Išgėrę puodelį kavos savo kūne jaučiate drebulį? O galbūt pakanka nedidelio kiekio kavos po pietų ir pusę nakties negalite užmigti? Tikėtina, kad esate priskiriami jautresnių žmonių grupei. Tai tikrai nereiškia, jog įvairiose situacijose iškart puolate verkti. Tiesiog itin jautrus žmogus dažnai jaučia įvairius išorinius ir vidinius dirgiklius labiau nei tokios savybės neturintys žmonės. Vienas iš jų – kofeino poveikis, itin jautriems žmonėms jis pasireiškia labiau. Tad šiame straipsnyje aptarsime, kaip reikėtų kofeino sukeliamą neigiamą poveikį identifikuoti ir su juo kovoti.
Daugelis žalos nesieja su kofeinu
Rodos, jog kavą geria visi: bendradarbiai, šeimos nariai, draugai. Kavinukių irgi yra ant kiekvieno gatvės kampo, o važiuojant mašina šio gėrimo galima nusipirkti stabtelėjus bet kokioje kavinėje. Kavos gėrimas yra visiška norma, tačiau.. Ar rytais išgėrę puodelį kavos jaučiate stresą? Kovojate su rankų drebuliu? Išgyvenate stresą, kad rodos, tuoj eisite kalbėti prieš auditoriją? Kažkoks keistas jausmas pilve? Tam įtakos gali turėti visai ne jūsų darbas, o kofeinas. 2011 m. tyrimas parodė, jog tik 10 procentų žmonijoje gyvenančių žmonių visiškai nejaučia kofeino neigiamo poveikio, tad jautruolių pasaulyje yra tikrai nemažai!
Kofeinas pagreitina žmogaus kvėpavimą ir širdies susitraukimų dažnį – lygiai taip pat nutinka, kuomet pajaučiame pavojų ir mūsų kūnas yra pasiruošęs „bėgti“. Kadangi kūne vyksta panašūs procesai tiek išgėrus kavos, tiek jaučiant stresą, jautresni žmonės dėl kofeino gali jausti nerimastį. Kadangi itin jautrūs žmonės būna susijaudinę ir be papildomų energizuojančių gėrimų, jų patartina vengti.
Ką daryti, jeigu patinka kavos skonis?
Visgi nemažai jautrių žmonių geria kavą dėl to, jog be jos jie jaučiasi neproduktyvūs, mieguisti. Taip pat didelei daliai žmonių patinka kavos skonis bei ritualas. Tačiau ar žinojote, jog yra begalės kavos substitutų, kurie yra ne tik skanūs, bet ir tonizuojantys?
Visų pirma svarbu suprasti, kaip stipriai jus veikia kofeinas. Galbūt vienas puodelis per dieną nepadaro minėtos žalos? Puiku, tuomet tikrai neprivalote jos atsisakyti. Kita vertus, daugelis itin jautrių žmonių susiduria su stipriu emociniu disbalansu išgėrus keletą gurkšnių stiprios kavos. Šiems žmonės rekomenduojama rinktis tokius gėrimus:
– žalia arbata turi nemažai antioksidantų, kurie padeda palaikyti sveiką kūną. Tuo pačiu, žalioji arbata turi tonizuojantį poveikį, tad jeigu jums sunku prabusti rytais, žalios arbatos puodelis kuo puikiausiai gali padėti.
– jeigu prakalbome apie žalią arbatą, verta paminėti ir Matcha gėrimą. Tai į miltelius susmulkinta žalioji arbata. Šio gėrimo privalumas tas, jog jūs įsisavinate visą žaliosios arbatos gėrį, t.y. susmulkintus lapelius tiesiog išgeriate, taip gaudami įvairių vitaminų ir mineralų. Visgi matcha taip pat turi nedidelį kofeino kiekį (kaip ir žalioji arbata), tad jos nevertėtų padauginti!
– arba kitaip žinoma kaip „masala tea“ – tai pieno ir juodosios arbatos gėrimas, kilęs Indijoje. Šio gėrimo skonį apibūdinti sunku: jaučiamas kardamono, cinamono, arbatos ir pieno skonis viename. Tiesa, chai latte turi šiek tiek kofeino (netgi daugiau nei žalioji arbata) ir suteikia tonizuojantį poveikį, todėl itin jautriems žmonėms jos padauginti nevertėtų.
– tai dar kitaip vadinamos peruvinės pipirinės šaknų milteliai, kurie turi be galo daug vitaminų ir įvairiausių mineralų. Iš šių miltelių galima pakankamai paprastai galima pasidaryti labai skanų gėrimą vadinamą „Maca latte“, kuriam reikia verdančio vandens, nesaldinto migdolų pieno, kokosų aliejaus, kokosų cukraus, šiek tiek jūros druskos ir malto kardamono.
Kas dar veikia itin jautrius žmones?
Kava toli gražu nėra vienintelis jautrių žmonių dirgiklis. Įvairūs garsai, ryškios šviesos, aštrūs kvapai, didelį žmonių susibūrimai, oro, vietovės permainos, stresas darbe, gyvenimo prasmės paieškos ir aplinkinių žmonių emocinė būklė taip pat gali veikti neigiamai.
Visgi jautrumas neturėtų būti vertinamas kaip žmogaus trūkumas. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog itin jautrūs žmonės yra empatiškesni kitiems, labiau pastabūs įvairioms detalėms, gabesni menui, išskirtinesni savo įžvalgomis, labiau išreiškiantys savo emocijas (meilę, rūpestį, pasitikėjimą). Mūsų paminėta empatija padeda tokiems žmonėms tapti gerais mokytojais, treneriais, mentoriais – jie leidžia komandai augti, įsiklauso į įvairiausius poreikius, naudoja efektyvius motyvavimo metodus. Taip jie tampa tikrais autoritetais. Taip pat yra teigiama, jog itin jautrūs žmonės yra labai geri darbuotojai dėl to, jog kai jie tiki savo atliekama veikla, jie jaučia begalinę aistrą. Yra linkę atlikti darbus tobulai, nes tik tuomet pajaučia reikiamą pasitenkinimo lygį.
Tačiau, šie privalumai gali išryškėti tik tuomet, jeigu pažinsite save ir suteiksite savo kūnui bei protui to, ko jums reikia. Itin jautriems žmonėms patariama gerai išsimiegoti (ne mažiau nei 7 val. per parą), taip pat rekomenduojama įsirengti savo atskirą, ramią erdvę, kur galėtumėte pailsėti po dienos darbų, ramiai paskaityti knygą, vengti kofeino (apie tai jau kalbėjome) bei sveikai ir reguliariai maitintis. Ir svarbiausia, ne padauginti kavos – rinkitės jos pakaitalus, pavyzdžiui, arbatą. Įvairiausių rūšių jos rasite el. parduotuvėje.
Užsakymo nr. 583
Jei jums buvo įdomu ir aktualu paskaityti apie matcha arbatą, dar plačiau galite paskaityti apsilankę https://astipri.lt/matcha-arbata-ne-tik-madinga-bet-ir-sveika/