Jurbarko kultūros centro folkloro ansamblis „Imsrė“ balandžio 26–28 d. lietuviškas sutartines pristatė tarptautiniame folkloro festivalyje Brianske. Rusijos publiką sužavėjo unikaliausio žanro lietuvių liaudies kūriniai ir autentiškas jų atlikimas, o žiuri, vertinusi net trisdešimties festivalio dalyvių pasirodymus, „Imsrei“ skyrė pirmąją vietą.
Folkloro festivalis „Krasnaja gorka“ („Raudonasis kalnelis“) Rusijos mieste Brianske pasižymėjo dalyvių gausa – trisdešimt kolektyvų iš įvairių Rusijos regionų, iš posovietinių Tadžikijos, Armėnijos ir Azerbaidžano, Ukrainos, Moldovos ir kitur. Birutės Bartkutės vadovaujama jurbarkiškė „Imsrė“ Brianske buvo pirmasis lietuvių folkloro kolektyvas, kurį festivalio rengėjai nusižiūrėjo Moldovoje ir pasikvietė pas save.
Tris dienas vykusiame festivalyje „Imsrė“ kartu su kitais kolektyvais dalyvavo koncertuose – du jų vyko prie monumentų Antrojo pasaulinio karo aukoms ir mūsiškės dainininkės atliko karo balades ir sutartines. Didysis koncertas surengtas J. Gagarino vaikų ir jaunimo kultūros centre, „Imsrė“ buvo paruošusi rusų liaudies dainą, o festivalio rengėjai Briansko folkloro kolektyvo „Krasnaja gorka“ vadovei įteikė aukštaitišką vestuvinį sodą.
Festivalio spaudos konferencijoje „Imsrės“ vadovę apipylė klausimais, kaip lietuviai išsaugojo unikalų folklorą. „Pasakojau apie Dainų šventes ir jose folklorui skirtas dienas, apie respublikinį konkursą „Tramtatulis“, apie šventę „Vieversiukas ant dirvono“ ir apie vaikų folkloro kolektyvų vasaros stovyklas „Mikutis“, – sakė B. Bartkutė. „Imsrės“ vadovė turėjo papasakoti ir apie Lietuvos etnografinius regionus, mat visi domėjosi, kodėl ansamblietės vilki skirtingus kostiumus.
Jau po pirmojo pasirodymo komisija, kurioje buvo Maskvos konservatorijos ir Valstybinio kino ir meno universiteto profesoriai, menotyros daktarai, jurbarkiškes išgyrė už autentiškumą, natūralų garsą, nes buvo festivalyje ir pagal fonogramą folklorą atliekančių atlikėjų, taip pat – už sceninę kultūrą ir eleganciją.
„Jiems įdomus mūsų folkloras, ypač sutartinės, kaip mes dainuodamos jas išvaikščiojam. Komisijos nariai žinojo, kad lietuvių sutartinės įrašytos į UNESCO paveldo sąrašą, bet, ko gero, nebuvo jų girdėję, – pasakojo „Imsrės“ vadovė.– Pirmoji vieta mums buvo ir džiugi, ir netikėta, nes važiuodamos net nežinojome, kad dalyvausime konkurse, juk ir dalyvio mokesčio, kurį mokėjo kiti festivalio kolektyvai, nebuvome sumokėjusios.“
Brianskas – didelis Rusijos miestas prie sienos su Baltarusija, ten tebestovi didžiuliai tautų vado paminklai ir didingi monumentai. Kelionė buvo tolima, aplenkiant Baltarusiją, kad nereikėtų šios šalies vizų, apie 1200 km, autobusu – ne itin komfortabili, kaip ir nakvynės sąlygos toli už miesto pionierių stovykloje, pažįstamos iš dar netolimos praeities. Tačiau misija kilni – pristatyti autentišką savo krašto kultūrą, todėl B. Bartkutė dėkoja visiems tai supratusiems ir finansiškai parėmusiems ansamblio kelionę.
O birželio pabaigoje „Imsrė“ sulauks svečių iš Rusijos ir birželio 29–liepos1 d. Jurbarke vyksiančio festivalio „Ant vandens“ žiūrovai galės pasimėgauti rusų folkloru, atliekamu ansamblio „Krasnaja gorka“ iš Briansko.
Danutė Karopčikienė