Pirmadienio vakarą Lietuvos dangų vėl papuošė nuostabus, nors ir retas dangaus reiškinys – šiaurės pašvaistės. Įvairiomis spalvomis žaižaruojančio dangaus vaizdais dalijosi meteorologijos entuziastai feisbuko grupėje „Orų entuziastai“.
Feisbuko grupės nariai dalijosi vaizdais iš visos Lietuvos – šiaurės pašvaistė fiksuota ir Šiauliuose, Tauragėje, Marijampolės, Klaipėdos rajonuose.
LRT.lt primena, kad šiaurės pašvaistė buvo fiksuojama ir praėjusią, tai yra, pirmadienio naktį.
Šiaurės pašvaistė – natūralus šviesos renginys, mirguliuojantis danguje. Mėlynos, raudonos, geltonos, žalios ir oranžinės spalvos švelniai keičiasi, kinta jų forma, tai tarsi plevenančios užuolaidos. Pašvaistės matomos tik naktį, paprastai pasirodo tik žemutiniuose poliariniuose regionuose, tačiau šį vaizdą kartais galima išvysti ir kitur, rašo „National Geographic“.
Pašvaistė atsiranda dėl reiškinių, kurie vyksta Saulėje. Mūsų žvaigždė yra įkaitusių dujų kamuolys, sudarytas iš elektringų dalelių, vadinamų jonais. Jonai, kurie nuolat plūsta nuo Saulės paviršiaus, vadinami Saulės vėju.
Saulės vėjui artėjant prie Žemės, jis susiduria su Žemės magnetiniu lauku. Jei šis magnetinis laukas neapsaugotų planetos, Saulės vėjas nupūstų trapią Žemės atmosferą ir užkirstų kelią gyvybei tarpti. Didžiąją dalį Saulės vėjo blokuoja magnetosfera, o jonai, priversti aplenkti planetą, keliauja tolyn į Saulės sistemą.