Norite dirbti pagal individualios veiklos pažymą? Puiku. Tačiau reikia ne tik įteisinti veiklą, tačiau ir nepamiršti mokėti mokesčių, kurie leidžia jaustis kur kas stabiliau. Iki šiol gana gajus mitas, kad dirbantys savarankiškai negauna jokių socialinių garantijų. Taip pat dažnai priduriama, kad mokami labai dideli mokesčiai. O praktika – visai ne tokia. Tai ir bandysime paneigti šiuo straipsniu.
Lietuviai renkasi darbą pagal pažymą
Darbas sau galimas tikrai ne tik pasirinkus individualią veiklą pagal pažymą. Tačiau būtent šis veiklos tipas patinka daugeliui labiausiai. Paprasčiausiai mokami mokesčiai tik nuo gaunamų pajamų, o tai tam tikra prasme suteikia saugumą, kad neteks daug išlaidauti, kol „įsivažiuojama“ į darbus. Priešingai nei nusprendus pasirinkti verslo liudijimą. Jo atveju – mokėti mėnesinį mokestį reikia visada. Tuo tarpu individuali veikla pagal pažymą suteikia daugiau laisvumo.
Geriausiai šios veiklos populiarumą įrodo augantys registravimo skaičiai. 2021-ais metais Lietuvoje buvo iš viso registruoti 187 844 asmenys, kurie verčiasi individualia veikla pagal pažymą. Štai 2022-ais metais, skaičius siekia jau 199 986. Taigi, yra fiksuojamas net 6,46% prieaugis.
Kam man socialinės garantijos?
Ne visiems žmonėms reikia saugumo, stabilumo, tačiau daugeliui, visgi, jo norisi. Tai leidžia gyventi kur kas ramiau. Tad ir mokesčius mokame tam, kad būtų gaunamos socialinės garantijos, kurios suteikia saugumo jausmą.
Mokant įmokas Sodrai – esant poreikiui yra gaunamos išmokos. Pirmiausia – dekretinės bei vaiko priežiūros. O juk jos labai svarbios, kadangi auginanti vaikus – dirbti galimybių dažniausiai nėra arba jos labai ribotos.
Taip pat asmuo, kuris moka mokesčius, bus draustas ir senatvės draudimu, kuris suteikia galimybę gauti išmokas. Galiausiai, bus galima gauti netekto darbingumo išmokas, taigi, galite išsiimti „biuletenį“.
Nepamirškite, kad dirbantys pagal pažymą ir mokantys mokesčius taip pat yra draudžiami ir sveikatos draudimu. Tokiu atveju Sodra nurodo, kad: „Privalomojo sveikatos draudimo įmokų mokėjimas Jums užtikrina nemokamą sveikatos priežiūros paslaugų gavimą, išlaidų už suteiktas paslaugas, vaistus ir medicinos pagalbos priemones kompensavimą“.
Mokėti mokesčius nėra malonu, tačiau tikrai labai gera, kad kai reikia – valstybė ištiesia mums pagalbos ranką ir suteikia daugiau stabilumo.
Mokesčiai ir kitos smulkmenos
Socialines garantijas gausite tik tokiu atveju, jeigu mokėsite mokesčius Sodrai. Tai geriausia yra daryti kiekvieną mėnesį, kadangi tuomet prireikus – išmoka taip pat bus gaunamos esamuoju metu.
Sodrai mokami VSD ir PSD mokesčiai. Šiuo metu taikomi VSD mokesčių dydžiai yra:
- 12,52 %, jei nekaupiate pensijai papildomai;
- 15,52 %, jei kaupiate pensijai papildomai ir mokate 3 % įmoką.
Įmokos mokamos nuo 90 % apmokestinamųjų pajamų (neatėmus VSD ir PSD įmokų). Jei įmokas mokate avansu, nuo Jūsų pasirinktos sumos, VSD įmokos mokamos kartą per mėnesį iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.
PSD mokestis turi minimalią sumą, kuri varijuoja priklausomai nuo to – koks tuo metu šalyje yra MMA. Jeigu per metus uždirbote daugiau nei 12 MMA – tuomet mokėti irgi tenka daugiau. Nenustebkite, jeigu kiekvieną mėnesį mokėjote standartinę sumą, o po deklaravimo – teks dar papildomai sumokėti trūkumą.
Taip pat tenka mokėti ir GPM, tačiau jis jau yra mokamas VMI. Tarifas priklauso nuo Jūsų uždarbio ir procentas varijuoja nuo 5 iki 15. Kuo didesnis uždarbis – tuo didesnį procentą tenka mokėti.
Svarbu, kad suteikiant paslaugą arba parduodant prekę – būtų išrašoma sąskaita faktūra. Ją išrašyti galite naudodami sąskaita123 sistemą.
Sąskaita 123 taip pat jau veikia ir Latvijoje su prekiniu zenklu Rēķini 123, o pasaulyje su Invoice 123