Gegužės pradžioje Jurbarke lankėsi svečiai iš Lakdalio, Belgijos. Viešnagės tikslas – suderinti vasarą įvyksiančios kasmetinės tarptautinės jaunimo stovyklos „Helpful Athletic Youth People“ („Padedantis atletiškas jaunimas“) detales.
Ilgametė draugystė
Lietuvai atkūrus nepriklausomybę žmonės ėmė ieškoti ryšių su užsieniu, ėmė bendradarbiauti ir giminiuotis miestai. 1996 m. pasirašyta sutartis ir tarp Lakdalio ir Jurbarko.
Šio miesto sporto skyriaus vadovas a. a. Freddy Jansas sumanė jaunimo mainų projektą. Pirmoji sportinė kultūrinė stovykla įvyko 1997 m. vasarą. Bičiuliai iš Belgijos padovanojo Jurbarko savivaldybei naudotą autobusą, kad 50 Jurbarko vaikų galėtų atvykti į stovyklą.
Projektas išsiplėtė, ir kasmet stovyklos buvo rengiamos tai Belgijoje, tai Lietuvoje. Dešimtojoje buvo jau 110 dalyvių. Dabar stovyklauti kviečiama po 25 kiekvienos šalies vaikus ir jaunuolius.
Savivaldybei atsiųstame stovyklos organizatorių iš Belgijos laiške rašoma, kad vasaros stovyklose abiejų miestų jaunimas susipažįsta su skirtingomis kultūromis ir gyvenimo ritmu.
„Keliaujame tam, kad pažintume, mokytumės iš kitų, kitus atrastume ir suprastume, kad žmonės yra panašūs, nesvarbu, kur jie gyvena. Ši tarptautinė patirtis suteikė jaunimui galimybę susipažinti su išoriniu pasauliu ir įtakojo jų ateitį“, – rašo jau 20 metų šiame projekte dirbantys Gert Van Rooy ir Roger Verheyen.
Pasak lakdaliečių, mažėjančiame pasaulyje, kai susiduria įvairios kultūros, svarbu jaunimą su jomis supažindinti, kad jie į aplinką žvelgtų tolerantiškai ir pozityviai.
„Mūsų jaunimas yra mūsų ateitis. Ir jaunimas, ir jų tėvai supranta, kad tie, kurie drįsta pasaulį pažinti, tampa visais atžvilgiais stipresni“, – teigia laiške stovyklos pradininkai, kurių moto – „Draugai amžiams!“
Planavo viešnagę
Į Jurbarką žvalgytuvėms atvyko stovyklos pradininkas ir ilgametis vadovas R. Verheyen, buvusi stovyklos dalyvė, o dabar vadovė Olina Leysen ir vienos iš stovyklos dalyvių Megan tėvas Frans Mondelaers, kurio šeimoje pernai gyveno lietuvaičiai.
Svečiai apsilankė Jurbarko žiobrinėje, Smalininkuose išbandė kartingų trasą, vyko į Panemunės pilį ir Vertimų stovyklavietę, kurioje vieną dieną praleis stovyklautojai. Savivaldybėje juos priėmė meras Skirmantas Mockevičius.
Merui teko pačiam lankytis Lakdalyje, stovyklose dalyvaudavo jo atžalos, o šeimoje gyveno belgų vaikai, todėl, pasak jo, teko iš arti matyti, kaip vaikams naudinga pažinti svetimą kultūrą ir gyvenimą.
„Dvidešimt metų vykstančios stovyklos – puikus bendradarbiavimo pavyzdys. Tikimės, kad tai nenutrūks“, – sakė S. Mockevičius.
Tokią pat viltį išsakė ir R. Verheyen, tvirtinęs, kad Lakdalio ir Jurbarko savivaldybės remia šį projektą, nors gauti pinigų nelengva nė vienai pusei. Jurbarkiečiai pateikė projektą ERASMUS+ programai ir tikisi finansavimo. Tai paaiškės tik liepos-rugpjūčio mėnesį. Lakdaliečiai finansavimo taip pat dar negavo.
Kad ir kokie neaiškūs finansai, stovykla įvyks rugpjūčio 13-20 dienomis.
Stovyklos rengėjai merui pristatė numatomą programą. Kaip ir praėjusį kartą didžiąją dalį jaunimas praleis Šventojoje. Prie 50 stovyklautojų planuoja prisijungti ir ankstesnių stovyklų vadovų iš Belgijos. Šventojoje stovyklautojai sportiškai leis laiką, rengs belgų ir lietuvių vakarus, o Rogeris pažadėjo naktinį žaidimą.
Atsisveikinimo vakare dalyvaus ir ankstesnių stovyklų dalyviai. Planuojama stovyklos jubiliejui įamžinti Jaunimo parke pasodinti medelį arba pastatyti suoliuką.
Stovyklos renginiai gražiai įsilies į tuo metu Jurbarke vyksiančią miesto šventę. Planuojamas ir Lakdalio vadovų vizitas į Jurbarką pažymėti miestų bendradarbiavimo 20-metį.
Kviečia prisijungti
Jurbarko r. savivaldybės puslapyje jau paskelbta registracija. Pildyti anketas gali 12-18 metų jaunuoliai. Pretendentai turėtų atitikti keletą sąlygų: stovykloje nori dalyvauti pirmą arba antrą kartą, gali sumokėti kelionės, apgyvendinimo, maitinimo išlaidas (iki 200 eurų), stovyklautojo šeima turi būti pasirengusi apgyvendinti belgus rugpjūčio 13–14 dienomis.
Anketas reikia pristatyti iki birželio 1 d. Jurbarko r. savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorei Rasidai Kalinauskienei.
Pildant anketą reikia nurodyti siunčiančią organizaciją. Tai gali būti mokykla, nevyriausybinė organizacija, asociacija, sporto centras.
Vieną kartą pabuvoję šioje stovykloje vaikai nori dalyvauti ir vėl, tačiau tikslas – suteikti galimybę pabendrauti su belgų vaikais kuo daugiau Jurbarko krašto jaunimo.
Pasak R. Verheyen, vaikų mažėja, todėl svarstoma pakeisti amžiaus cenzo reikalavimą ir kviesti jaunimą iki 25 metų. Taip pat galvojama apie platesnę stovyklos veiklą, kuri remtųsi ne tik sportu, bet ir menais.
Jūratė Stanaitienė