Pirmadienį į tris Lietuvos kariuomenės dalinius atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atvyko nauja grupė Lietuvos kariuomenės savanorių ir šauktinių. Rugsėjo 21 d. maždaug 600 jaunuolių, tarp jų 15 merginų, tarnybą pradėjo LDK Kęstučio mechanizuotajame pėstininkų batalione Tauragėje, LDK Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione Marijampolėje ir LDK Gedimino štabo batalione Vilniuje.
Dauguma tarnybą pradėjusių jaunuolių užsirašė atlikti ją savanoriškai ir pareiškė norą tarnauti būtent šiuose batalionuose. Į juos jaunuoliai atvyko iš įvairių rajonų: Kauno, Jurbarko, Tauragės, Molėtų, Marijampolės, Alytaus, Šiaulių, Vilniaus. Karių amžius nuo 18 iki 34 metų.
Į LDK Kęstučio mechanizuotąjį pėstininkų batalioną Tauragėje prisistatė apie 400 naujų karių, tarp jų – 24 jurbarkiečiai – 23 vaikinai ir viena mergina. Per 300 naujai iškeptų „Geležinių vilkų“ – savanoriai. Kiti – šių metų šauktinių sąraše buvę ir norą pirmumo tvarka atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pareiškę vaikinai.
Sekė brolio pėdomis
Miglė Kumpikaitė iš Paskynų į kariuomenę savanore užsirašė rugpjūčio 24 d. Tą pačią dieną, kai į LDK Butigeidžio dragūnų batalioną išvyko jos brolis Armandas. Merginai tik rugpjūtį suėjo aštuoniolika.
„Atvažiavome išlydėti brolio. Pasižiūrėjau, pagalvojau ir tą pačią dieną užpildžiau prašymą. Buvau nusprendusi po mokyklos baigimo kol kas niekur nestoti, todėl pasinaudojau galimybe ateiti į kariuomenę. Jei patiks, manau, bandysiu pasilikti“, – sakė Miglė.
Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnaziją šiemet baigusi abiturientė tikina, kad pirmoji diena kariuomenėje buvo kupina tik teigiamų įspūdžių – labiausiai patiko skanus maistas bei draugiški seržantai.
„Namiškiai ir brolio, ir mano apsisprendimui pritarė, palaikė. Mama net sakė, kad jei galėtų ir pati eitų į kariuomenę“, – juokėsi mergina.
Nors kareivinėse merginų gyvenamosios ir buitinės patalpos atskirtos nuo vaikinų, simpatijų leidžiant dienas kartu – pasitaiko. Tačiau Miglė prisipažįsta per pirmąją dieną kariuomenėje patyrusi tiek įspūdžių ir naujovių, kad dairytis į tarnybos draugus nebuvo nei laiko, nei noro.
Metė darbą
Dar vienas į dalinį atvykęs savanoris – Darius Gerulaitis. Nuo 2008 m. Jungtinėje Karalystėje gyvenęs ir itin gerai apmokamą darbą technologijų srityje dirbęs jaunuolis grįžti į gimtinę ir atlikti pareigą tėvynei nusprendė pamatęs kariuomenės reklamą per televiziją.
„Vilniuje baigiau studijas, tada išvažiavau į Angliją, dirbau mechatronikos specialistu. Apsimokėjo likti tenai, ten geri pinigai, tačiau norėjau viską pakeisti. Jei patiks – bandysiu tapti profesionaliu kariu, jei ne – grįšiu į Angliją, juk darbai ten niekur nepabėgs“, – kalbėjo jaunuolis.
Įsitvirtinti kariuomenėje žadėjo ir dar vienas jurbarkietis – Antanas Meizeraitis. Mokyklą baigęs vaikinas iškart pabandė dirbti. Tačiau pakeitęs keletą darboviečių, nusprendė, kad kariuomenė – puiki galimybė pradėti karjerą.
„Kol kas truputį blaškausi, matysim, kaip bus. Tikiuosi, kad patiks ir pasiliksiu ilgam“, – sakė naujutėlę uniformą besimatuojantis karys.
Kariais taps po priesaikos
Į dalinį atvykę kariai pirmiausia buvo patikrinti karo policijos ir kitų pareigūnų. Visą mėnesį, iki priesaikos spalio 23 d., jie privalės gyventi kareivinėse, negalės išeiti iš bataliono teritorijos, vykti namo, pasimatyti su artimaisiais.
„Po priesaikos viskas pasikeis. Tapę tikrais kariais jaunuoliai, kurie neturės jokių nuobaudų, bus pavyzdingi, galės savaitgaliais ir kiekvieną vakarą vykti namo, o ryte atvykti, kaip ir į kiekvieną darbą“, – sakė Civilių ir kariškių bendradarbiavimo vyriausiasis specialistas viršila Darius Stanaitis.
Pasak kariškio, pagal mokymų planą pirmąsias aštuonias tarnybos savaites šauktiniams rengiami baziniai kario kursai, čia kariai lankys teorines paskaitas, mokysis rikiuotės ir karinio statuto, karinės taktikos, inžinerijos, topografijos, ryšių ir medicinos, susipažins su ginklais ir ryšio priemonėmis. Vėliau bus rengiami kaip kariai specialistai.
„Karių laisvalaikis organizuojamas taip, kad dykaduoniauti nėra kada. Kasdien vyksta įvairūs mokymai, pratybos. Savaitgaliais gulinėti taip pat netenka – važiuojame į įvairias ekskursijas, aplankome Lietuvai istoriškai svarbias vietas. Sekmadienis paprastai lieka buičiai – skalbimui, tvarkymuisi“, – pasakojo viršila.
Tačiau vietinės ekskursijos, kaip juokauja pašnekovas, ne vienintelės išvykos. Kariams tenka dalyvauti pratybose ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, artimiausios jų numatytos Ispanijoje. Vykdami svetur kariai pamato pasaulio, perpranta tvarką, reikalavimus.
Kariams taip pat gali tekti bet kada išvykti, jei to prireiktų NATO aljansui. LDK Kęstučio mechanizuotasis pėstininkų batalionas priskirtas Danijos divizijai. Jei ši divizija būtų siunčiama vykdyti užduočių, kartu su ja važiuotų ir batalionas.
Siekiamybė – tūkstantis karių
Pagal standartus LDK Kęstučio mechanizuotajame pėstininkų batalione turėtų tarnauti apie tūkstantį karių. Iki atnaujinant šautinių tarnybą, čia tarnavo vos trys šimtai. Todėl tikimasi, kad nemaža dalis šauktinių bei savanorių taps profesinės karo tarnybos kariais ir tuščios vietos bus užpildytos.
„Prieš pasibaigiant devynių mėnesių tarnybai, kiekvienas karys turės pasirinkti – važiuos namo ar rašys prašymą tapti profesionalu. Darbas su profesionalais ir investicijos į juos – visai kitos. Tapus profesionalu atsiveria daug galimybių, įvairių mokymų, kursų, specializacijų. Kariai gali išlaikyti vairuotojų pažymėjimus, tapti paramedikais, yra įvairiausių pasirinkimų“, – tikino viršila.
Procesas nesustos
Rugsėjo 21 d. kariai atvyko ne tik į LDK Kęstučio mechanizuotąjį pėstininkų batalioną. Per 30 karių tarnybą pradėjo LDK Gedimino štabo batalione Vilniuje. Visi jame tarnausiantys nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai – savanoriai. Jie tarnaus bataliono Garbės sargybos kuopoje.
200 nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karių į Marijampolėje dislokuotą LDK Vytenio batalioną atvyko per dvi dienas: rugsėjo 21 ir 22 d. Jame tarnaus taip pat vien savo noru tarnybą atlikti užsirašę jaunuoliai.
Nuo rugpjūčio 24 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione Klaipėdoje jau tarnauja apie 500 nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos karių.
Iki metų pabaigos privalomąją pradinę karo tarnybą atlikti atvyks jaunuolių į daugiau nei dešimt Lietuvos kariuomenės dalinių. Savanoriškai karinę tarnybą pasirinkę jaunuoliai patys galėjo nuspręsti, kokiame kariniame dalinyje nori tarnauti. Šiais metais nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pradės 3 tūkst. jaunuolių.
„Privalomasis šaukimas kol kas sustabdytas, tačiau savanoriai ir toliau kviečiami atvykti, registruotis ir teikti prašymus tapti kariais. Kada vėl bus atnaujintas privalomasis šaukimas, kol kas neaišku“, – sakė Jurbarko Karo prievolės ir komplektavimo poskyrio viršininkas vyresnysis seržantas Andrius Jovaišas.
Lukas PILECKAS