Griežtinama prekybos maisto produktais turguose tvarka, todėl gali būti, kad mokesčių inspektoriai vis dažniau lankysis turguose ir laikinose prekyvietėse. Jurbarke atliktas patiktrinimas parodė, kad verslui nustatytų reikalavimų laikosi anaiptol ne visi prekiautojai.
Birželio 27 d. Jurbarko turgavietėje „Santaka” prekiautojus tikrino mokesčių inspektoriai. Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Rolandas Ivaščenko paaiškino, kad šįkart mokesčių inspektorius domino mėsa, vaisiais ir daržovėmis prekiaujantys žmonės.
Patikrinę 12 prekeivių dokumentus, inspektoriai nustatė tris pažeidimus. Vienas asmuo prekiavo neįregistravęs veiklos, vienas pateikė ūkininko pažymėjimą, išduotą kitam asmeniui, vienas prekybininkas neišdavė pirkimo – pardavimo kvito, nes nebuvo įsigijęs kvitų knygelės. Pasak Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojo Rolando Ivaščenko, panašių pažeidimų buvo nustatyta ir visose šešiose apskrityje veikiančiose turgavietėse.
„Patikrinę prekyvietėse prekiaujančių asmenų dokumentus, pastebėjome, kad prekeiviai dažnai prekiauja neįregistravę veiklos, pardavinėja produkciją, kurios įsigijimo dokumentų neturi, neišduoda pirkimo – pardavimo kvitų”, – sakė R. Ivaščenko.
Viršininko pavaduotojas užtikrino, kad Mokesčių inspekcija siekia padėti sąžiningai savo veiklą vykdantiems verslininkams – nuolat teikia visą informaciją, kaip įteisinti pasirinktą veiklą, padeda mokesčių mokėtojams teisingai apskaičiuoti mokesčius ir sumokėti juos mažiausiomis sąnaudomis, tačiau neketina toleruoti įstatymų pažeidimų. Pasak R. Ivaščenko, už vertimąsi neregistruota veikla gyventojams gresia baudos nuo 500 iki 1000 Lt.
Nuo liepos 1 d. mėsa bei kita žemės ūkio produkcija prekiaujantys žmonės privalo turėti prekių kilmės bei įsigijimo dokumentus, specialiuose žurnaluose vesti parduodamų prekių apskaitą.
Kai kurių reikalavimų privalės laikytis ir savo užauginta produkcija prekiaujantys ūkininkai. Mokesčių inspektoriai reikalaus, kad prekiaudami jie turėtų sveikatos pažymėjimą bei dokumentus, liudijančius apie jų turimą žemės valdą ir ūkininko ūkį. Ant prekių etikečių jie privalo aiškiai nurodyti iš kur į turgų yra atvežti ir pirkėjui siūlomi maisto produktai.
Reikalavimai, reikia manyti, nėra iš piršto laužti. Mokesčių inspektoriams pasižvalgius turgavietėse, paaiškėja įdomių dalykų. Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojai dabar aiškinasi, kur Mažeikių turguje rūkytais ir virtais gaminiais prekiaujanti moteris įsigijo 8 t mėsos ir kiek už ją mokėjo.
Nors Mažeikių turgavietės registracijos žurnale buvo nurodyti šeši konkretūs tiekėjai ir PVM sąskaitų-faktūrų numeriai, mokesčių inepektoriai išsiaiškino, kad moters nurodyti tiekėjai mėsos nepardavė ir sąskaitų jai neišrašė.
Valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojai primena, kad gyventojai verslo liudijimus privalo saugoti 2 metus, pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą – 5 metus, o prekių (paslaugų) pirkimo-pardavimo kvitų knygelę – 2 metus.
Danutė BAKAITYTĖ