Jurbarkas vakar plojo „Vaivorykštei“ – vaikų ir jaunimo teatrui, kuris visada turi ką pasakyti žiūrovui. Naujasis „Vaivorykštės“ spektaklis „Dorieji?“ įtaigia teatro kalba byloja ne vien apie jaunimo problemas.
Jurbarke „vaivorykštukų“ vaidinimas turbūt neretai vertinamas subjektyviai, nes jie – savi, mūsiškiai – vienų draugai, kitų broliai ir seserys, vaikai, mokiniai. Bet nekaltinkime savęs, nes „Vaivorykštė“ ir svetur, respublikiniuose bei tarptautiniuose teatrų festivaliuose, pelno geriausius įvertinimus. Ir ankstesnės, ir ši, dabartinė trupė, kuri pastatė jau trečią spektaklį.
Pradėję vaikiškomis „Baubokiškomis istorijomis“, „Pagalboje iš dangaus“ jie jaunatviškai linksmai kalbėjo apie pareigą ir prasmę ruošti namų darbus. Trečiasis spektaklis – „Dorieji?“ labai rimtai kalba apie rimtas problemas, apie kurias, jaunųjų aktorių įsitikinimu, tylėti negalima.
Dramos „Dorieji?“ tema – šeimos, patekusios į religinės sektos pinkles, sudėtingi tarpusavio santykiai. „Labai sunkiai ir atsargiai dėliojome tą temą, – pripažįsta režisierė Birutė Šneiderienė. – Pirmą kartą keliame su sektomis susijusias problemas, tačiau manome, kad tai ne tik įdomu, bet ir aktualu.“
Statyti spektaklį pagal britų rašytojo Roberto Svindelso knygą „Bjaurius“ pasiūlė teatro jaunimas. Pagrindinį mergaitės Mortos vaidmenį atlieka Urtė Laurinaitytė. „Spektaklyje esu skriaudžiama. Nei namie, nei mokykloje negaliu būti savimi, nors esu kaip visi – noriu mylėti, bendrauti, bet mano šeima priklauso sektai, o aš turiu paklusti tėvams, kitaip mane muša“, – pasakojo prieš repeticiją pagrindinio vaidmens atlikėja.
Mortos tėvą vaidina Tadas Radišauskas. „Spektaklyje mano personažas yra įtikėjęs į sektą, tačiau tuo vaidmeniu noriu pasakyti, kad jaunimas neįsitrauktų į sektas, kurios tampa priklausomybe ir net skatina savižudybes. Ruošdamasis spektakliui aš tiek visko prisiskaičiau, kad supratau, kaip tai pavojinga“, – sakė Tadas.
Raimondas Kiltinavičius, vaidinantis „dorųjų“ sektos vadovą, mano, kad jaunam žmogui kyla daug pagundų ir pavojų, o atsparumo gali įgyti tik pasidomėjęs įvairiais tau brukamais dalykais – kuo daugiau žinosi, tuo lengviau bus atsirinkti. Šis „Vaivorykštės“ spektaklis pagilins žinias, o gal paskatins plačiau pasidomėti sektomis, kurios siūlosi padėti žmogui ieškant tiesos, bet dažniausiai tik manipuliuoja juo, ypač vaikais ir paaugliais.
Vieną iš „dorųjų“ vaidinantis Darius Kucinas sakė: „Man įdomus tas vaidmuo, nes juo galiu įrodyti, kad sektos kaip skėriai – užpuola ir įtraukia“. Justė Juškevičiūtė mano, kad jai sektantės vaidmuo teko todėl, kad sugeba susikaupti – vaidinant neigiamą personažą tai būtina.
Arnas Ašmonas ir Justė Jurkšaitytė vaidina mokinius, kurie šaiposi iš klasiokės Mortos, nes ji – kitokia. „Paaugliai turi savo standartus, ir kas jų neatitinka, būna atstumtas“, – aiškina situaciją spektaklyje Alina Levgardaitė.
Bet… jei taip nebūtų gyvenime, nebūtų taip ir spektaklyje. „Dorųjų?“ mokiniai skriaudžia ir naujoką Luką, kuris drįsta užtarti Mortą. „Reikia pažinti žmogų, o ne jį smerkti“, – sako Mortą vaidinanti Urtė, o Juozas Mačieža primena liaudies išmintį: „Sutinka pagal rūbą, palydi pagal protą.“
Tokias mintis apie spektaklį dar gerokai prieš jo premjerą Jurbarke išsakė kai kurie vaivorykštiečiai. Turbūt žiūrovai vakar pamatė ir kur kas daugiau, nes „Dorieji?“ – daugiaprasmis ir daugiaproblemis spektaklis.
„Vaivorykštės“ premjerą vakar žiūrėjo ne tik jurbarkiečiai, bet ir kitų mokyklų mokiniai – didelį jų būrį iš visų rajono kampelių atvežė Jurbarko LIONS klubas. Režisierė Birutė Šneiderienė norėtų, kad naująjį spektaklį teatras parodytų visose rajono mokyklose. Šiandien „Vaivorykštė“ su naujuoju pastatymu dalyvauja teatrų festivalyje „Nenuoramos“ Ukmergėje ir nekantriai laukia respublikinės apžiūros, kuri kovo pradžioje vyko Šakiuose, rezultatų.
patiko labai:),