Pavasarį ketvirtą gimtadienį minėsianti Jurbarko švietimo centro Atvira jaunimo erdvė išgyvena permainas – naujos darbuotojos nusiteikusios pritilusią erdvę vėl priversti skambėti jaunais balsais.
Neplanuota pertrauka
2014 m. atidaryta Atvira jaunimo erdvė jaunuolius jaukinosi po truputį, kol tapo tikrai mėgiama laisvalaikio vieta. Nuo atidarymo centre dirbusi Laura Molčankinaitė sugebėjo suburti gražų būrį jaunuolių, ryškiai matomų ir miesto gyvenime. AJE jaunimas buvo pagrindiniai stovyklų, renginių, sporto varžybų organizatoriai ir rėmėjai.
Per kelerius metus AJE pasikeitė kelios kartos jaunuolių – vieniems išvykus studijuoti, jų vietas užimdavo kiti. Buvo kuriamos tradicijos, įgyvendinami projektai, mezgėsi draugystė su kitų miestų jaunimu. L. Molčankinaitė jaunuolius užkrėtė savanorystės idėja, todėl šiai sričiai buvo skiriama daug dėmesio.
Tačiau gyvenimas nestovi vietoje, ir pernai vasarą darbą palikus L. Molčankinaitei, erdvės veikla nurimo. Jaunimas išsivaikščiojo, o Jurbarko švietimo centro (JŠC) direktorei Aušrai Baliukynaitei nebuvo lengva rasti naują darbuotoją. Ne kiekvienas gali dirbti su jaunimu, o juolab atviro darbo principu – kai turi būti tik patarėjas ir jaunimo idėjų palaikytojas bei jų įgyvendinimo pagalbininkas.
Konkursą teko skelbti iš naujo, ir nuo spalio AJE dirba dvidešimt devynerių Vaida Jakaitytė, o sausį prisijungė Inga Pranskaitienė, buvusi Vaidos auklėtoja mokykloje.
Turi patirties
„Anksčiau su jaunimu dirbo daugiausia viena darbuotoja, o dabar mes veikiame kaip komanda. Tariamės, diskutuojame, kyla daug idėjų“, – sako Vaida. AJE dažnos viešnios ir padėjėjos – JŠC direktorė A. Baliukynaitė ir metodininkė Irmanta Valošinienė, iniciatyvas palaiko ir prie jų prisideda savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorius Lukas Bakšys.
Erdvės lankytojai į Vaidą ir Ingą kreipiasi vardais – čia nėra mokytojų, auklėtojų, yra draugės, patarėjos, pagalbininkės, o ir jaunimo darbuotojos jaunimą pažįsta tokiais vardais, kokiais jie prisistato. „Pas mus ateina Ponas Donatas. Net nežinome jo pavardės“, – juokiasi Vaida ir Inga.
Tad kas laukia jaunimo atviroje erdvėje? Kas yra Vaida ir Inga? „Aš esu biologijos mokytoja. Jau šešerius metus dirbu Viešvilės pagrindinėje mokykloje, dabar dar pavaduoju mokytoją Smalininkuose. Vadovauju jaunųjų miškininkų būreliui. Su vaikais patirties tikrai turiu“, – sako Vaida.
V. Jakaitytė atvyko iš Sudargo ir jau metus gyvena Jurbarke. Dėl darbo pasirinkusi šį kraštą baigia čia priprasti. Mokytojos užimtumas leido ieškoti papildomo darbo, todėl nusprendė dalyvauti AJE jaunimo darbuotojo konkurse. „Mokykloje aš negaliu įgyvendinti visų savo idėjų. Aš mėgstu iššūkius! Noriu bendrauti su kitokiais vaikais, padėti jiems atrasti save“, – tikina Vaida.
Mergina tikina, kad laiko, praleisto AJE, neskaičiuoja. „Kol galiu, noriu skirti laiką kitiems. Tuo pačiu ir pati tobulėju, mokausi“, – sako ji.
I. Pranskaitienė Jurbarko švietimo centre dirba nuo praėjusio rudens. Inga – socialinė pedagogė, dirba Sudarge, o pati yra šakietė. „Esu pratusi bendrauti su jaunimu. Mano darbas organizuoti veiklas, užsiimti prevencija. Darbas AJE labai siejasi su mano profesija“, – sako Inga.
Vaida ir Inga jaunimo AJE laukia kasdien, išskyrus sekmadienius, po pietų. Durys jaunimo laisvalaikio vietoje užsidaro tik 20 val., todėl po pamokų čia veiklų ieško vis daugiau jaunuolių.
Nauji veidai
Vaida pati labai mėgsta judrų gyvenimo būdą – žygius, važinėjimą dviračiu, laisvalaikį gamtoje, todėl jaunimo judrumas ir energingi žaidimai jos negąsdina. Išsigando tik pradėjusi dirbti, kai dvi savaites AJE sėdėjo beveik viena. „Į erdvę atėjau labai optimistiškai nusiteikusi, sakiau, kalnus nuversiu. O čia – tuščia“, – pirmas darbo dienas prisimena jaunimo darbuotoja.
Tada V. Jakaitytė per langą pamatė kieme vaikiną. „Atsidariau langą ir šaukiu jam, kad ateitų pažiūrėti, kas čia yra, pabendrauti. Erikas atėjo tą pačia dieną, šiek tiek vėliau, ir dabar yra nuolatinis lankytojas. Atsivedė ir savo seses“, – pirmąjį prisiviliotą klientą prisimena Vaida.
Jaunimo darbuotojos lankėsi ir Jurbarko mokyklose, pristatė AJE veiklą ir kvietė užsukti visus, ypač tuos, kurie neturi ką veikti ir niekuo nesidomi. „Man susidarė įspūdis, kad anksčiau AJE rinkdavosi elitinis jaunimas, kuris buvo aktyvus visur – erdvėje, mokykloje, organizacijose. Aš norėčiau rasti ir pritraukti į erdvę tuos, kurie niekur nepritampa, yra kitokie, ieško savęs“, – sako Vaida.
Pamažu erdvę atranda jaunimas iš aplinkinių kiemų, ateina moksleiviai iš Vytauto Didžiojo mokyklos, mažiau – gimnazistų. Kartais užsuka ir anksčiau aktyviai AJE veikloje dalyvavę jaunuoliai – kai kurie jau studentai, kiti – abiturientai, tad laiko pramogoms nelabai randa. „Ateina ir senbuvių. Jie man labai padėjo įsilieti į anksčiau pradėtus projektus, prisidėjo kuriant naujas veiklas, naujokus išmokė žaidimų. Visada laukiame Pono Donato, Ingos, Edgaro, Luko, Arono, Nikitos, Arno“, – vardija Vaida.
Erdvėje laisvalaikį leidžia jaunimas nuo 14 metų. Kasdien jų čia užsuka 10-12. Ilgiau besilankantys atsiveda draugų. Juk už tai gali ir prizą laimėti! „Man Aušra pasiūlė ateiti. Smagu čia. Daug bendraujame, žaidžiame, valgome“, – pasakoja Mantas. „Ateinu beveik kasdien“, – sako iš popieriaus lankstyti įvairias figūras mėgstantis Erikas. Jo sesuo Neringa į AJE ateidavo ir anksčiau, o pradėjus čia lankytis broliui jam palaiko kompaniją. „Patinka žaisti stalo žaidimus. Ir pati siūlau visokių užsiėmimų. Su draugu sumanėme popietę apie vaikystę. Visi atsinešė vaikystės nuotraukų ir bandėme spėti, kur kas yra“, – sako Neringa.
Su jaunimu – smagu!
Nors Vaida AJE dirba vos kelis mėnesius, o Inga dar trumpiau, jau spėjo nemažai su jaunimu nuveikti. Erdvėje stovi lenta su kalendoriumi ir kiekvienas lankytojas gali įrašyti pageidavimus, planuoti veiklas, užsiėmimus. Vėliau viskas aptariama ir sudaromas mėnesio veiklos planas. „Aš negaliu jaunimo versti kažką daryti. Jie čia atėję užsiima, kuo nori. Jei nenori nieko daryti, tai ir nedaro. Eina į kitą patalpą, būna vieni arba bendrauja. Bet dažniausiai jie noriai dalyvauja veiklose“, – darbo principą su jaunimu aiškina Vaida.
Jaunimas labai mėgsta kulinarines popietes, kurios rengiamos pora kartų per mėnesį. JŠC skiria lėšų produktams, o naujai įrengtoje virtuvėje vyksta kūryba, kuri baigiasi puota.
„Tai ne šiaip sau pavalgymas. Taip jaunimas mokomas įvairių įgūdžių, kaupia patirtį. Ir stalą pasidengiame estetiškai. Visose veiklose tobulėjama, mokomasi“, – sako Inga. Vaida jai pritaria: „Besilankančiuosius erdvėje skatiname viskuo domėtis, stengtis moksluose. Jei nepasisekė, raginame nepasiduoti, taisyti.“
Vos pradėjusiai dirbti Vaidai AJE senbuviai padėjo surengti linksmą Helovyno šventę. Buvo ir moliūgų, ir vaišių, ir kaukių! AJE jaunimas labai mėgsta protų mūšius. Keletą jų surengė L. Bakšys, dabar klausimus ruošia Inga. Jaunimas surengė padėkos vakarą Rotary klubo nariams, kurių dėka AJE turi naujus langus, o prieš Kalėdas keliavo pas menininkę Sandrą Mielkaitytę gaminti kalėdinių vainikų. Už pamokas pasižadėjo vasarą Sandrai pririnkti įvairių augalų.
Daug skaitanti Inga Filipsons sumanė puikų renginį – knygos ir filmo palyginimo vakarą. Jaunimas skaitė ištraukas iš knygos „Kaip Hektoras laimės ieškojo“, po to žiūrėjo filmą ir sprendė, kas geriau. „Po šio vakaro pora jaunuolių panoro tą knygą perskaityti. Dabar knyga dalijamės visi“, – šypsosi Vaida. Panašius renginius Inga rengs ir toliau.
Prasidėjęs vasaris taip pat bus pilnas veiklos: kūrybinėse dirbtuvėlėse jaunimas gaminsis AJE marškinėlius, švęs Užgavėnes ir žaisdami stalo žaidimą „Lietuva“ minės valstybės atkūrimo šimtmetį, nepamirš ir širdutėmis padabintos Meilės dienos, žiūrės filmus, kovos protų mūšyje, o kai ligų atsikratys AJE muzikantai, mokysis groti gitaromis.
„Veiklos po truputį įsibėgėja. Baigiame vieni prie kitų priprasti. Manau, bus tik geriau ir smagiau“, – linksmai nusiteikusi Vaida kviečia prisijungti visus, ypač tuos, kurie niekur neranda sau vietos. Ta vieta, kur atrandi save, supranti, ko nori ir ką gali nuveikti, gali tapti Atvira jaunimo erdvė.
Jūratė Stanaitienė