Lietuvos dvarų vasaros mokykla (toliau – LDVM) – jau penktus metus Lietuvos dailės istorikų draugijos kartu su Vilniaus dailės akademija, VšĮ „Dvarų kultūra“ bei kitais partneriais organizuojami vienos savaitės trukmės intensyvūs kursai jauniesiems specialistams, kurių tikslas yra kelti su tokio paveldo objektais dirbančiųjų kvalifikaciją, skatinti dialogą tarp tyrėjo ir objekto savininko bei teorines žinias pritaikyti praktikoje.
2025-ųjų metų tema yra „Roges ruošk vasarą: cikliškumas dvaro gyvenime“. Ją atlieps paskaitos, temą atskleidžiančios dviem pjūviais, t. y. kalbant apie bajoriško gyvenimo ciklą (gimimas, šeimos sukūrimas, mirtis) bei metų laikų kaitą ir su tuo tiesiogiai susijusius dvaro gyvenimo aspektus. Taip pat tradiciškai daug dėmesio bus skiriama dvarų architektūrai, meno kolekcijoms, aiškinamos dvaro ansamblio funkcinės zonos. Teorines paskaitas papildys ekskursijos, susitikimai su kultūros paveldo specialistais ir dvarų savininkais. Maršrute numatoma aplankyti tiek didikų ir stambių dvarininkų rezidencijas, tiek ir vidutinių bajorų sodybas, palivarkus, bajorkaimius ir užusienius. Projekto kuratoriai: dr. Aistė Bimbirytė, dr. Marius Daraškevičius ir dr. Dalė Puodžiukienė.
„Lietuvos dvarų vasaros mokykla“ – intensyvūs išvykstamieji kvalifikacijos kėlimo kursai: 15 studentų ir nuolat lydintys dėstytojai per savaitę aplankys 12 dvarų, išklausys 12 paskaitų (neskaitant ekskursijų). Visos paskaitos, nakvynės ir laisvalaikis vyksta dvarų paveldo objektuose ar netoli jų.
Kursų kaina yra 300 eur/asmeniui. 1 vieta nemokama.
Į 2025 m. programą preliminariai įtraukti objektai: Sapiegų rūmai, Chodkevičių rūmai (Vilniaus paveikslų galerija), Goreckių rūmai (VDA Tamošaičių galerija) ir Umiastovskių rūmai Vilniuje, Panemunės pilis, Arnionių, Čiulų, Siesikų, Paežerių, Ilguvos, Žemosios Panemunės, Kėdainių ir aplinkiniai dvarai. Vasaros mokyklos programą sudaro trys dalys:
1. Teorinės paskaitos: jų metu pristatoma Lietuvos dvarų specifika istoriniu, menotyriniu požiūriu. Daug dėmesio skiriama dvaro gyvensenai, sociokultūriniam kontekstui, meno kolekcijoms. Aiškinamos dvaro ansamblio funkcinės zonos. Siekiama išaiškinti kaip dvaras vystėsi ir „veikė“ skirtingais istorijos laikotarpiais.
2. Praktiniai užsiėmimai: tai objektų lankymas su teorinių paskaitų medžiagą užtvirtinančiomis ekskursijomis, dirbtuvės ir pranešimai, skirti paveldo restauravimo, įveiklinimo ir komunikacijos temoms.
3. Neformalioji patirtis: pažintis su dvarų savininkais, betarpiškas bendravimas, diskusijos laisvo laiko metu.
Lietuvos dailės istorikų draugijos organizuojama „Lietuvos dvarų vasaros mokykla“ – ne tik specialistų ugdymas ir bendradarbiavimo galimybės. Į tęstinumą ir tarptautiškumą orientuotas projektas kelia kultūros paveldo ir jo specialistų prestižą visuomenėje bei įgyvendina vieną svarbiausių Lietuvos dailės istorikų draugijos misijų – profesionalius tyrimus panaudoti plačiosios visuomenės švietimui.
Į vasaros mokyklą kviečiami paskutinių kursų studentai ir jaunieji specialistai (iki 35 metų): restauratoriai, architektai, architektūrologai, dailėtyrininkai bei kultūros paveldo specialistai.
Yra galimybė dalyvauti laisviesiems klausytojams (5 vietos). Kaina 800 Eur (maistas ir nakvynė papildomai, apie 400-500 Eur).
________________________________________
Svarbios datos:
• Paraiškas siųsti iki 2025 m. gegužės 1 d.;
• Pranešimas apie atrinktas paraiškas bus skelbiamas iki 2025 m. birželio 1 d.
Nuoroda į paraiškos formą: https://forms.gle/5exnVzx3mWL6dGH38
________________________________________
Projekto vadovai: dr. Aistė Bimbirytė ir dr. Marius Daraškevičius
Kontaktai: +370 67646812, aiste.bimbiryte@gmail.com, +370 620 15547, marius.daraskevicius@gmail.com