Kiek daugiau nei metus internete veikianti svetainė www.beseselio.lt davė apčiuopiamų rezultatų kovojant su šešėline ekonomika – Lietuvoje jau uždaryta 300 „taškų“, kuriuose buvo nelegaliai prekiaujama alkoholiu, tabako gaminiais ir degalais. Nors svetainė tapo pagalbininke ir Jurbarko policijai, pareigūnai tikina, kad realios naudos – nedaug, nes pateikta informacija dažnai būna netiksli, o visos piliečių nurodomos vietos žinomos, jose prekiaujantys asmenys – bausti.
Interneto svetainėje kiekvienas gyventojas gali pranešti apie nelegalios prekybos alkoholiu, tabako gaminiais ar degalais vietas. Tinklalapyje žemėlapyje fiksuojami nelegalios prekybos taškai, kuriuos nustatyti padėjo sąmoningi gyventojai, nepritariantys šešėlinei ekonomikai.
VšĮ „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys džiaugiasi rezultatais: jau sulaukta 5038 pranešimų apie 1721 veikiantį „tašką“. Perdavus šią informaciją policijai beveik 300 „taškų“ uždaryta, o nelegalia prekyba vertęsi asmenys nubausti.
Informacija – žinoma
Kalbėdamas apie projektą Jurbarko r. policijos komisariato viršininkas Aivaras Dumčius atvirauja, kad piliečių informacija naudinga, tačiau dažniausiai ji policijai jau žinoma. Pasitaiko atvejų, kai pranešimai būna netikslūs.
„Visos žemėlapyje pažymėtos vietos mums žinomos, baudėme nelegalius prekeivius. Tačiau dalies vietų patikrinti neįmanoma, nes žemėlapis nėra labai tikslus. Tokiais atvejais padeda, jei vietą žymintis žmogus prie pastabų užrašo tikslų adresą, nurodo prekiaujančius asmenis“, – sakė viršininkas.
Dalis apie nusikalstamą prekybą pranešančių žmonių nesinaudoja internetu, o kreipiasi tiesiai į policiją. Nuo metų pradžios Jurbarko r. policijos komisariato pareigūnai sulaukė dvylikos tokių pranešimų. Dauguma jų – apie kaimuose parduodamą naminę degtinę ir nelegalius rūkalus.
„Dažnai tokių pranešimų sulaukiame iš moterų, kai nusibosta, kad kažkas nuolat girdo jų vyrus. Žmonės bando įvairiais būdais kovoti su alkoholizmu kaimuose. Svarbu, kad jie žinotų, jog policijai gali pranešti apie visus nusikaltimus, o pareigūnai sureaguos ir tikrins“, – sakė A. Dumčius.
Padeda kontroliuoti
Pasak Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus viršininko Ramūno Matonio, policija visuomet stengiasi operatyviai reaguoti į piliečių pranešimus apie nelegalią prekybą. „Labai gerai, kad visuomenė nėra abejinga ir praneša apie pastebėtą nusikalstamą veiką. Tinklalapis yra papildoma pagalba policijai kovoti su šešėliu“, – sako R. Matonis.
Policijos atstovo teigimu, ši pilietinė iniciatyva prisideda ne tik prie šešėlio tramdymo, bet kontroliuoja ir tuos vietos pareigūnus, kurie nenoriai tikrina kai kuriuos taškus. Svetainėje nuolat atnaujinama informacija priverčia juos labiau stengtis.
„Jei paaiškėja, kad kuriame nors rajone, kaip teigia policijos pareigūnai, jokia nelegali prekyba nevyksta, tačiau matome, kad internete ten ir toliau žymimi „taškai“, mes pasiunčiame tyrimą atlikti kitą policijos pareigūną – kad patvirtintų arba išsklaidytų kilusius įtarimus“, – paaiškina R. Matonis.
Tačiau kova su klestinčia šešėline prekyba nėra lengva – pareigūnams surengus operaciją „taške“ neretai pavyksta sulaikyti ir nubausti tik statytinius, iš kurių net baudų neįmanoma išieškoti, nes jie neturi jokio oficialaus pajamų šaltinio ar turto.
Prisikasti prie pačių nusikalstamo verslo organizatorių, pasak policijos atstovo, gerokai sunkiau, todėl ne tokie reti atvejai, kai skyrus baudą ar sulaikius „taške“ prekeivius po kiek laiko vėl nelegaliai prekiaujama netgi toje pačioje vietoje.
Lukas PILECKAS