Stebint Lietuvoje augantį sergamumą kokliušo infekcija, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) epidemiologė Daiva Razmuvienė sako, kad ši liga daugiausia plinta tarp vaikų. Pasak jos, tai lemia nepakankamos vakcinavimo apimtys.
„Vakar dienos duomenimis, kokliušo turime 600 atvejų, didžioji dalis sergančių – vaikai iki 17 metų“, – LRT radijui teigė NVSC epidemiologė, pažymėdama, kad apie 30 proc. jų sudaro maži vaikai, kuriems ši infekcija ypač pavojinga.
Ji atkreipia dėmesį, kad sergamumo šia infekcija pakilimai stebimi kas 3–5 metus, bei primena, kad kokliušas yra valdomas skiepais. Vis tik, pasak jos, statistika rodo, kad skiepijimo apimtys nuo šios infekcijos yra per mažos.
„Pasižiūrėjus į mūsų statistiką, kokios skiepijimo apimtys yra vaikų, kurie iki 2 metų paskiepijami jau keturiomis dozėmis, toliau skiepijami 6–7 metų ir 15–16 metų, skiepijimo apimtys kai kuriose savivaldybėse tikrai nesiekia nei 80 proc., bet yra ir mažesnių dar skaičių“, – nurodė ji.
D. Razmuvienė taip pat pažymi, kad išaugęs sergamumas šia infekcija fiksuojamas ne tik Lietuvoje, bet ir visose Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalyse.
Kokliušas – tai infekcinė bakterinė liga, pažeidžianti kvėpavimo takus. Ją sukelia bakterija, aptinkama užsikrėtusio asmens burnoje, nosyje ir gerklėje.
Kokliušo inkubacinis periodas trunka 5–21 dieną (dažniausiai 7–10), bet gali užsitęsti iki 42 dienų. Ligai būdingi bendri peršalimo simptomai, kosulio priepuoliai, sukeliantys vėmimą ar netgi kvėpavimo sustojimą.
Infekcija labai greitai plinta artimo kontakto metu, žmogui kosėjant, čiaudėjant.