, suvienijo komandą ir kartu su kitais savanoriais organizavo ir savarankiškai vedė susitikimą su senjorais.“
Aistę pastebėjo ir Kauno arkivyskupijos „Carite“, todėl jai buvo pasiūlyta vykti į Europos jaunimo forumą Graikijoje, kurį rengė ši tarptautinė katalikiška organizacija.
Atradimai
Forume galėjo dalyvauti ne jaunesni nei 18 metų „Carito“ savanoriai, mokantys anglų kalbą. Reikalavimus Aistė atitiko: ,,Iš Lietuvos vyko tik 4 savanoriai ir 4 lydintys asmenys, Lietuvos „Carito“ darbuotojai. Aš esu iš mažo miestelio, todėl manau, kad tai buvo didžiulė galimybė man.‘‘
Jaunojo Carito forumas „Briding the hearts, building hope“ (Jungti širdis – kurti viltį) sukvietė jaunimą iš 20 Europos šalių su tikslu suburti savanorius ir padėti jiems perprasti Carito vertybes: brolybę, solidarumą, tvarumą, žmogiškumą, dalyvavimą, labdaringumą. Jaunimas susirinko tobulinti savanorystės įgūdžių, gauti naujų žinių ir pasidalinti patirtimi. Smagu buvo pažinti vieniems kitus, užmegzti naujus ryšius su bendraminčiais iš kitų šalių.
Jaunojo Carito forumas vyko 4 dienas, sesijose ir kūrybinėse dirbtuvėse buvo analizuojama kiekviena Carito vertybė, taip pat buvo skirtas dėmesys paties savanorio psichinei sveikatai, jo gerovei, perdegimo prevencijai.
„Sesijose dirbome komandose, gaudavome įvairių užduočių, aiškindavomės įvairius klausimus. Vėliau padarytas išvadas pristatydavome kitoms grupėms ir taip dalijomis patirtimi ir idėjomis“,– sakė Aistė.
Antrąją forumo dieną vyko į Atėnus, lankėsi dviejuose Carito centruose, kurie įgyvendina įvairius projektus pabėgėliams, padėdami jiems integruotis į visuomenę ir įgyti savarankiškumą. Graikijoje pabėgėlių problema labai aktuali, daug jų plūsta per Viduržemio jūrą iš Afrikos, ir savanorių pagalba šioje srityje yra labai svari.
„Labai patiko orientavimosi varžybos, taip pat grupelėse ruošėme vaidinimus. Buvo skirta laiko ir pasigrožėti Graikijos gamta – kalnais, šilta jūra“, – įspūdžiais dalijasi Aistė.
Mergina sako pajautusi, kokie motyvuoti savanoriai, kiek daug pasiruošę padaryti, kad pasaulis tiesiog būtų geresnis. „Jaučiausi esanti tarp savų. Forume buvo saugu ir labai jauku, nes iš karto pajutau – čia nebus pykčių, konfliktų“, – pasakoja mergina.
Bendrystė
Didžiausiu įspūdžiu, parsivežtu namo, ji įvardija bendrystę, galimybę pažinti kitas kultūras ir, atstovaujant Lietuvai, kuo daugiau papasakoti apie savo šalį.
Forume gvildeno temą, kaip įtraukti jaunimą į labdaringas veiklas. Kolegos iš kitų šalių pasidalijo labai naudinga patirtimi – buvo įdomu ir labai aktualu.
„Jaunimas Jurbarke dar tik pradeda įsijungti į savanoriškas veiklas, gera pradžia yra, bet mūsų dar nedaug. Todėl norėtųsi didesnio aktyvumo. Jau bandėme įgyvendinti kelis projektus, siekdami į Carito veiklą įtraukti daugiau bendraamžių, organizavome atvirų durų dienas, tačiau mums nesisekė taip gerai, kaip norėjosi. Dabar turiu idėjų, ką galime padaryti, kad jaunimas aktyviau dalyvautų labdaringoje veikloje. Planuojame lankyti mokyklas, pristatyti tai, ką mes, savanoriai, darome, dalintis kelionių įspūdžiais ir kviesti prisijungti prie vykdomų projektų“, – sakė Aistė.
O dabar ji laukia savanorių iš Vilniaus ir Kauno, su kuriomis kartu dalyvavo forume Graikijoje, atvykstant į Jurbarką. Savanoriškoje veikloje Aistė sakosi atradusi save ir puikias galimybes tobulėti, todėl džiaugtųsi kiekvienu, panorusiu išbandyti įvairias veiklas, susirasti naujų draugų, keliauti, o svarbiausia – būti naudingam ir daryti prasmingus darbus.