Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos mokiniai ir mokytojai jau trečius metus dalyvauja programoje „Mokyklos – Europos Parlamento ambasadorės“ (MEPA) ir puikiai įrodo, kad politika yra įdomu. Aktyvumas ir entuziazmas atnešė didžiulį atlygį – antrą kartą laimėtą kelionę į Europos Parlamentą Strasbūre.
Misija – daugiau nei pamokos
„Labai nudžiugom, sužinoję, kad galėsime važiuoti. Vadinasi, dirbame reikiama linkme, esam įvertinti. Tai skatina ir toliau aktyviai dirbti“, – sėkmę vertina mokytoja Edita Černiauskienė.
MEPA programa Lietuvoje vykdoma nuo 2016 m., o jos tikslas – ugdyti jaunuosius europiečius, supažindinti juos su Europos Sąjungos veikla ir paskatinti tapti aktyviais piliečiais. Jurbarko gimnazistai savo mokykloje ne tik parengė stendą apie Europos Sąjungą, bet ir organizavo integruotas pamokas, Europos dienos renginius, Vasario 16-osios, Kovo 11-osios paminėjimus ir pasodino ąžuoliuką.
Be to, praėjusiais metais jie su-rengė protmūšį Jurbarko kultūros centre ir bendradarbiavo su šaulių organizacija. „Į šį renginį buvo at-vykęs tuometinis krašto apsaugos viceministras“, – prisiminė gimnazistas Titas Šepetis.
Mokytojų Linos Maskolaitienės ir Editos Černiauskienės iniciatyva pradėtas bendradarbiavimas su ki-tomis Lietuvos mokyklomis, kurios jau turėjo dalyvavimo MEPA programoje patirties. „Dalyvaudami šioje programoje turime įvykdyti per metus keletą veiklų. Mokslo metų gale užpildome ataskaitą ir tada mūsų veiklos yra vertinamos. Kuo daugiau taškų gauname, tuo didesnė galimybė laimėti kelionę į Europos Parlamentą. Iš Lietuvos važiavo 30 mokyklų atstovai, iš Jurbarko gimnazijos – trys vyresnieji ambasadoriai – mokytojos Augustė Vabalienė, Edita Černiauskienė, Lina Maskolaitienė ir 8 jaunesnieji ambasadoriai gimnazistai“, – pasakojo mokytoja E. Černiauskienė.
Į Strasbūrą
Atvykus į Europos Parlamentą laukė rimti išbandymai – griežta apsauga, didinga posėdžių salė ir diskusijos, kuriose gimnazistai turėjo progą pasisakyti aktualiomis temomis. Viena iš diskusijų – apie skurdą ir socialinę atskirtį – buvo ypač intensyvi. Mokiniai ne tik dalijosi įžvalgomis, bet ir balsavo dėl Europos teisės aktų pakeitimų. „Pasijutome kaip tikri parlamentarai!“ – džiaugėsi Saulius Sukurys, kuriam buvo suteikta galimybė pasisakyti Europarlamente.
Ne ką mažiau įspūdingas buvo bendravimas su Europos Parlamento vicepirmininku Nicolae Stefanuta bei dalyvauti interviu su Danai Papadopoulou, Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto atstovu.
„Buvo labai malonu žinoti, kad atkreipiamas dėmesys į tai, kas svarbu jaunimui“, – sakė S. Sukurys. O renginio pabaigoje – netikėta pramoga: visi susirinko dainuoti specialiai sukurtos dainos apie ES vertybes!
Kelionė į Strasbūrą neapsiribojo vien politika – gimnazistai aplan-kė Varšuvą, Prahą, Drezdeną ir Vroclavą. „Labai didelį įspūdį paliko freska Šv. Petro bažnyčioje Strasbūre „Europos tautų žygis prie kryžiaus, kur vaizduojamas Europos kelias į krikštą, ir ten pavaizduota Lietuva“, – dalijosi įspūdžiais T. Šepetis.
Patirtis
Gimnazistai išvyką į Strasbūrą apibūdina trumpai, bet aiškiai – įspūdžiai, intensyvumas, patirtis, verta, kartosim. Kai kurie į MEPA renginius vyksta nebe pirmą kartą ir pastebi, kaip tokios patirtys keičia požiūrį. „Pernai dar nedrįsome pasisakyti, bet šiemet jau aktyviai dalyvavome diskusijose ir balsavome!“ – pasakojo T. Šepetis. Jis taip pat pridūrė, kad tokios patirtys labai praverčia tobulinant anglų kalbos žinias, tenka išgirsti ir išmokti specifinių terminų, diskutuoti apie politiką.
„Apie politiką daug nežinau, todėl man buvo labai puiki galimybė sužinoti daug naujų dalykų. Bendravome ir su atvykusiais iš kitų šalių renginio dalyviais. Labai malonu, kad visos diskusijos, iškelti klausimai buvo užfiksuoti“, – dalijosi įspūdžiais S. Sukurys
Kotryna Kiudytė sakė, kad kie-kvienam rekomenduotų išbandyti dalyvavimą MEPA programoje. „Nereikia bijoti, o bebūnat šio-je programoje galima daug ką sužinoti, įgyti patirties“, – sakė gimnazistė.
Gimnazistai neketina sustoti. Jie atrado programėlę, leidžiančią organizuoti Europos Parlamento darbo simuliacijas mokyklose ir jau tris kartus ją išbandė. „Labai įsitraukėme, net per pertraukas nenorėjome nutraukti diskusijos. Tai labai smagus ir nenuobodus būdas mokytis“, – džiaugėsi T. Šepetis.
Be to, dalyvavimas MEPA pro-gramoje leidžia mokiniams susi-pažinti su bendraamžiais iš kitų Lietuvos miestų. „Į Strasbūrą va-žiavome su kitų mokyklų koman-domis. Mokiniai susipažino su Aly-taus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos ir Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazi-jos mokiniais. Praėjusiais metais užmezgėme draugystę su Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazija ir planuojame organizuoti bendrą edukaciją“, – pasakojo mokytoja L. Maskolaitienė.
Ligita GRAŽULEVIČIENĖ