Jau dvidešimt metų Klausučių Stasio Santvaro pagrindinėje mokykloje gyvuoja etninės kultūros būrelis. Pagal mūsų kraštiečio S. Santvaro eilėraštį „Upele“ būrelis pavadintas 2006 m., o krikštamote buvo įvairių švenčių viešnia Bronė Gudžiūnienė.
Pirmaisiais metais būrelio nariai pasakojo, kokias šventes švenčia, kokių papročių laikosi namuose, lankėsi Seredžiaus senelių ir Vilkijos vaikų globos namuose. Antraisiais metais pradėjo rinkti savo krašto smulkiąją tautosaką ir pasakas, užrašė „Senolių žodynėlyje“, mokėsi muzikuoti dūdelėmis, kanklėmis, skudučiais, ritminiais instrumentais. Kai kuriuos bandė patys pasidaryti: švilpynes, birbynes iš šiaudų ir kt. Į savo pirmąsias šventes kvietėsi kaimo pasakores, daininkes Bronę Gudžiūnienę, Levutę Klasauskienę. Jos mokė dainų, žaidimų, verpti rateliu, su brukliu lyginti rankšluosčius. Padėjo surengti pirmąsias šventes: „Balto lino gyvenimas“, „Duonutės šventę“, adventines vakarones. Vis daugiau vaikų bei mokyklos bendruomenės narių įsijungdavo į šventes.
2004 m. išdrįsome dalyvauti vaikų ir jaunimo liaudies kūrybos konkurse „Tramtatulis“ ir sulaukėme labai puikių įvertinimų. Dalyvavome respublikiniuose renginiuose „Vieversiukas ant dirvono“ (Jurbarke), „Verdenė“ (Vilniuje), šokių šventėse (Jurbarke), Sekminių šventėse (Rygiškių k., Pupkaimyje), Jurginių šventėse (Motiškių k.), Pempės dienoje (Juodaičiuose), Gandrinėse (Veliuonoje), Pavasario sutiktuvėse (Čekiškėje).
Būrelis surengė ne vieną tradicinę bei netradicinę šventę, kuriose dalyvavo aplinkinių mokyklų etninės kultūros puoselėtojai. Tradicija tapo ganiavos pabaigtuvių šventė – Ožio diena, į kurią suvažiuoja didelis būrys draugų. Vakaronė „Tos kaimo vakaruškos“, koncertai, skirti valstybinėms šventėms, S. Santvaro jubiliejams paminėti, Motinos diena, Pavasario sutiktuvės, Užgavėnės, adventiniai bei kalėdiniai renginiai. Džiaugiamės, kad daugumą švenčių organizuojame kartu su kultūros centru.
Būrelį lanko ne tik pradinių klasių, bet ir vyresnieji mokiniai. Pradinukai šoka, vaidina, seka pasakas, o vyresnieji padeda rengti šventes, projektinius darbus: „Ypatingieji gyvybės medžiai“, „Žmogaus gyvenimas nuo kūdikystės iki paauglystės“, „Dangaus dievaičiai“, „Vasaros linksmybės“, „Velykų papročiai Klausučiuose“ ir kt. Visa mokyklos bendruomenė dalyvavo projekte, skirtame Etnografinių regionų metams, o šiais mokslo metais dalyvaujame respublikiniame projekte „Visa mokykla šoka“.
Minėdami „Upelės“ dešimtmetį surengėme teatralizuotą mergvakarį. Susirinko daug klausutiškių ir svečių. Vaidinime dalyvavo ne tik vaikai, bet ir suaugusieji, įsijungė kultūros centro kolektyvai.
„Upeliukai“ noriai lanko vasaros kūrybines dirbtuvėles. Pirmaisiais metais stovykloje „Atrask save“ mokėsi kankliuoti, skudučiuoti, lipdyti iš molio, žaisti ratelius ir žaidimus. Pernai dalyvavo etninės kultūros stovykloje „Savęs beieškant savajame krašte“: dalyvavo edukacinėje programoje „Šiaudinukų menas“ Antano ir Jono Juškų etnografiniame muziejuje Vilkijoje, Klausučių bibliotekininkė Violeta Puzinienė mokė karpinių meno, pynė draugystės apyrankes, vaikščiojo po Klausučių pievas, mokėsi atpažinti, rinkti, džiovinti žoleles, sužinojo arbatų paslaptis. „Išleido“ vaistingųjų augalų knygelę.
Švęsdami „Upelės“ 20-metį galime pasidžiaugti, kad nemažas būrys mokinių įgijo žinių apie savo kraštą, geriau pažįsta tradicijas, amatus, muzikinį folklorą.
Gimtadienio šventėje dalyvavo gražus būrys draugų. Šakių r. Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos jaunių liaudiškų šokių grupė „Liocukas“, vadovė Edita Balčiūnienė, džiugino linksmais šokiais. Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos etninės kultūros būrelis „Veliuonėlė“, vadovė Daiva Jurevičienė, dainavo savo krašto dainas, o „Dubysėlė“ iš Seredžiaus Stasio Šimkaus pagrindinės mokyklos-daugiafunkcio centro, vadovė Dalia Vasiliauskienė, žaidė linksmus ratelius. Visus vaišinome gimtadienio tortu, kurį iškepė ištikima „Upelės” padėjėja Valė Švėgždienė. Kolektyvams atminimo dovanėles paruošė technologijų būrelis ir jų mokytoja Sandra Paulauskienė. Aktų slę puošė senelių rankdarbiai. Ačiū visiems padėjusiems surengti gimtadienio šventę.
Esu nuoširdžiai dėkinga visiems buvusiems, esamiems ir būsimiems „upeliukams“ bei jų draugams. Linkiu, kad „tekėtumėte“ į pažinimo vandenis, saugotumėt savo senelių išmintį, puoselėtumėte savo krašto kultūrą.
Būrelio vadovė Vilma Baltutienė